Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Gastroenterologia

Gastroenterologia

jelito
26.06.2023 14:10 Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są

Zwykle nie powodują niepokojących objawów. Jednak to one stanowią bazę do rozwoju raka jelita grubego – dlatego tak ważne jest wykonywanie badań umożliwiających wczesne ich wykrycie. Czym są gruczolaki? Jak je wykrywać? Wyjaśniamy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem

sztuczna inteligencja
23.06.2023 11:22 Sztuczna inteligencja w medycynie — co może zaoferować pacjentom?

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na nasze życie to w ostatnim czasie gorący temat. Dyskutują o niej specjaliści niemal z każdej branży, również lekarze. Jednak AI w procesie leczenia stosowana jest już od dawna.  Na czym polega zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Pleskotem, Kierownikiem Projektów w Healthnomic S.A

toaleta
21.06.2023 13:29 Taki stolec mogą mieć osoby chorujące na raka jelita grubego. Co to jest stolec ołówkowaty?

W porównaniu z regularnym stolcem stolec ołówkowaty jest znacznie mniejszy. Bywa skutkiem różnych infekcji m.in. raka jelita grubego. Gdy pojawia się dłużej niż 7 dni, powinien być przyczyną wizyty u lekarza. Czym więc jest stolec ołówkowaty? Jakie badania wykonać, gdy się pojawi? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem dr. n. med. Jackiem Kowerzanowem.  

jelito
13.06.2023 16:30 Gdy zapalenie uchyłków jelita ma łagodny przebieg — tych leków unikaj! Lekarz ostrzega

Uchyłek jelita grubego to niewielkich rozmiarów przepuklina ściany jelita. Przyczyną ich powstawania jest m.in. wieloletnie spożywanie diety ubogoresztkowej. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Gdy pojawiają się objawy schorzenia niejeden chory niemal odruchowo sięga po pewną grupę leków. I to jest błąd. Jakie to leki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med Jackiem Kowerzanowem

None
09.06.2023 17:59 Jak złagodzić objawy choroby refluksowej domowymi sposobami?

Palenie w gardle, kwaśność w ustach, odruchy wymiotne – to objawy, które zna każdy, kto cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Jest to choroba przewodu pokarmowego, powodująca bierne cofanie się treści żołądkowej w stronę przełyku. Leczy się ją preparatami zmniejszającymi produkcję kwasu solnego, lecz objawy można złagodzić również domowymi metodami. A w jaki sposób? O tym poniżej! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanowem.

probiotyki
01.06.2023 13:41 Czy można stosować probiotyki na własną rękę? Mamy odpowiedź!

Probiotyki dzięki swoim dobroczynnym właściwościom cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Wykorzystywane są w leczeniu określonych schorzeń, jednak coraz więcej osób stosuje je w celach profilaktycznych. Na co pomagają probiotyki i czy ich przyjmowanie wymaga konsultacji ze specjalistą? Artykuł powstał na podstawie rozmów ze specjalistami: psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską oraz specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.  

siemię lniane
31.05.2023 20:43 Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a znane są głównie z leczniczego działania na dolegliwości układu pokarmowego. Na co pomaga siemię lniane? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

uchyłki jelita
20.05.2023 09:57 Jak leczyć uchyłki jelita grubego? My Polacy, często zapominamy o absolutnej podstawie

Uchyłki jelita grubego są jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego w populacjach zachodnich, a liczba zachorowań wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. “Aż w 80% przypadków uchyłki przebiegają bezobjawowo, natomiast u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu, więc jak najbardziej, w niektórych przypadkach są groźne dla zdrowia.” - powiedział lek. Jacek Kowerzanow. Jak wygląda leczenie uchyłków? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

SIBO
05.05.2023 13:39 Zespół SIBO - skąd się bierze? Z jakimi chorobami może być związany?

SIBO to zespół nadmiernego rozrostu flory jelita cienkiego. Nadmierna ilość bakterii w jelicie cienkim powoduje występowanie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. SIBO najczęściej kojarzony jest z zespołem jelita drażliwego, jednak istnieje szereg innych schorzeń predysponujących do jego rozwoju. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

celiakia
02.05.2023 14:16 Celiakia może ujawnić się w każdym wieku. Jak ją rozpoznać?

Celiakia, potocznie nazywana nietolerancją glutenu jeszcze do niedawna wiązana była z okresem dzieciństwa. Okazuje się jednak, że może ujawnić się w każdym wieku, a ponad 70% rozpoznań dotyczy osób powyżej 20. roku. Jak rozpoznać celiakię? Jakie badania należy wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

kapsułka endokopowa
27.04.2023 15:55 Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową i jak się do niego przygotować?

Kapsułka endoskopowa to niewielka kapsułka z kamerą, która przechodzi przez cały układ pokarmowy, wykonując kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Są one przesyłane do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować dane. Jak wygląda badanie kapsułką? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Maciejem Wysockim, prezesem i jednym z założycieli start-upu BioCam. 

uchyłki jelita
27.03.2023 12:39 Uchyłki jelita grubego. Kiedy trzeba je leczyć?

Uchyłki jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Mają postać cienkościennych „woreczków” o średnicy około 1 cm, uwypuklających się na zewnątrz okrężnicy. Uchyłki nie powodują zwykle problemów ze zdrowiem, jednak czasem dotyka je infekcja, która prowadzić może do zapalenia. Większość osób nie jest świadoma choroby, najczęściej wykrywana jest podczas kolonoskopii. Kiedy dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego? Jakie są objawy? Jak zapobiegać uchyłkom jelita grubego? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.  

celiakia
16.03.2023 17:53 Celiakia - objawy, przyczyny, leczenie, dieta. Ekspert tłumaczy

Coraz częściej u dzieci i dorosłych diagnozuje się nietolerancje pokarmowe, m.in. na gluten. Jednym z rodzajów nietolerancji na gluten jest celiakia, choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Jakie są objawy celiakii? Jak powstaje celiakia? Jak leczyć celiakię? Co jeść, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSWiA, prezes ZG Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego
19.03.2022 01:34 Prof. Grażyna Rydzewska: Teleporada nie zamiast, ale – obok

- Oczywiście my też się baliśmy i nadal się boimy, tak samo, jak nasi pacjenci, ale nie możemy przesadzać. Tam, gdzie teleporada nie wystarcza, a takich sytuacji, jak już powiedziałam, jest wiele, należy spotkać się z pacjentem osobiście.- Teleporady, porady online w żaden sposób nie mogą i nie powinny zastępować wizyt stacjonarnych. To są pewnego rodzaju „protezy”, które mają uzasadnienie w określonych sytuacjach, ale należy je traktować jako wspomaganie, ich miejsce powinno być obok wizyt stacjonarnych.- W gastroenterologii tego typu porady na pewno nie są dla pacjentów, którzy zgłaszają się na pierwszą wizytę. Zresztą tak samo, moim zdaniem, powinno to wyglądać przy każdej pierwszej wizycie, u lekarzy innych specjalności. Bo pierwsza wizyta to zaplanowanie dalszej diagnostyki, zakwalifikowania pacjenta do określonych badań, a do tego teleporada na pewno nie wystarczy. Owszem, jeśli lekarz już poznał pacjenta, prowadzi go i ma tylko skonsultować z nim wyniki badań, to można to zrobić przez telefon. Podobnie, jeśli chodzi o przedłużenie leków czy zmianę leku bądź jego dawkowania.- U pacjentów z problemami gastrologicznymi, z nieswoistymi zapaleniami jelit, często zdarzają się zaostrzenia, są wśród chorzy leczeni takimi metodami, które wymagają pojawiania się w szpitalu. Właśnie oni wymagają konsultacji stacjonarnej z lekarzem, choćby nawet przez…balkon czy, jak to u nas się zdarzało, przez taras. Z myślą o takich pacjentach, z uwagi na to, że byliśmy szpitalem jednoimiennym, już na początku pandemii stworzyliśmy oddzielne lokalizacje, w oddzielnych budynkach, żeby mogli czuć się bezpiecznie. Uruchomiliśmy też w innej lokalizacji poradnię dla tych pacjentów, których trzeba było obejrzeć, zrobić im usg.ARTYKUŁ PARTNERA

  • 1
  • 2