Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Jacek Kowerzanow

Jacek Kowerzanow

wrzody
17.10.2023 15:07 Bóle brzucha na czczo? To częsty objaw wrzodów!

Cierpisz na poranne bóle brzucha? A może dopadają Cię w ciągu dnia, kiedy jesteś na czczo? To tak zwany „ból głodowy”, który może być spowodowany chorobą wrzodową dwunastnicy. Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność?  

ból szyi, nowotwór
11.10.2023 08:51 Objawy raka, których nie kojarzymy z nowotworem. Przypominają banalne infekcje

Pierwsze sygnały nowotworu na pierwszy rzut oka często wydają się niegroźne. Niekiedy choremu wydaje się, że pogorszający się stan zdrowia jest spowodowany tylko chwilowym osłabieniem, stresem, niezdrową dieta. A rak bywa podstępny. Potrafi się kamuflować. Jaką ma taktykę? O podpowiedzi poprosiliśmy doktor Olge Urbanowską - Domańską, onkologa i gastroenterologa. 

ból brzucha
07.10.2023 16:39 Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby

Agnieszka Włodarczyk wrzuciła do sieci filmik, na którym pielęgniarka pobiera jej krew. Okazało się, że to test na celiakię, schorzenie o autoimmunologiczne o podłożu genetycznym. Jednym z objawów choroby jest ból brzucha. Celiakia to również problem wielu Polaków. O opinię poprosiliśmy gastroenterologa.  

choroba Leśniowskiego-Crohna
06.10.2023 12:34 Palenie papierosów może wywołać ciężką chorobę jelit!

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest to jednostka chorobowa określana również jako nieswoista i przewlekła choroba zapalna jelit. Obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak: jama ustna, żołądek, jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jednym ze szczególnych zagrożeń dla chorych jest palenie papierosów. Jak palenie papierosów może wpłynąć na stan zdrowia chorego?  Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

facet na toalecie
02.10.2023 13:31 Czy uchyłki jelita grubego są groźne dla zdrowia? Lekarz odpowiada

Choroba uchyłkowa jelita grubego, inaczej uchyłkowatość jelita grubego zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz większą część społeczeństwa w starszym wieku. U wielu pacjentów nie daje żadnych objawów, jednak może powodować nieprzyjemne dolegliwości i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

choroba
01.10.2023 15:14 Do czego mogą prowadzić nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna? Lekarz alarmuje

Choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to schorzenia należące do nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Niestety coraz częściej pacjenci zmagają się z uciążliwymi objawami obu chorób. Bardzo ważna jest diagnostyka i wdrożenie odpowiedniej terapii, ponieważ w obu przypadkach brak leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

doktor Kowerzanow - wywiad
28.09.2023 10:51 Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podobieństwa i różnice. Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwa rodzaje nieswoistych zapaleń jelit, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Oba schorzenia mogą powodować podobne objawy, jednak między nimi istnieją też istotne różnice. O podobieństwach i różnicach między chorobą Leśniowskiego-Crohna a WZJG rozmawiamy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

refluks
05.09.2023 18:07 Chorzy na refluks powinni przestać je pić. Gastroenterolog wylicza najgorsze napoje

Jednym ze sposobów leczenia choroby refluksowej jest zastosowanie odpowiedniej diety. Zagrożeniem dla chorego są przetworzone produkty, zbyt szybkie spożywanie jedzenia i nieprzywiązywanie wagi do jego jakości. Zagrożeniem jest również picie konkretnego rodzaju napojów! Co to za napoje? Odpowiedzi udzielił gastroenterolog. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow. 

ból jelita
14.08.2023 18:28 Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Choroba uchyłkowa jelita grubego powoduje, że w ścianie przewodu pokarmowego powstają niewielkie kieszonki czyli uchyłki. Samo występowanie uchyłków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niebezpieczeństwo pojawia się z chwilą, gdy uchyłki dotyka stan zapalny. Jak rozpoznać ból spowodowany przez tę dolegliwość? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

mięta
23.05.2023 17:28 Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym schorzeniem związanym z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego. Za główne przyczyny choroby uznaje się czynniki psychologiczne oraz zaburzenia flory bakteryjnej jelit, a leczenie polega głównie na łagodzeniu dokuczliwych objawów.  Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologii i chorób wewnętrznych lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

uchyłki jelita
27.03.2023 12:39 Uchyłki jelita grubego. Kiedy trzeba je leczyć?

Uchyłki jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Mają postać cienkościennych „woreczków” o średnicy około 1 cm, uwypuklających się na zewnątrz okrężnicy. Uchyłki nie powodują zwykle problemów ze zdrowiem, jednak czasem dotyka je infekcja, która prowadzić może do zapalenia. Większość osób nie jest świadoma choroby, najczęściej wykrywana jest podczas kolonoskopii. Kiedy dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego? Jakie są objawy? Jak zapobiegać uchyłkom jelita grubego? Na te i inne pytania odpowiada gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.  

dieta na refluks
15.03.2023 11:38 Dieta w chorobie refluksowej - główne zasady. Co radzi lekarz?

Refluks to fizjologiczne zjawisko cofania się treści żołądkowej do przełyku, do którego dochodzi przeważnie po spożyciu posiłku. Kiedy mamy do czynienia z powikłaniami, takimi jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, mówimy wtedy o chorobie refluksowej. Jest to choroba przewlekła, a podstawę leczenia stanowi zdrowy stylu życia. “Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.