W ostatnim czasie Urzędy Skarbowe wdrożyły nową praktykę, która budzi spore kontrowersje nie tylko w środowisku medycznym. Chodzi o nietypowe działania, które mogą wykraczać poza standardowe kontrole podatkowe. Pacjentom zadawane są pytania, które mogą naruszać tajemnicę lekarską, a samych lekarzy stawiają w trudnej sytuacji.
Brak ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z poważnymi problemami, gdy nagle będzie potrzebna pomoc medyczna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym podkreślił i przypomniał o formalnościach, jakie trzeba dopełnić, by skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. W jaki sposób uniknąć poważnych błędów? Jeśli nie dopełnimy tych punktów, nie skorzystamy z leczenia opłacanego przez fundusz.
Grzybobranie w pełni i wielu z nas wyrusza do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Trzeba bardzo uważać na grzyby i umieć je rozpoznawać, a omyłkowe zjedzenie trującego grzyba może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy te dolegliwości, koniecznie wezwijmy pomoc medyczną. Nie ma na co czekać.
W jednej z polskich miejscowości doszło do nietypowego zdarzenia. Mężczyzna ranny w wypadku samochodowym trafiłem na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie oczekiwał pomocy. Tej jednak nie otrzymał, bo – jak twierdzi – lekarka była zajęta zakupami online.
Osoby starsze, które doznały obrażeń w związku z upadkiem, są bardziej narażone na rozwój demencji, niż osoby w tym samym wieku, które doznały urazów innego typu. Tak przynajmniej wynika z nowych badań naukowców z Bostonu.Alexander Ordoobadi, neurobiolog i chirurg z Birgham and Women's Hospital w Bostonie, razem ze swoim zespołem zidentyfikował ponad 2 453 655 pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy potrzebowali pomocy medycznej z powodu urazu w 2014 oraz 2015 roku. Co dokładnie wykazały badania?
Tegoroczna Nagroda Nobla została przyznana dwóm naukowcom za odkrycie fundamentalnej zasady regulującej aktywność genów. Jeden z nich ma polskie korzenie. Nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł) laureaci podzielą się po równo.Komitet Noblowski w Sztokholmie docenił badaczy za odkrycie mikroRNA, małych cząsteczek, które mają ogromne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania żywych organizmów, w tym człowieka.
To pierwsza taka operacja w Polsce. 71-letni pacjent z Łomży przeszedł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z Białymstoku operację usunięcia guza mózgu przez oczodół. Lekarze dostali się do guza przez malutkie nacięcie w zmarszczce na powieki. Zobaczcie szczegóły.
Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry, wywodzącym się z komórek barwnikowych. Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, lecz może on powstawać też w obrębie błon śluzowych oraz innych lokalizacjach.Co sprzyja powstawaniu czerniaka, jak odróżnić go od zwykłych znamion i jak leczyć czerniaka w różnych fazach choroby? O tym opowiedział dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.
Osoby chore na cukrzycę typu 1 co miesiąc może dostawać 215 zł, lecz są pewne warunki. Pieniądze przekazywane są w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. 1 listopada 2024 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, choć jak warto zaznaczyć, wysokość zasiłku nie zmieni się.
Czasopismo “Science” poinformowało, że uczonym udało się zidentyfikować nową bakterię jelitową. Może przyczyniać się ona do osłabienia układu odpornościowego, powodując różne choroby zapalne jelit.Jak się okazuje, nowo poznana bakteria to Tomasiella immunophila, a jej odkrycia dokonał zespół badaczy z Cleveland Clinic. Jak się okazuje, ten patogen może osłabiać ochronę immunologiczną związaną z jelitami, prowadząc do chorób układu pokarmowego.
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy 2024" wynika, że wszystkie zawody medyczne znajdują się w grupie zawodów deficytowych. Przedstawiono również zarobki, na które mogą liczyć absolwenci tych kierunków.
Często można natknąć się na zdanie, “mało jem, lecz nie chudnę”. Być może ktoś z naszych znajomych tak mówi, lub też my sami wypowiadamy to zdanie. Dietetyk Michał Wrzosek za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowił rozłożyć to zdanie na czynniki pierwsze i zdradził, czy rzeczywiście można jeść mało i nie chudnąć.
Napary na bazie senesu czy żywokostu lekarskiego od lat są chętnie wybierane przez Polaków, szczególnie na dolegliwości związane z żołądkiem. Warto wiedzieć, że choć w Polsce te herbaty są chętnie pite, w krajach takich jak Niemczy czy Wielka Brytania nie kupimy już takich specyfików. Dlaczego zostały wycofane?
Neurolog prof. Konrad Rejdak podkreślił w rozmowie z PAP, że nawet jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną. Niestety, największym problemem są udary mózgu. Wciąż ich przybywa, a zapada na nie coraz więcej młodszych pacjentów.
Nowotwór pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowo-płciowego, charakteryzujący się wysokim odsetkiem śmiertelności. Co roku jest on przyczyną śmierci ponad 3 tysięcy mężczyzn oraz prawie tysiąca kobiet.Chirurg onkolog Łukasz Wohadło za pośrednictwem mediów społecznościowych tłumaczy, co jest najczęstszym objawem tego raka oraz jak wygląda leczenie.
Powódź, która dotknęła południową Polską niesie za sobą szereg problemów, a zalane i nasiąknięte budynki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Prof. Bolesław Samoliński, specjalista z zakresu alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego ostrzega przed pleśnią, apelując o jak najszybsze osuszanie mieszkań.
Jak donosi raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w aptekach obecnie brakuje kilku leków, m.in. leku przeciwpsychotycznego, sterydu, który stosowany jest w infekcjach dróg oddechowych, ale również szczepionki przeciw krztuścowi. Kiedy planowana jest dostawa?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych z obiegu lekach. Teraz GIF zdecydował się wystosować pilny komunikat odnośnie wycofania leku na nadciśnienie - Symibace. Środek wykorzystywany jest również w terapii pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, ale również chorobami nerek. Lek wzmacnia też ściany naczyń krwionośnych oraz wykazuje działanie rozkurczowe oraz przeciwmiażdżycowe. Dlaczego Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się go wycofać?
1 listopada 2024 będzie ważną datą w związku ze zmianami świadczeń rodzinnych i opiekuńczych. Resort gwarantuje 1000 zł miesięcznie, które będzie wypłacane bez względu na wysokość dochodu. To dodatkowe wsparcie, które przysługuje rodzicom pod pewnymi warunkami. Rozporządzenie weszło w życie 15 sierpnia.
Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał rozporządzenie w związku z sytuacją powodziową w Polsce, dzięki któremu pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Poznajcie szczegóły.
Ruszył proces trzech lekarzy w sprawie śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła w 2021 roku w pszczyńskim szpitalu na skutek wstrząsu septycznego. Prokuratur odczytała akt oskarżenia. Mogę potwierdzić, że postępowanie zostało rozpoczęte. “Przed sądem został odczytany akt oskarżenia” - wyznała prokurator Magdalena Filipowcz.
Choć wygląda niepozornie, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ta fasolka należy do strączkowych roślin, takich jak m.in. ciecierzyca czy soczewica i wydawać się może, że jest zdrowa. Nic bardziej mylnego. Stany Zjednoczone zakazały jej sprzedaży, natomiast Unia Europejska uregulowała stosowanie jej w spożywczych produktach, a w Polsce nadal można ją kupić. Dlaczego fasolka tonka nie jest dobra dla naszego zdrowia?
Osoby, które bardzo chcą schudnąć, nie zawsze są w stanie prawidłowo poprowadzić swoją dietę i nawyki tak, by zgubić kilogramy. W efekcie, zamiast chudnąć, po prostu tyją. Odpowiedzialny jest za to jeden prosty błąd, popełniany w dobrej wierze. Wszyscy odchudzający się, liczą, że szybciej zyskają wymarzoną figurę i zrzucą oczywiście dodatkowe kilogramy. Niestety, wyrządzają sobie krzywdę. Psychodietetyk Małgorzata Kędzierska zwróciła uwagę w jednym z wpisów w social mediach na błąd popełniany przez wiele osób podczas odchudzania. Co to takiego?
Sprawa gwałtów w niemieckiej klinice neurologicznej Evangelisches Klinikum Bethel w Bielefeld ciągnie się od lat. Z raportu Onetu wynika, że Philipp G., lekarz dyżurujący, wykorzystywał nocą nieprzytomne pacjentki, podając im wcześniej silne środki usypiające.Choć wydawało się, że sprawa nocnych przestępstw zakończyła się wraz z samobójstwem lekarza, wciąż pozostaje wiele pytań, a ofiary do tej pory nie uzyskały odpowiednich informacji.
2 sierpnia 2024 roku polityk Platformy Obywatelskiej (PO) trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), gdzie miał miał grozić personelowi medycznemu, wulgarnie się zachowywać i wszczynać awantury. Jak podaje gazeta "Panorama Powiatu", polityk miał być pijany.
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. To, jak jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Są pewne produkty, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowania na raka. Dietetyczka onkologiczna Nichole Andrews podzieliła się z internautami swoją wiedzą, zdradzając, które produkty mogą ograniczyć ryzyko nowotworu.
Po zakończeniu leczenia onkologicznego wielu pacjentów chce bardzo szybko wrócić do aktywności fizycznej. Jak wyjaśnia lekarz Łukasz Wohadlo, pacjenci po zakończeniu leczenia chcą wykonywać aktywności, lgną do nich. część z nich przed chorobą była bardzo aktywna, lecz nowotwór spowodował, że zabrakło sił oraz czasu na dawkę ruchu.Zdaniem lekarza, organizm, który doświadczył leczenia onkologicznego, jest bardzo osłabiony. Pacjenci wyraźnie odczuwają osłabienie siły mięśniowej, ale też zaburzenia koordynacji oraz równowagi, znacznie mniejszą wytrzymałość oraz brak kondycji. Lekarz Wohadlo wyjaśnia, w jaki sposób powinien przebiegać powrót do aktywności fizycznej?
Przepisy, które weszły w życie 24 sierpnia 2024 roku, wprowadzają istotne zmiany w sposobie rejestracji pacjentów do lekarzy specjalistów. Są one częścią pilotażowego programu, który docelowo ma usprawnić dostęp do świadczeń medycznych oraz skrócić czas oczekiwania na wizyty. Centralna e-rejestracja umożliwi pacjentom zapisanie się na wizytę lekarską za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) bez konieczności wychodzenia z domu.