Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Lekarze

Lekarze

Sól, dania, zamienniki soli
11.03.2024 17:43 Tymi składnikami zastąpisz sól w daniach. To zdrowe zamienniki

Choć sól podkręca smak potraw, stosowana w daniach w nadmiarze może prowadzić do wielu chorób w tym m.in. raka żołądka i raka wątroby, chorób sercowo-naczyniowych, otyłości czy powstawania kamieni nerkowych. Sól można z powodzeniem zastąpić innymi produktami, które będą znacznie zdrowsze, a przy tym nie będą bez smaku. Dzięki tym zamiennikom, które w kuchni ma niemal każdy z nas, potrawy nabiorą nowego smaku i przede wszystkim będą znacznie zdrowsze.

Leki, apteka
08.03.2024 17:14 Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje

42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?GIF, czyli  Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.

Kolejka do przychodni
04.03.2024 17:02 Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki. Sprawdź, czy się załapiesz

Są w Polsce osoby, które mogą iść do lekarza bez kolejki. Od 1 marca 2024 roku ich grono zostało poszerzone. Obecnie są to nie tylko kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni czy wojskowi, ale również osoby ze świadczeniem kompensacyjnym za szkody medyczne – mówiąc wprost: ofiary lekarskich błędów.Pacjenci znajdujący się na tej liście mogą korzystać ze świadczeń opieki medycznej w szpitalach i przychodniach poza kolejnością. Oznacza to, że świadczenia powinny być udzielane w dniu zgłoszenia, a w przypadku opieki ambulatoryjnej w ciągu 7 dni roboczych. Sprawdźmy, komu przysługuje ten przywilej.

Załamana lekarka siedząca pod ścianą
04.03.2024 15:24 Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę

Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.

dr Damian Patecki fot. archiwum prywatne, tło: Paweł Wodzynski/east news
03.02.2024 17:27 Dr Damian Patecki: "Personel powinien być miły, szpitale ładne i przyjazne". Czy to za duże wymagania?

To, że minister zdrowia, Izabela Leszczyna nie jest lekarzem, nie musi być przeszkodą - mówi Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodaje, że nie jest też tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona, jak jej poprzednik Adam Niedzielski.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Już prawie drugi miesiąc Ministerstwem Zdrowia kieruje nowa szefowa, Izabela Leszczyna. Można się pokusić pierwsze oceny działalności pani minister? Dr Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej: Przede wszystkim nie jest ani tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona jak jej poprzednik Adam Niedzielski. Z jej wypowiedzi wynika, że będzie wprowadzać zmiany nie dla samej idei zmiany, ale aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia i znaleźć rozsądne rozwiązania. Widać, że stara się słuchać ludzi.

łysienie plackowate
28.12.2023 20:41 Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów

Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje uszkodzenie mieszków włosów i wypadanie włosów. To dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwi Ci szybszą reakcję i umożliwi zachowanie większej ilości włosów. Koniecznie poznaj, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby. 

lekarz medycyny pracy
28.12.2023 12:39 Właśnie dziś mija termin. Jeśli nie zrobiłeś tych badań, możesz mieć problem

28 grudnia 2023 r. to ostatni dzień, w którym należy wykonać obowiązkowe badania okresowe medycyny pracy. Dziś jest również ostatni dzień, by wykonać zaległe szkolenia BHP - niezastosowanie się do przepisu może skończyć się dużą karą finansową.   

Tomasz Kot w "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem"
25.12.2023 22:27 Wzrusza nas lekarz w serialu. A ten w realu? [KAMPANIA LEKARZY DO PACJENTÓW]

Wzruszamy się na filmie „Bogowie” i serialami o lekarzach na „Netflixie”. A w lekarzu, który przyjął nas w przychodni i szpitalu, nie widzimy człowieka. Chcemy, by to on widział go w nas i żądamy empatii. A może stoi przed nami człowiek, który jest dobę bez snu, jedzenia, któremu umiera matka, ale nie zdąży się z nią pożegnać, bo ma dyżur, na którym przyjmuje nas?Wiecie, że średnia długość życia lekarzy jest niższa niż reszty społeczeństwa?Zanim wyżyjemy na nich swoje frustracje, jakich nie odważylibyśmy się na swoich szefach, mężach, żonach i dzieciach, użyjmy minimum wyobraźni i zobaczmy, że mamy przed sobą człowieka, a nie cyborga w lekarskim uniformie. Pomoże nam w tym kampania samorządu lekarskiego "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem". A żeby było nam łatwiej lekarzem jest w niej… tak, tak – Tomasz Kot, który tak wzruszał nas jako Zbigniew Religa w Bogach. 

Jakub Kosikowski, leka
29.11.2023 10:19 "Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"

- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań. Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.

lekarze pieniądze
28.10.2023 10:45 Ile zarabia lekarz w Polsce? Niższą pensję miałby chyba tylko na Węgrzech

Tak, jak na polityce i piłce nożnej w Polsce „zna się każdy”, tak każdy uważa, że mamy prawo wyrokować, kto ma ile zarabiać. Co jakiś czas wraca temat zarobków w ochronie zdrowia. Czy 9 tys. brutto dla lekarki i lekarza po specjalizacji to dużo czy mało? To odpowiedzialność za życie pacjentów, stres, praca po nocach i nauka całe życie. - Średnia długość życia lekarzy jest niższa niż reszty społeczeństwa – mówi lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.Polacy, w dobie mega inflacji, często rozmawiają o pieniądzach, a raczej ich braku. Zwykle uważamy, że zarabiamy za mało, a inni za dużo. Pensje minimalne, także w ochronie zdrowia, wzrosły kilka miesięcy temu. Jak w porównaniu z lekarzami z pozostałych państw UE wypadają zarobki polskich lekarzy?