Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Czy duży rozmiar członka może powodować ból podczas stosunku? Seksulożka tłumaczy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.04.2024 13:31

Czy duży rozmiar członka może powodować ból podczas stosunku? Seksulożka tłumaczy

Zakochana para
Fot. Canva

Odczuwanie bólu podczas stosunku seksualnego jest problemem dużej liczby kobiet. Wiele z nich przypuszcza, że powodem jest zbyt duży rozmiar członka partnera. Czy to może być przyczyną tego rodzaju dyskomfortu? O pomoc poprosiliśmy specjalistę - seksuolożkę i położną, mgr. Aleksandrą Przekwas.

Duży rozmiar członka a ból podczas współżycia

Czy podejrzenie kobiety, że ból podczas współżycia spowodowany jest zbyt dużym rozmiarem członka partnera jest uzasadnione? 

- W wielu przypadkach raczej nie, choć faktycznie przychodzą do mnie pacjentki, które są przekonane, że to jest ta kwestia. Wtedy też zadaję pytanie, po czym poznają, że jest on dużych rozmiarów. Czy to jest tak, że wcześniejsze partnerki seksualne partnera mówiły mu o tym? Czy to jest tak, że on tak twierdzi?. - powiedziała seksuolożka i położna mgr Aleksandra Przekwas.

Ból podczas penetracji faktycznie wynika niekiedy ze zbyt dużego rozmiaru członka. Gdy długość penisa we wzwodzie wynosi więcej niż 16,5 cm, wtedy podczas stosunku seksualnego może on uderzać w niezwykle wrażliwą szyjkę macicy i powodować ból. Jednak nie jest to zasadą. Niemniej, jeśli prącie jest bardzo długie, ból podczas stosunku seksualnego może wystąpić, gdy partnerzy stosują pozycje, które uniemożliwiają kobiecie kontrolowanie głębokości pchnięć. 

- Może być tak, że faktycznie jeżeli mamy do czynienia z głęboką penetracją, możemy odczuwać dyskomfort lub też ból. W zależności od pozycji seksualnej, którą przybieramy w danym momencie, to uczucie bólu może się różnić. - powiedziała seksuolożka i położna mgr Aleksandra Przekwas.

Ból podczas współżycia może powodować wiele innych przyczyn, takich jak:

 • suchość pochwy,
   
 • endometrioza,
   
 • dermatozy,
   
 • stan zapalny pochwy i sromu,
   
 • stan zapalny jajników,
   
 • stan zapalny szyjki macicy, 
   
 • stan po naturalnym porodzie,
   
 • wulwodynia,
   
 • pochwica,
   
 • dyspareunia.

Projekt bez nazwy (69).png

Jak przygotować okolice intymne do stosunku seksualnego, by nie czuć bólu? 4 porady od seksuolożki Wiele osób myśli, że to gadżet erotyczny! Seksuolog tłumaczy, co to dilator

Jak sprawdzić, czy ból podczas stosunku powoduje duży rozmiar członka?

- Często takim punktem odniesienia są dilatory, czyli specjalne akcesoria stosowane do terapii bólu miednicy, które mają określone rozmiary. Zazwyczaj występują w czterech lub pięciu rozmiarach i terapię rozpoczyna się od najmniejszego rozmiaru. Pokazując pacjentce rozmiary dilatorów, może ona mniej więcej porównać je do rozmiarów członka partnera. Wtedy na tej podstawie faktycznie możemy ocenić, czy członek danego partnera jest rozmiarów większych lub mniejszych. Natomiast jeśli pacjentka mówi, że członek partnera jest większy, to niewiele nam to klinicznie mówi. - powiedziała seksuolożka i położna mgr Aleksandra Przekwas.

Dilatory to przyrządy umożliwiające rozszerzenie ścian pochwy. Seksuolog może zalecić skorzystanie z nich kobiecie, która uważa że przyczyną bólu jest duży rozmiar członka – użycie dilatora najbardziej zbliżonego do rozmiarów członka partnera daje możliwość ustalenia, czy przyczyną jest właśnie długość prącia. Dilator, po zwilżeniu przedsionka pochwy lubrykantem, wprowadza się do niej i nie wyjmując go całkowicie porusza się nim do przodu i tyłu – nie więcej niż 5 razy.

Jeśli korzystanie z dilatora powoduje ból, należy je przerwać. Wskazane jest także używanie dilatorów wykonanych z materiałów bezpiecznych dla pochwy np. z silikonu.

 

Do kogo się udać, gdy stosunek płciowy zaczyna powodować ból? 

W pierwszej kolejności warto wybrać się do ginekologa:   - Jest to słuszne, ponieważ mogą występować pewnego rodzaju patologie, dysfunkcje związane z układem rozrodczym. W pierwszej kolejności należy wykluczyć infekcje, guzy oraz inne zmiany. Natomiast w kontekście bolesności częściej okazuje się, że potrzebna jest opieka seksuologa lub terapeuty ginekologicznego. 

Zobacz też:

Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

Gorączka krwotoczna – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Polecane