Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Dziewięć znaków, że żyjesz z zatkanymi tętnicami
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 02.11.2024 11:06

Dziewięć znaków, że żyjesz z zatkanymi tętnicami

Zatkane tętnice
Fot. Shutterstock

Tętnice są naczyniami krwionośnymi, które odprowadzają krew z serca i przenoszą ją do innych narządów w ciele. Są sytuacje, kiedy tętnice są bardziej narażone na potencjalne zablokowanie - mowa tu o występującej miażdżycy, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Organizm, kiedy choroba postępuje, wysyła jednak sygnały ostrzegawcze. 

Jak dochodzi do zatkania tętnic?

Tętnice zatyka blaszka miażdżycowa, składająca się z cholesterolu. Odkłada się on w ścianach tętnic, prowadząc do zatoru. Początkowe objawy choroby są niezauważalne, ale w miarę jej postępu pojawiają się pewne objawy. Ważne, aby nigdy ich nie bagatelizować. Przy tej okazji należy także wspomnieć, że każdy pacjent powinien wykonywać raz do roku badanie cholesterolu - tzw. profil lipidowy.

 

Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją

9 znaków, że tętnice są zatkane

Objawy zatkanych tętnic mogą być bardzo niespecyficzne, zaliczamy do nich:

  1. Ból lub ucisk w klatce piersiowej - może to wskazywać na zator w tętnicy w okolicach serca. 
     
  2. Duszność jest spowodowana zmniejszoną zdolnością serca do napełniania i opróżniania, co prowadzi do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc i wokół nich.
     
  3. Zmęczenie - nadmierne zmęczenie jest objawem niewydolności serca, do której może dojść na skutek zatkania tętnic.
     
  4. Niestrawność - bardzo często jest mylona z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jednak pieczenie w klatce piersiowej może być pierwszym objawem zawału serca. Szczególnym należy być zwłaszcza wtedy, kiedy po przyjęciu leku na zgagę objawy nie ustępują.
     
  5. Pocenie się - co również ma związek z niewydolnością serca.
     
  6. Ból nóg - pulsujący, piekący i ustępuje po dłuższym odpoczynku.
     
  7. Niewyraźna mowa - nagłe zmiany w mowie mogą być zwiastunem udaru.
     
  8. Zawroty głowy, a nawet omdlenia są związane z brakiem dopływu krwi do mózgu.
     
  9. Zaburzenia erekcji - serce nie pompuje odpowiednio dużych ilości krwi poprzez zatory w tętnicach, a więc pojawiają się zaburzenia erekcji.

Co robić, jeśli zauważysz te objawy?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań, w tym profilu lipidowego oraz EKG serca. Na podstawie wyników lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Początkowo zbyt wysoki poziom cholesterolu można próbować zwalczyć dietą i aktywnością fizyczną, jednak jego znaczne podwyższenie będzie wymagało farmakoterapii. 

Wczesna diagnoza i leczenie miażdżycy pomaga zapobiec groźnym powikłaniom z udarem mózgu i zawałem serca na czele. 

Zobacz też:

Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj

Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać
Nerwica lękowa: czym jest, objawy, leczenie
Nerwica lękowa: czym jest, objawy, leczenie
Statystyki pokazują, że z powodu nerwicy lękowej w Polsce może cierpieć ok. 4 mln osób. To dużo, ale właściwie nic dziwnego. Współczesne życie wiąże się z tak dużymi wymaganiami, a co za tym idzie, z tak ogromną dawką stresu, że te przysłowiowe „nerwy” po prostu zaczynają puszczać. A to można poznać nie tylko po objawach ewidentnie pochodzących z psychiki, jak np. problemy ze snem, czy drażliwość.Człowiek stanowi jedność psychofizyczną. To, co dzieje się na płaszczyźnie psychicznej, przenika do naszego ciała. Czasem w sposób tak nieoczywisty, że trudno znaleźć te połączenia. O ile arytmię można jakoś łączyć z nerwowym trybem życia, to już wysypkę na skórze – niekoniecznie. 
Czytaj dalej
Tych orzechów lepiej nie jeść. Zwiększają ryzyko raka jamy ustnej
Tych orzechów lepiej nie jeść. Zwiększają ryzyko raka jamy ustnej
Choć orzechy są bardzo zdrowe i powinny gościć w naszej diecie, to jak się okazuje, nie wszystkie rodzaje. Okazuje się, że te konkretne powinniśmy sobie odpuścić. Możemy bowiem nabawić się przez nie raka.Make Sense Campaign informuje, że problem dotyczący raka jamy ustnej jest ogromny, ponieważ świadomość jego występowania jest bardzo niska. Zachorowalność na raka jamy ustnej wzrosła o 25% w ciągu ostatnich 10 lat. Ten nowotwór stanowi 2% wszystkich przypadków raka na świecie, co daje łącznie 300 tys. nowych przypadków rocznie.
Czytaj dalej