Według najnowszego komunikatu Ministerstwa Zdrowia, 30 września kończy się refundacja leku Trulicity. To nowoczesny preparat, który stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.Jak się okazuje, wnioski producenta o przedłużenie refundacji nie spełniły wymagań. Dlatego też od 1 października lek nie będzie refundowany.
Do tej pory najstarszą żyjącą osobą na świecie była 117-letnia Maria Branyas Morery z Hiszpanii. Po jej śmierci ten tytuł należy do 116-letniej Tomiko Itooki z miasta Ashiya w Japonii. Tak podali przedstawiciele Księgi rekordów Guinnessa. Kilka dni temu najstarsza kobieta na świecie została poinformowana o tym tytule. Podziękowała za wiadomość, którą uczciła ulubionym gazowanym napojem mlecznym o słodko-kwaśnym smaku.
Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, czyli takim, które syci na bardzo długo, a przy tym dostarcza cennych składników odżywczych. Naukowcy z Harvardu postanowili sprawdzić, które produkty warto włączyć do naszego śniadaniowego menu. Smacznego!
Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wstrzymaniu kolejnych leków, zagrażających zdrowiu. Tym razem GIF wydał pilny komunikat o wstrzymaniu leku stosowanego przy niedoborach żelaza. Wszystko przez to, że w preparacie wykryto fragmenty szkła. Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) dotyczy serii leku o nazwie Monover (Ferricum derisomaltosum).
Rak piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Choć wciąż lekarze nie wynaleźli lekarstwa na raka, naukowcy z UCLA Health Comprehensive Cancer Center postanowili przeprowadzić badanie, które wykazało, że miód manuka może potencjalnie stanowić naturalną oraz alternatywną opcję zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu raka piersi. W szczególności mowa o przypadku raka z dodatnimi receptorami estrogenowymi. To najczęstszy podtyp raka piersi, który stanowi ok. 70-80 proc. wszystkich przypadków.
Wyjazdy do sanatorium wiążą się ze sporymi kosztami, mimo że część przecież pokrywa NFZ. Jednak do obowiązków Narodowego Funduszu Zdrowia nie należy pokrycie cen wyżywienia, wybranych zabiegów, a także transportu do ośrodka uzdrowiskowego.Ci, którzy planują wybrać się w najbliższym czasie do sanatorium, mogą nieco odetchnąć z ulgą, gdyż ceny już niebawem zmaleją. Nowy cennik czeka na pacjentów już od października.
Zakrzepica jest podstępną chorobą, gdyż może rozwijać się po cichu, kompletnie nie dając żadnych objawów. Jednak te najważniejsze objawy choroby są łatwo rozpoznawalne, gdyż łatwo można je dostrzec na nogach. Objawy zakrzepicy żył głębokich to ból lub obrzęk nóg. Zakrzepica żył kończyn dolnych oznacza wytworzenie się skrzepu w żyłach głębokich nóg.Skutki tej choroby mogą być bardzo poważne - zdarza się, że może dojść do zatoru tętnicy płucnej oraz zgonu. Szacuje się, że co roku w Europie ok. pół miliona osób umiera właśnie z powodu tego schorzenia. Doktor Maciej Antkiewicz z kliniki Ars Estetica opowiedział o przyczynach zakrzepicy kończyn dolnych.
Powikłania po zapaleniu zatok mogą występować w konsekwencji zaniedbania lub nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia chorych zatok. Pierwszym skutkiem nieleczonych zatok jest nasilenie typowych objawów, jak m.in. ból głowy czy gorączka.Laryngolog dr hab.n.med. Mirosław Szczepański w swoich kanałach social media przyjrzał się szerzej powikłaniom przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Lekarz podkreślił, że mimo iż w dobie antybiotykoterapii powikłania zdarzają się dość rzadko, ważne, by nie bagatelizować objawów przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.
Skąd bierze się czkawka i sobie z nią poradzić? Kardiochirurg dr Jeremy London z Savannah w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych podzielił się swoim sposobem na czkawkę. Jego zdaniem zawsze działa, choć… nie wie do końca dlaczego.
Wiele osób budzi się rano z mokrą plamą na poduszce. Wszystko przez to, że ślina nieustannie produkowana jest przez nasz organizm. Oczywiście w większości przypadków jest to zupełnie normalne i nie powinno być powodów do niepokoju, lecz są pewne sytuacje, gdzie może oznaczać to rozmaite choroby. Wtedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Ciała obce w przełyku to przedmioty, które po przedostaniu się do światła przełyku zostają zawieszone na jego ścianie lub też nie są w stanie go przejść z uwagi na swoją wielkość oraz kształt. Najczęstszymi miejscami zatrzymywania się ciał obcych w przełyku są fizjologiczne zwężenia przełyku. Dominuje pierwsze zwężenie, czyli okolica ust przełyku.Obecność ciała obcego w przełyku to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji pacjentów na oddziałach laryngologii. Dr hab.n.med. Mirosław Szczepański, laryngolog za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, co lekarze znajdują najczęściej u pacjentów dorosłych lub też u dzieci w drogach oddechowych i górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Krwotok z nosa może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi powodami są urazy bądź też przyjmowane leki. Z kolei częste, zwłaszcza codzienne krwotoki z nosa czy też krwawienia pozornie bez powodu, powinny niepokoić. Częste krwotoki z nosa mogą oznaczać objawy poważniejszych schorzeń.Anestezjolog Krzysztof Wernicki za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, co zrobić, by zatamować krwawienie z nosa.
Zatorowość płucna jest kardiologiczną dolegliwością, która może stanowić zagrożenie dla życia. Wymaga bardzo szybkiej interwencji lekarskiej, w związku z czym nigdy nie można bagatelizować objawów. O tym jak rozpoznać zator płucny i na czym polega leczenie, opowiedział specjalista, kardiolog inwazyjny dr n. med Przemysław Kwasiborski.
“Ta choroba może prowadzić do “różnych groźnych powikłań”, a pacjenci zgłaszają się z nią za późno” - ostrzega lekarz, dr Adam Zieliński, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Mowa o przewlekłej chorobie żylnej, która w różnym stopniu zaawansowania może dotykać nawet połowę dorosłych osób. Co sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby żylnej?
Zapalenie krtani u dorosłych na ogół nie jest poważnym stanem i może ustąpić bez leczenia. Kuracja zazwyczaj polega na odpowiednim wypoczynku i nawadnianiu się. Najczęściej ostre zapalenie krtani jest wirusowe, w związku z czym nie zaleca się przyjmowania antybiotyków. Mogą być jednak one przepisane przez lekarza w przypadkach, gdy zapalenie zostało spowodowane przez zakażenie bakteryjne.Robert Wendt, laryngolog zdradził, jak pacjenci mogą poradzić sobie z zapaleniem krtani w domu. Jakie domowe sposoby są najlepsze oraz jakich leków bez recepty należy użyć?
Choroby dna miednicy uchodzą za różnorodne schorzenia dotyczące narządów w obrębie miednicy mniejszej, m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, neurogenne schorzenia pęcherza moczowego, zespoły bólowe miednicy i stany zapalne. To oczywiście niektóre ze schorzeń, a jest ich jeszcze więcej.Te choroby już teraz dotyczą 2-3 mln Polek, lecz jak przewidują eksperci, ta liczba będzie rosnąć: Powód? Starzejąca się populacja. Lekarze mówią wprost: Zapadające na te schorzenia kobiety mogą być wykluczone z życia społecznego czy zawodowego.
Białe linie czy plamki na paznokciach to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Nie wolno ich bagatelizować, bo to jasny sygnał od organizmu o niedoborach, a nawet niektórych chorobach. Co może dziać się w organizmie, gdy paznokcie wyglądają w ten sposób? Odpowiadamy.Zdrowe paznokcie to nie tylko nasza wizytówka, ale też gwarancja, że nasz organizm pracuje prawidłowo. Płytka paznokci powinna być gładka i mocna, a jednocześnie pozbawiona przebarwień. Plamki lub linie w kolorze białym są sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego.
Nerwice są grupą zaburzeń, nazywane zaburzeniami lękowymi. Zaliczane są do nich m.in. zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia lękowe z napadami paniki. Stanowią one jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń lękowych. Są takie objawy jak m.in. napady lęku, które jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia nerwicy u pacjenta. Warto też dodać, że istnieje mnóstwo nieoczywistych dolegliwości, będących objawem nerwicy. Jakie objawy mogą zwiastować to schorzenie?
Wakacje to czas błogiego wypoczynku, który może zostać niestety zakłócony przez różnego rodzaju wypadki czy urazy. Warto pamiętać, że w przypadku choroby bądź też urazu, przysługują nam świadczenia w ramach NFZ. W jaki sposób możemy skorzystać z pomocy medycznej na urlopie?
Lekarz Remigiusz K. przyjmował pacjentów na szamotulskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pomimo że 2 dni wcześniej dostał zakaz wykonywania zawodu. Sprawę bada prokuratura. Lekarzowi grozi olbrzymia grzywna.
U 10 pacjentów w Wielkospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu wykryta została superbakteria New Delhi. Jest to dość agresywny szczep bakterii odpowiedzialnej za zakażenia szpitalne. Nazywana jest superbakterią, a tak złą opinię zawdzięcza antybiotykooporności, atakując osoby ciężko chore, ale też osłabione. Klebisiella pneumoniae występuje powszechnie w układzie pokarmowym, w jamie ustnej, na skórze. Obecnie trwają ustalenia, w jaki sposób mogło dojść do zakażenia.
Nieregularne miesiączkowanie to problem, który zna wiele kobiet. Może być spowodowane rozmaitymi czynnikami, m.in. stresem, ale nie tylko. Nieregularny okres może być też objawem chorób sercowo-naczyniowych.Naukowcy postanowili zająć się stanem zdrowia kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania, ale też ze zbyt długim lub krótkim cyklem miesięcznym. Lekarze ustalili, że ten problem może przekładać się na zwiększone ryzyko chorób serca, głównie arytmii serca.
Wybierając się do tych bardziej egzotycznych zakątków świata, warto zaszczepić się. Będąc w takich krajach jak m.in. Tajlandia, Indonezja czy Malezja trzeba liczyć się nie tylko z wysokimi temperaturami, ale też z chorobami przenoszonymi przez owady. Ile w tym roku musimy zapłacić za szczepienia, wybierając się do egzotycznych miejsc?
Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Lekarka wymieniła 3 rzeczy, których nie trzeba robić przed wizytą u ginekologa. Niestety wiele kobiet popełnia te błędy, narażając się na pogorszenie zdrowia.
Masowe zatrucia w znanym włoskim kurorcie. Lokalne media poinformowały o kryzysie sanitarnym w miejscowości Torri del Benaco na północy Włoch. Do miejscowych szpitali miało zgłosić się aż kilkaset osób z poważnymi objawami.Łącznie w miasteczku stwierdzonych zostało już ok. tysiąca przypadków zakażenia przewodu pokarmowego. Do szpitala trafiły osoby z bardzo podobnymi objawami żołądkowo-jelitowymi. Niektórzy z poszkodowanych mieli też bardzo silne skurcze oraz gorączkę. Zdaniem włoskich mediów odpowiadają za to norowirusy, które rozprzestrzeniają się przez skażoną wodą i żywność.
Główny Inspektorat Farmaceuty wycofał z obrotu na terenie Polski popularny plaster rozgrzewający. Mowa o “plasterku tygrysim z kotkiem”. Jak się okazuje, spełnia on wymagania definicyjne produktu leczniczego, natomiast sprzedawany był jako kosmetyk. Decyzji o wycofaniu z obrotu produktu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Pochodzący z Ukrainy lekarz jest podejrzewany o zabójstwo pacjenta. Ostatnie dwa miesiące anestezjolog z Gorzowa Wielkopolskiego spędził w areszcie. Po wyjściu zza krat, wrócił do pracy. Oto co miał do powiedzenia mediom.
Pfizer pozwany. Prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobah pozwał koncern farmaceutyczny w związku z marketingiem szczepionki na koronawirusa, zarzucając firmie, że ta ukrywała jej skutki uboczne.Kobach powiedział, że gdy szczepionki stały się dostępne, mieszkańcy Kansas musieli zdecydować, czy się zaszczepić i którą wybrać, dlatego - jego zdaniem, mieszkańcy Kansas muszą "poznać prawdę". W pozwie zawarty został również zarzut ukrywania przez koncern ewentualnego ryzyka związanego ze szczepieniem oraz rozpowszechnianie fałszywych twierdzeń odnośnie jego skuteczności.