Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Nosisz codziennie wkładki higieniczne? Możesz sobie zaszkodzić. Ekspert ostrzega
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 28.04.2024 13:25

Nosisz codziennie wkładki higieniczne? Możesz sobie zaszkodzić. Ekspert ostrzega

mgr Aleksandra Przekwas, wkładka higieniczna, higiena intymna
Fot. mgr Aleksandra Przekwas: znanylekarz.pl. Tło: Canva / Asia Evtyshok

Wiele kobiet traktuje noszenie wkładek higienicznych jako element codziennej higieny. Okazuje się jednak, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku i sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych.

Dlaczego nadmierne stosowanie wkładek higienicznych może być szkodliwe dla zdrowia? Wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas, położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog. 

Kiedy warto sięgać po wkładki higieniczne?

Wkładki higieniczne są chętnie stosowane przez kobiety, aby zapewnić sobie uczucie czystości i komfortu. Ułatwiają utrzymanie higieny okolic intymnych i bielizny. Niektóre panie używają je na co dzień, inne w okresie zwiększonej produkcji wydzieliny, miedzy innymi przed i po menstruacji oraz w połowie cyklu.

- Wkładki higieniczne, są dobrym rozwiązaniem, ale w niewielu sytuacjach. Mogą spełnić swoją funkcję na początku miesiączki, kiedy obserwujemy lekkie plamienie. Wtedy tradycyjna podpaska może okazać się zbyt duża i niewygodna, a wkładka idealnie wpasuje się i wchłonie lekkie plamienie - powiedziała w rozmowie z Pacjentami mgr Aleksandra Przekwas, położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog.

Projekt bez nazwy - 2024-04-28T124117.031.png
Fot. Canva / Iurii Maksymiv
Wypij przed snem. Oczyścisz jelita ze złogów Trądzik trzeba leczyć. Objawy i metody leczenia trądziku

Wkładki higieniczne a infekcje intymne

Okazuje się, że codzienne noszenie wkładek może być szkodliwe dla zdrowia. Zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do podrażnień w miejscach intymnych, zwiększonej produkcji wydzieliny i infekcji.

- Codzienne noszenie wkładek może podrażniać nasze ciało, zwiększając tym samym wydzielinę z pochwy. Dlatego jeżeli nosimy wkładki ze względu na obfitą wydzielinę, to efekt może być zupełnie odwrotny i może się ona produkować w zwiększonej ilości. Powstaje błędne koło - wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas.

Uwaga na wkładki zapachowe

Przede wszystkim, należy unikać wkładek zapachowych. Są one szkodliwe dla okolic intymnych, ponieważ mogą zaburzać naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy, powodując podrażnienia, alergie i infekcje. 

Wkładki zapachowe zawierają substancje chemiczne, które maskują przykry zapach krwi menstruacyjnej, jednak nie zapobiegają jej rozkładowi. Mogą negatywnie wpływać na pH pochwy i zmniejszać jej odporność na drobnoustroje chorobotwórcze. Należy więc unikać tego typu produktów i wybierać wkładki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. 

Wkładka higieniczna na noc? Zdecydowanie nie!

Stosowanie wkładek higienicznych na noc nie jest dobrym pomysłem. Może to powodować podrażnienia skóry, zaburzenia naturalnej równowagi flory bakteryjnej pochwy oraz zwiększać ryzyko infekcji. Do snu warto zakładać przewiewne, bawełniane ubranie i najlepiej zrezygnować z bielizny. Pozwoli to skórze oddychać i utrzymać prawidłowe pH pochwy.

- Ważne jest to, aby wietrzyć krocze, ponieważ jeżeli nasza skóra styka się z bielizną albo z wkładką, temperatura danego miejsca ciała lekko się podnosi, co sprzyja powstawaniu infekcji. Dlatego spanie w majtkach lub z wkładką nie będzie dobrym rozwiązaniem -  wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas.

Przeczytaj też: 

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy

Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta

Nosisz takie majtki? Możesz mieć problemy intymne!