Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gdy zapalenie uchyłków jelita ma łagodny przebieg — tych leków unikaj! Lekarz ostrzega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.06.2023 16:30

Gdy zapalenie uchyłków jelita ma łagodny przebieg — tych leków unikaj! Lekarz ostrzega

jelito
canva

Uchyłek jelita grubego to niewielkich rozmiarów przepuklina ściany jelita. Przyczyną ich powstawania jest m.in. wieloletnie spożywanie diety ubogoresztkowej. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Gdy pojawiają się objawy schorzenia niejeden chory niemal odruchowo sięga po pewną grupę leków. I to jest błąd. Jakie to leki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek med Jackiem Kowerzanowem

Po te leki chorzy nie powinni sięgać!

Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych, czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka”. - powiedział gastroenterolog lek.med Jacek Kowerzanow

NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków mająca właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Są to jedne z najczęściej stosowanych leków choćby z tego względu, że mają szerokie działanie i większość z nich można kupić bez recepty. Gdy pojawiają się objawy zapalenia uchyłków jelita grubego, chorzy mogą mieć gorączkę, biegunki, wzdęcia czy ból brzucha. Ze względu na to, że wskazaniem do stosowania NLPZ bywa np. grypa i przeziębienia, sięgnięcie po jeden z leków z tej grupy może wydawać się właściwym rozwiązaniem – jednak następstwem tego będzie pogorszenie stanu zdrowia.

Inne przeciwwskazania do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych to także:

  • choroby układu pokarmowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ciężka niewydolność nerek, serca, wątroby,
  • skaza krwotoczna,
  • ciąża,
  • toczeń rumieniowaty,
  • przyjmowanie m.in. inhibitorów COX-2,
  • objawy reakcji alergicznych wynikających z przyjęcia kwasu ascetylosalicylowego,
  • przyjmowanie leków nasercowych, moczopędnych i przeciwzakrzepowych,
  • przyjmowanie kortykosteroidów.

„Rodzaj leczenia zależy od nasilenia zapalenia. W przypadku łagodnego przebiegu, u osoby młodej, w dobrym stanie ogólnym, która nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, zapalenie uchyłków można leczyć ambulatoryjne, czyli poza szpitalnie. Stosowana jest dieta płynna, leki rozkurczowe, także przeciwbólowe”. - powiedział gastroenterolog lek.med Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (7).png

Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają? Jak zapobiegać rakowi jelita grubego? Ta wiedza jest bezcenn

Stosowanie NLPZ jest niewskazane również w leczeniu cięższych przypadków choroby

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może spowodować również groźne konsekwencje, gdy poda się jeden z tego rodzaju leków osobie starszej z ciężkim przebiegiem choroby uchyłkowej. Następstwem tego może być krwawienie z uchyłków. Szczególnie niebezpieczne może być podawanie NLPZ seniorom obciążonym wieloma chorobami przewlekłymi. W tym przypadku sposób leczenia koniecznie powinien ustalić lekarz. 

„Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział gastroenterolog lek.med Jacek Kowerzanow.

Dieta płynna – jeden ze sposobów leczenia łagodnego przebiegu zapalenia uchyłków jelita grubego

Dieta płynna to sposób żywienia. Polega na spożywaniu produktów lekkostrawnych w formie koktajli. Jest nie tylko sposobem leczenia, stosowanym również przed operacjami, ale to także metoda oczyszczania organizmu. Zalecana jest osobom przygotowującym się do kolonoskopii i rektoskopii, dlatego że opróżnia jelita. Dieta płynna pomaga w leczeniu biegunek, wymiotów i problemów z łaknieniem.

Bazą tego rodzaju diety są warzywa i owoce. Dieta płynna, nazywana płynnym detoksem, nie jest wskazana jako dieta docelowa – stosowanie jej przez dłuższy czas może spowodować niedobór pewnych pokarmów. Sposób przygotowania poszczególnych napojów warto skonsultować ze specjalistą. Niemniej posiłki te powinny być lekkostrawne, więc pozbawione produktów powodujących biegunkę i wzdęcia.

Zasady diety płynnej:

  • jej podstawą są woda, napary z ziół, herbaty ziołowe,
  • nie może zawierać produktów smażonych, pieczonych w tłuszczu, duszonych z obsmażaniem i grilowanych i zasmażek.
  • powinna być bogata w błonnik rozpuszczalny w wodzie

Bezobjawowe uchyłki jelita grubego nie wymagają leczenia, natomiast objawowe czyli tak zwana niepowikłana objawowa choroba uchyłkowa, wymaga głównie zaleceń dietetycznych, co oznacza dietę bogatą w błonnik rozpuszczalny, a także stosowania okresowo leków rozkurczowych bądź przeciwbólowych. Część lekarzy nadal stosuje cykliczną terapię antybiotykiem nie wchłaniającym się w jelicie grubym”. - powiedział gastroenterolog lek.med Jacek Kowerzanow.

Polecane