Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Jacek Kowerzanow

Jacek Kowerzanow

śniadanie
25.01.2024 11:36 Tych 3 produktów nie jedz na pusty żołądek. Jelita będą cierpieć

Na przebieg dnia znaczny wpływ ma to, co zjemy na śniadanie. Od tego posiłku zależeć w dużej mierze będzie nasze samopoczucie. Jest kilka produktów, które nie powinny znajdować się w porannym menu. W przeciwnym wypadku odbije się to na jelita, a skutkiem może być ból brzucha, a nawet poważniejsze dolegliwości.  

trądzik różowaty
23.01.2024 18:56 Cierpisz na trądzik różowaty? Przyczyną może być Helicobacter pylori

Trądzik różowaty, zwany “trądzikiem dorosłych” to przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się silnym, stale utrzymującym się zaczerwienieniem twarzy oraz występowaniem krostek i grudek. Chorują częściej kobiety, a największe nasilenie zmian występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Trądzik różowaty uwarunkowany jest różnymi czynnikami. Zaobserwowano związek między nim a infekcją Helicobacter pylori. U 89% pacjentów z trądzikiem różowatym stwierdzano obecność tej bakterii w błonie śluzowej żołądka.

fot. lekarz Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne, tło: canva
18.01.2024 16:54 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy lekarza

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenia, które należą do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Co niepokoi lekarzy, choroby te stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Jakie są ich przyczyny? Zapytaliśmy specjalistę gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanow. 

ból spowodowany stresem
17.01.2024 19:13 6 rodzajów bólu wywołanych przez stres. Nr 2 to zmora naszych czasów

Odczuwanie bolesnego skurczu w stresującej sytuacji jest znane większości z nas. Życie w przewlekłym stresie, spowodowanym np. trudną sytuacją w pracy czy w domu, może być przyczyną chronicznego bólu, którego często nie utożsamiamy ze stresem. Jak więc ciało może informować, że sobie z nim nie radzi?  

lekarz Jacek Kowerzanow
15.01.2024 13:38 Choroba Leśniowskiego-Crohna - jakie daje objawy i jak ją wykryć? Rozmowa z ekspertem

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka coraz większą liczbę osób, zwłaszcza tych w młodym wieku. Podstawowym jej objawem jest ból prawego śródbrzusza, jednak symptomów tej choroby może być cały szereg. Zależą one od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych. Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

mity dietetyczne
08.01.2024 16:07 Obalamy 4 największe mity dietetyczne. Czas przestać w nie wierzyć!

Przedstawiamy 4 największe mity dietetyczne, które wciąż krążą w informacyjnym obiegu, jednak nie należy w nie wierzyć. Czas odrzucić błędne przekonania na temat niektórych produktów spożywczych!  

ból jelit
04.01.2024 18:38 7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj

Od dolegliwości jelitowych może zacząć się wiele chorób. Niebezpodstawnie mówi się, że jelita są drugim mózgiem, a ich kondycja ma wpływ na samopoczucie. Choroba jelit może spowodować nawet zaburzenia psychiczne. Nie można więc jej bagatelizować. Poznaj kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że z jelitami coś się dzieje.

pienisty mocz
02.01.2024 15:38 To objaw raka, o którym mało kto wie. Rozpoznasz go po tym wyglądzie moczu

By rozpoznać pierwsze objawy raka, nie zawsze jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Wystarczy czujne obserwowanie swojego ciała, by dostrzec pierwsze symptomy nowotworu. Szczególnie warto monitorować stan moczu i ekskrementów. To właśnie one „mówią” wiele. Jednym z tego typu symptomów może być spieniony mocz.

ból w klatce piersiowej
28.12.2023 07:57 Pieczenie w klatce piersiowej. Kiedy nie można lekceważyć?

Piekący ból w klatce piersiowej nie zawsze jest objawem groźnych schorzeń. Jednak może też wskazywać i na nie. Kiedy należy uznać go za sygnał ostrzegawczy? 

celiakia
26.12.2023 16:08 Zasady diety w celiakii - co jeść, a czego unikać? Dieta bezglutenowa nie taka straszna!

Celiakia, potocznie nazywana nietolerancją glutenu jest przewlekłą, wielonarządową chorobą autoimmunologiczną. Charakteryzuje się silną nadwrażliwością na gluten u osób z danymi predyspozycjami genetycznymi. Jak powinna wyglądać dieta osób z celiakią? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

biegunka
07.12.2023 18:07 Biegunka z domieszką krwi to ostrzeżenie od organizmu. Gastroenterolog tłumaczy, co może oznaczać

Biegunka jest objawem występującym często i trwającym krótko. Jednak gdy jest przewlekła, może już wskazywać na stan chorobowy. Gdy w stolcu znajduje się krew, a biegunka ma charakter przewlekły, to jest to ewidentny sygnał ostrzegawczy i znak, by udać się do lekarza. O czym świadczy ten rodzaj biegunki? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

gastroskopia
06.12.2023 17:57 Gastroskopia - kiedy ją zrobić i jak przygotować się do badania?

Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań w gastroenterologii, pozwalającym wykryć wiele schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. To wszechstronna i skuteczna metoda diagnostyczna i terapeutyczna. Jakie są wskazania do gastroskopii i jak przygotować się do badania?

ból języka
29.11.2023 18:15 Piekący język to objaw tych chorób. Gdy tak wygląda, idź do lekarza

Piekący język jest dolegliwością, która w szczególności potrafi uprzykrzyć życie. Często towarzyszą temu zaburzenia smaku i czucia, znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Piekący język to nierzadko objaw chorób. Których? Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy eksperta. 

kolonoskopia
29.11.2023 13:25 Czy są badania mogące zastąpić kolonoskopię? Odpowiadamy, czy można jej uniknąć

Wiele osób z powodu lęku i wstydu często nie decyduje się na wykonanie kolonoskopii, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Niestety przyczynia się to do tego, że rak jelita grubego stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Zazwyczaj w momencie diagnozy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym, dlatego tak ważne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym. Czy kolonoskopia jest jedynym badaniem, które wykrywa raka jelita grubego? Odpowiadamy. 

refluks
26.11.2023 16:32 Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości

Choroba refluksowa należy do najczęstszych przypadłości dzisiejszych czasów. W stadium zaawansowanym wymaga farmakoterapii, jednak podstawą leczenia jest modyfikacja stylu życia. Poznaj 10 złotych zasad, jak postępować przy chorobie refluksowej. 

IBS - rozmowa z doktorem Jackiem Kowerzanow
15.11.2023 15:45 Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać

Jakie są objawy IBS i czy to prawda, że choroba ma podłoże psychiczne? Jak zdiagnozować zespół jelita drażliwego, a jak leczyć - mówi lekarz Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.Jedna na dziesięć osób ma lub będzie miała zespół jelita wrażliwego. Głównie młodzi - między 20 a 30 rokiem życia. O zespole jelita drażliwego rozmawia z portalem Pacjenc.pl lekarz Jacek Kowerzanow, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

rozmowa z doktorem Jackiem Kowerzanow
13.11.2023 12:53 Te objawy mogą świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Lekarz tłumaczy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń. Wciąż nie poznano dokładnej przyczyny tego schorzenia, a leczenie ma charakter objawowy. Jakie są objawy WZJG? Mogą dotyczyć jelita, ale nie tylko. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. Jackiem Kowerzanow.   

lek. Kowerzanow - rozmowa
12.11.2023 10:06 Jak wykryć uchyłki jelita grubego? Zapytaliśmy specjalistę

Uchyłkowatość jelita grubego należy do typowych chorób cywilizacyjnych. Dotyczy głównie osób starszych, a liczba dotkniętych nią pacjentów stale rośnie. U większości, uchyłki nie dają wyraźnych objawów, jednak mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, a nawet poważne powikłania. Jak wykryć uchyłki? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. Jackiem Kowerzanow. 

refliks i zgaga
10.11.2023 17:59 Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Pojęć „zgaga” i „refluks” używamy często zamiennie. Jednak gdyby bliżej przyjrzeć się ich definicjom, okazałoby się, że różnicę są – i to znaczne. Czym więcej jest zgaga? Czym jest refluks? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

siemię lniane
09.11.2023 13:35 Siemię lniane spożywać rano czy wieczorem? Od tego zależy jego działanie

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego, które wykorzystywane są w fitoterapii. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a ich głównym atutem jest działanie lecznicze na dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy najlepiej spożywać siemię lniane? Pora dnia ma znaczenie! 

None
09.11.2023 12:19 Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody

Oczyszczanie jelit jest popularnym zagadnieniem, które poruszają nie tylko lekarze, ale też osoby zajmujące się medycyną alternatywną. Niektóre z metod na usunięcie nadmiaru mas kałowych mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, jeśli zostaną wykonane bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem. Jak w domowych warunkach można oczyścić jelita? Kiedy zaparcia są objawem choroby? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

rak jelita grubego
07.11.2023 19:48 Rak jelita grubego - u kogo rokowania są najgorsze? Chodzi o jeden czynnik

Rak jelita grubego jest drugim (po raku płuca) najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Potrafi latami nie dawać żadnych objawów, co znacząco wpływa na jego wykrywalność i skuteczność leczenia.„Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Jaka grupa pacjentów ma szczególnie złe rokowania?  

None
06.11.2023 16:37 Czkawka może być objawem nowotworu! Dotyczy nawet 40 procent chorych

Według ekspertów przewlekłą czkawkę na ok 15-40 proc. osób chorujących na nowotwory. Dotyczy w szczególności pacjentów onkologicznych, u których nowotwór zlokalizowany jest przede wszystkim w układzie pokarmowym i w głowie. Dlaczego tak się dzieje?

rak jelita grubego
04.11.2023 15:06 Ten kolor i kształt stolca to wczesne objawy raka jelita grubego. Zwróć na nie uwagę!

Ten objaw raka jelita grubego występuje u większości chorych. Niestety niewielu z nas zwraca uwagę na wygląd swojego stolca, a to poważne przeoczenie! Co powinno wzbudzić naszą czujność?  

helicobacter
30.10.2023 13:51 Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

„W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. Bakteria ta jest najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej i jak się okazuje, również raka żołądka! Co powinniśmy o niej wiedzieć? 

ból gardła
19.10.2023 17:59 Doda ma poważny problem z głosem. Ta dolegliwość może spotkać każdego z nas

Kilka dnia temu zakończyła się zrealizowana z rozmachem trasa koncertowa Dody „Aquria Tour”. Podczas trasy piosenkarkę spotkało najgorsze, co może przydarzyć się wokaliście podczas tego rodzaju eventów – zaczęła tracić głos. Jednak dolegliwość ta nie jest „zarezerwowana” wyłącznie dla piosenkarzy. Każdy z nas może mieć ten problem. Dlaczego? 

rak jelita grubego
19.10.2023 11:56 10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie oraz jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych. Rozwija się skrycie i powoli, mogąc latami nie dawać wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na pewne symptomy ostrzegawcze, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. 

refluks
18.10.2023 13:41 Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

Refluks kojarzy się nam przede wszystkim ze zgagą. Jednak choroba ta ma również nieoczywiste objawy np. kaszel. Czym charakteryzuje się kaszel refluksowy? Jak go złagodzić? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.