Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Tak można bezpiecznie usuwać zęby. Rewolucja w stomatologii
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 10.11.2024 09:45

Tak można bezpiecznie usuwać zęby. Rewolucja w stomatologii

ekstrakcja zęba, stomatologia
Fot. Canva/Daria Kulkova, Getty Images

Bezpieczny sposób usuwania zębów u pacjentów, u których ze względów zdrowotnych nie powinno się tego robić. Chodzi m.in. o pacjentów onkologicznych poddawanych leczeniu.

Na pomoc pacjentom, u których ekstrakcja zębów była niemożliwa przyszli lekarze z londyńskiej kliniki Guy’s and St Thomas. Z badaniach wynika, że opracowany przez nich protokół postępowania sprawdził się już u 46 pacjentów. 
 

Obiecujące dane i protokół postępowania

Według danych 46 pacjentom onkologicznym usunięto 124 zęby, a efekt zabiegu nie wpłynął negatywnie na ich zdrowie. Chodzi o osteonekrozy, czyli obumarcie tkanki kostnej w wyniku braku odpowiedniej ilości krwi w obiegu, która groziła pacjentom onkologicznym.

Leczenie onkologiczne mocno wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, szczególnie na procesy regeneracyjne w kościach, m.in. zębów. Z tego powodu niektóre zabiegi nie mogą być przeprowadzane u pacjentów z chorobą nowotworowa poddawanych leczeniu. W przypadku pacjentów zmagających się dodatkowo z osteoporozą, ze względu na możliwe powikłania po zabiegu, ekstrakcja zęba była często wykluczana. 

Fot. Canva/rcphotostock


 

Różnice między nowotworem i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Urolog tłumaczy Coraz więcej chorych na gruźlicę. Dane WHO są niepokojące

Poważne ryzyko osteonekrozy

Osteonekroza oznacza martwicę tkanki kostnej i powstaje, gdy rozpad kości postępuje szybciej niż ich odbudowa. Powikłanie to spowodowane jest najczęściej upośledzeniem dopływu krwi do kości – np. na skutek urazu, infekcji bądź podjętego leczenia. Blokada naczyń krwionośnych prowadzi do obumarcia kości. W efekcie pacjent z grupy ryzyka narażony jest na ból, zapalenia stawów, trudności z przeżuwaniem pokarmów, infekcje czy utratę zębów.

Niektórzy stomatolodzy zalecają wręcz, aby nie tylko w trakcie radioterapii, ale również do 12 miesięcy po jej zakończeniu, nie przeprowadzać ekstrakcji zębów ze względu na ryzyko infekcyjne w zębodole po usunięcia zęba, co może zagrożenie dla kości. 

Cztery kroki postępowania

Aby zapobiec groźnym powikłaniom, londyńscy lekarze z Guy’s and St Thomas opracowali cztery kroki postępowania zachowawczego, mającego zmniejszyć ryzyko osteonekrozy. Wspomniane kroki to: 

  • trójwymiarowy skan
  • rozważenie możliwości tymczasowej przerwy w leczeniu nowotworu
  • ekstrakcja zęba
  • oczyszczenie zębodołu i zamknięcie dziąsła techniką alweoplastyki

Ostatni krok polega na odpowiednim uformowaniu wyrostka zębodołowego przy użyciu preparatu kościotwórczego. Pozwoli to odtworzyć naturalny kształt kości wyrostka zębodołowego.

Źródło: Infodent24

Zobacz także:

Masz siniaki bez powodu? Może Ci brakować jednej z witamin

Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny

Ten zespół poznasz po oczach. To ważny objaw, nie bagatelizuj go