Dziewięć znaków, że żyjesz z zatkanymi tętnicami
Tętnice są naczyniami krwionośnymi, które odprowadzają krew z serca i przenoszą ją do innych narządów w ciele. Są sytuacje, kiedy tętnice są bardziej narażone na potencjalne zablokowanie - mowa tu o występującej miażdżycy, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Organizm, kiedy choroba postępuje, wysyła jednak sygnały ostrzegawcze.
Jak dochodzi do zatkania tętnic?
Tętnice zatyka blaszka miażdżycowa, składająca się z cholesterolu. Odkłada się on w ścianach tętnic, prowadząc do zatoru. Początkowe objawy choroby są niezauważalne, ale w miarę jej postępu pojawiają się pewne objawy. Ważne, aby nigdy ich nie bagatelizować. Przy tej okazji należy także wspomnieć, że każdy pacjent powinien wykonywać raz do roku badanie cholesterolu - tzw. profil lipidowy.
Ryzyko udaru rośnie o 22 procent, gdy pijesz te napoje regularnie Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją
9 znaków, że tętnice są zatkane
Objawy zatkanych tętnic mogą być bardzo niespecyficzne, zaliczamy do nich:
- Ból lub ucisk w klatce piersiowej - może to wskazywać na zator w tętnicy w okolicach serca.
- Duszność jest spowodowana zmniejszoną zdolnością serca do napełniania i opróżniania, co prowadzi do zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc i wokół nich.
- Zmęczenie - nadmierne zmęczenie jest objawem niewydolności serca, do której może dojść na skutek zatkania tętnic.
- Niestrawność - bardzo często jest mylona z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jednak pieczenie w klatce piersiowej może być pierwszym objawem zawału serca. Szczególnym należy być zwłaszcza wtedy, kiedy po przyjęciu leku na zgagę objawy nie ustępują.
- Pocenie się - co również ma związek z niewydolnością serca.
- Ból nóg - pulsujący, piekący i ustępuje po dłuższym odpoczynku.
- Niewyraźna mowa - nagłe zmiany w mowie mogą być zwiastunem udaru.
- Zawroty głowy, a nawet omdlenia są związane z brakiem dopływu krwi do mózgu.
- Zaburzenia erekcji - serce nie pompuje odpowiednio dużych ilości krwi poprzez zatory w tętnicach, a więc pojawiają się zaburzenia erekcji.
Co robić, jeśli zauważysz te objawy?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań, w tym profilu lipidowego oraz EKG serca. Na podstawie wyników lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Początkowo zbyt wysoki poziom cholesterolu można próbować zwalczyć dietą i aktywnością fizyczną, jednak jego znaczne podwyższenie będzie wymagało farmakoterapii.
Wczesna diagnoza i leczenie miażdżycy pomaga zapobiec groźnym powikłaniom z udarem mózgu i zawałem serca na czele.
Zobacz też:
Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?
Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj
Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło