Nadchodzące zmiany w receptach to temat, który dzieli zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Mimo protestów medyków, nowe dawkowanie na receptach nie weszło w życie od maja, natomiast zostało przesunięte na lipiec.Endokrynolog dr Szymon Suwała za pośrednictwem swojego Facebooka wytłumaczył, dlaczego nowa realizacja recept może być nie lada problemem dla wszystkich.
Nie żyje Alice Stewart, jedna z najbardziej cenionych dziennikarek CNN, gdzie komentowała wydarzenia polityczne. Stewart zmarła w wieku 58 lat, w sobotę 18 maja. Jeszcze dzień wcześniej pojawiła się na wizji.Jak poinformowali śledczy, ciało dziennikarki zostało znalezione poza jej domem, lecz do jej śmierci w żaden sposób nie przyczyniły się osoby trzecie. Przyczyną śmierci znanej dziennikarki miały być kłopoty ze zdrowiem.
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.
15 placówek medycznych na terenie całej Polski zostało ukaranych przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał, by w trybie natychmiastowym zaprzestano leczenia pacjentów na boreliozę metodą ILADS. Na jedną z nich nałożono wysoką karę finansową.Zdaniem lekarzy, ten sposób leczenia nie ma absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego i jest szkodliwy dla chorych. Przypomnijmy, że metoda leczenia boreliozy ILADS opiera się o długotrwałe stosowanie terapii antybiotykami z różnych grup. Wiąże się też z podawaniem innych, silnych środków farmakologicznych, mających za zadanie wyleczyć boreliozę.
Zmarł ceniony lekarz, Kazimierz Łączka. Był znanym pediatrą, który pomógł wielu małym pacjentom. “Towarzyszył mi i mojej córce przez 26 lat” - wspominają lekarza w mediach społecznościowych jego pacjenci.Komentujący w mediach społecznościowych zgodnie podkreślają, że Kazimierz Łączka był lekarzem z powołania. “Nie ma i nie będzie takiego drugiego” - piszą internauci w mediach społecznościowych.
62-letni mężczyzna, któremu w marcu przeszczepiono nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni zmarł w szpitalu w Massachusetts General Hospital. Smutną informację podała placówka. Szpital w opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że obecnie nic nie wskazuje na to, by przyczyną śmierci była transplantacja.Richard "Rick" Slayman zmarł po dwóch miesiącach od przełomowej operacji, którą obserwował cały świat. Jeszcze niedawno lekarze zgodnie podkreślali, że świńska nerka wytrzyma co najmniej dwa lata.
Czasem zdarza się tak, iż potencjalnemu kuracjuszowi czy kuracjuszce nie pasuje termin upragnionego wyjazdu do sanatorium. Co w sytuacji, gdy nie mogą w konkretnym dniu wyjechać? Czy trzeba pożegnać się z leczeniem uzdrowiskowym? Okazuje się, że nie. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki, by móc zmienić termin wyjazdu do uzdrowiska. Co trzeba zrobić?
Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.
Latem 2021 r. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych badań dla osób po 40. roku życia. W trzech pakietach dostępnych jest aż 12 badań. Program Profilaktyka 40 już niebawem zostanie zakończony, w związku z czym warto się pospieszyć i wykonać badania, które są dostępne w pakiecie. Te darmowe pozwalają zdiagnozować wiele schorzeń na wczesnym etapie rozwoju. Jak można się na nie zapisać i do kiedy można je wykonać?
W tym miesiącu wejdą w życie nowe zasady dotyczące realizacji recept. Już 8 maja kończy się okres przejściowy, gdzie lekarze mogli wypisywać recepty roczne zarówno w starym, jak i nowym systemie. Chodzi oczywiście o system informatyczny P1, obliczający ilość leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece. Nowa aplikacja do przeliczania dawek na mililitry oraz miligramy może powodować problemy. O co dokładnie chodzi?
To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
To z pewnością był przełomowy zabieg. Chirurdzy z NYU Langone Health dokonali nie lada osiągnięcia przeprowadzając pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni, ale też mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca.Pacjentka, 54-letnia kobieta borykała się z niewydolnością nerek oraz miała poważne problemy z sercem. Lekarze najpierw zdecydowali się na wszczepienie specjalnej pompy mechanicznej wspomagającej pracę serca. Później przeprowadzili zabieg transplantacji nerki oraz grasicy świni. Amerykańcy lekarze są dumni z przeprowadzonej operacji.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego miało dochodzić do nieprawidłowości. TVN24 dotarł do nagrania, na którym widać lekarza siedzącego przy biurku z podłączoną kroplówką. Pielęgniarka wstrzykuje do niej zawartość ampułki. Nieprawidłowości dotyczą znikających ampułek z lekami narkotycznymi, zachowania lekarza aplikującego sobie lekarstwa do kroplówki w momencie przyjmowania pacjentów czy też fałszowanie dokumentacji. Sprawą zajęła się już prokuratura w Krakowie, która wezwała na świadków pracowników placówki w związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
Na depresję choruje obecnie co najmniej cztery miliony Polaków. Choroba przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale również i zawodowe. Depresja pracownika prowadzi do znacznego spadku produktywności, ale też niekorzystnie odbija się na rynku pracy.Z danych NFZ wynika, że 1,5 mln osób wykupiło w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne. Co ważne, było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. Na pytanie, jakie straty generuje depresja pracownika, odpowiedziały wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.
Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Prawie 5 mln osób korzystało w 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych. Tak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak się okazuje, wydano na nie 1,7 miliarda złotych.“Rosnąca liczba ubezpieczonych pokazuje, że prywatne ubezpieczenia się sprawdzają. Mimo że ich cena w ostatnim roku odzwierciedla dużą inflację w sektorze medycznym, to sprzedaż polis utrzymuje się na wysokim poziomie” - tak skomentowała doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.
Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym.
Internetowi oszuści potrafią stosować rozmaite techniki, po to, by wyłudzić pieniądze, ale też dane. Oszustwa internetowe występują obecnie w każdym obszarze, nawet i w ochronie zdrowia. W sieci zagościły strony internetowe, które są prawie takie same jak oficjalne strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści, podszywając się pod NFZ, oferują rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował już w sieci odpowiednie komunikaty.
42-letni lekarz oferował jednej ze swoich pacjentek zabiegi z użyciem botoksu w zamian za… seks. Brytyjski trybunał zajmujący się rozpatrywaniem skarg przeciwko medykom bada dokładnie sprawę dr Tijiona Esho. Mężczyzna może stracić uprawienia do wykonywania swojego zawodu. Sam zainteresowany jednak zaprzecza prawdziwości stawianych mu zarzutów.
Wybierasz się do sanatorium? Musisz liczyć się z wyższymi cenami za pobyt, niż wcześniej. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi medyczne, od maja kuracjusze będą musieli samodzielnie pokryć część kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, jak zmienią się ceny.Podwyżka cen w sanatoriach od 1 maja wiąże się z rozpoczęciem sezonu letniego. Warto podkreślić, że zmiana jest tymczasowa, a ceny do niższych stawek wrócą od 1 października. Jak zmienią się ceny w sanatoriach od maja?
Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W minioną środę na tę chorobę zmarł również były futbolista amerykański - O.J. Simpson. Według najnowszych badań, do 20240 r. chorych będzie aż 2,9 mln osób. Wzrost śmiertelności w związku z rakiem prostaty jest bardzo niepokojący dla ekspertów, którzy wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania, by przeciwdziałać tak niepokojącym statystykom.
Joanna Kryńska, dziennikarka TVN 24 zdradziła niedawno, że przeszła operację usunięcia guza mózgu. W instagramowym wpisie zaapelowała, by nie bagatelizować absolutnie żadnych niepokojących objawów. Kryńska zdradziła też, jak obecnie się czuje. Wcześniej dziennikarka w wywiadach opowiadała, że bolała ją głowa. Bolała mnie regularnie prawa skroń, przez trzy minuty, co trzy godziny. Ból głowy był dziwny i niepokojący - mówiła Joanna Kryńska.
“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.
Umawiają się na wizyty do specjalistów, nie odwołują ich i nie przychodzą. To powszechny problem w służbie zdrowia - zarówno publicznej, jak i prywatnej. Niektórzy politycy mają pomysł, jak to zmienić. Planują kary dla takich pacjentów!Premier Francji, Gabriel Attal, chce odkorkować kolejki to specjalistów i ma na to pomysł. Chodzi o karanie pacjentów, którzy umawiają wizyty, ale na nie nie przychodzą – chodzi o kwotę 5 euro, czyli ok. 21 zł. Nie wszyscy zgadzają się z jego wizją.
Niektórzy z nas od lat leczą się u jednej osoby. Ba, niektórzy lekarze od lat leczą całe rodziny. Co o nich wiedzą? Do jakich informacji ma dostęp lekarz rodzinny?Wystawione recepty, skierowania, wyniki badań – to tylko niektóre rzeczy, które Centrum e-Zdrowia udziela lekarzom medycyny rodzinnej. Inni medycy widzą znacznie mniej, ale można poszerzyć ich uprawnienia. Tylko czy warto?
Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?
Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku? Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.
Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.