Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Lekarze

Lekarze

Lekarz spoglądający zza biurka na pacjentkę
08.04.2024 17:26 Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje

Niektórzy z nas od lat leczą się u jednej osoby. Ba, niektórzy lekarze od lat leczą całe rodziny. Co o nich wiedzą? Do jakich informacji ma dostęp lekarz rodzinny?Wystawione recepty, skierowania, wyniki badań – to tylko niektóre rzeczy, które Centrum e-Zdrowia udziela lekarzom medycyny rodzinnej. Inni medycy widzą znacznie mniej, ale można poszerzyć ich uprawnienia. Tylko czy warto?

Lekarze oglądający zdjęcie RTG
05.04.2024 16:54 Przyszedł do lekarza z zaparciami. To niewiarygodne, co miał w ciele

Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
04.04.2024 17:05 Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.

Badania, nowotwór lekarze
03.04.2024 18:26 Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

Pacjent dyskutujący nerwowo z lekarzem
03.04.2024 18:14 Chcesz donieść na lekarza? Wystarczy wysłać e-mail

Wśród lekarzy zdarzają się szarlatani, którzy albo sprzedają okłady z kapusty za 500 złotych albo zniechęcają do szczepień na ospę. Są też tacy, którzy ze słowem "etyka" nie mają nic wspólnego – potrafią nakrzyczeć na pacjenta, zmieszać go z błotem. Naczelna Izba Lekarska chce z nimi walczyć. W tym celu powstała specjalna skrzynka.Do tej pory jedyną formą złożenia skargi na lekarza było wysłanie listu. Teraz się to zmienia, a NIL idzie z duchem czasu, udostępniając pacjentom specjalną skrzynkę. Osoby, które zauważą lekarza oferującego pacjentom nieaktualne metody leczenia, zniechęcającego do szczepień ochronnych albo takiego, który nie szanuje pacjenta, mogą na niego donieść. Kiedy jeszcze trzeba reagować?

Dr House
31.03.2024 16:06 Dr House często rozpoznawał tę chorobę. Jak się objawia?

"Sarkoidoza" – to słowo kojarzy każdy, kto obejrzał jeden odcinek hitowego serialu "dr House". Powiększone węzły chłonne? Sarkoidoza. Dziwne zmiany w płucach? Sakroidoza. Ból nóg? Sarkoidoza. I to doskonale pokazuje, jak wiele narządów zajmuje ta choroba. Na czym polega? Czy jest nadzieja dla chorych?

Papież Franciszek, zdrowie
30.03.2024 12:28 Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego

Papież Franciszek ma już 87 lat i niesie na swoich barkach ciężar ogromnej odpowiedzialności. To normalne, że ma momenty zmęczenia - tak na temat obecnego stanu zdrowia wypowiedział się lekarz duchownego, prof. Sergio Alfieri, który dwa razy operował papieża.Wierni niepokoją się o papieża, tym bardziej że Franciszek nie przeczytał homilii podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową. Czy jest się o co martwić? Na to pytanie odpowiedział prof. Sergio Alfieri.

Andrzej Chyra, SOR, lekarze
27.03.2024 16:44 Andrzej Chyra w obronie lekarzy. Wie, jak wygląda praca na SOR

Denerwuje mnie, kiedy deprecjonuje się ludzi wykonujących tak trudne zawody, jak te, które są niezbędne na każdym SOR-ze. Pozwoliliśmy, żeby można było traktować źle ludzi, od których zależy nasze życie - mówi Andrzej Chyra. Aktor wciela się w postać doktora Jacka Wolińskiego w serialu “Sortownia” i udzielił właśnie wywiadu portalowi Wirtualna Polska. Przyznał, że ta rola otworzyła mu oczy na to, co dzieje się w państwowej ochronie zdrowia. 

Pielęgniarki, Sejm, politycy
22.03.2024 17:37 Pielęgniarki: "Tusk odmówił nam spotkania". Dla Pacjenci.pl mówią, o czym chcą rozmawiać z premierem

Temat podwyżek dla pielęgniarek od dłuższego czasu rozgrzewa media i opinię publiczną. Dyskusja potrafi poróżnić też środowisko medyczne, a teraz jeszcze bardziej może być to widoczne. O podwyżkach dla pielęgniarek i położnych mieli dyskutować politycy w Sejmie. Obrady jednak odwołano, a projekt trafił do zamrażarki.Plan został przygotowany przez pielęgniarki oraz położne. Zakłada on podwyżki zarówno dla pielęgniarek, położnych, ale również lekarzy, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów. Sprawa trwa już jakiś czas, a pielęgniarki wciąż nie wiedzą, na czym stoją. “Pan premier Tusk w swoim expose powiedział, żeby społeczeństwo nie obawiało się, bo jego rząd spełni wszystkie swoje obietnice. A w kwestii rozwiązania dużego problemu społecznego cisza i premier nie zachciał się z nami spotkać. Tu nie chodzi tylko o podwyżki. Chodzi o zapewnienie odpowiedniej liczby  pielęgniarek i położnych, które zaopiekują się pacjentom” - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami Dominika Kowalczyk, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Danuta Hauben – lekarka ukarana przez NFZ
20.03.2024 17:26 50 tys. zł kary dla 86-letniej lekarki. "Ratowałam ludziom życie". Internauci zebrali potrzebną kwotę

86-letnia lekarka z Porąbki Uszewskiej – niewielkiej wsi w Małopolsce przyjmowała pacjentów za darmo. NFZ ją za to ukarał. Kobieta ma zapłacić aż 56 tys. zł. Na szczęście internauci nie zawiedli i ruszyli ze zbiórką.Kara za to, że wypisywała seniorom darmowe leki. To wydaje się szokujące, ale naprawdę Narodowy Fundusz Zdrowia ukarał za to 86-letnią lekarkę. Los pani doktor poruszył tysiące osób w Polsce. Internauci nie zawiedli. W zaledwie jeden dzień zebrali potrzebną kwotę, czyli 56 tys. zł i to z nawiązką.“Nie zrobiłam nic złego” - mówi lekarka, która została ukarana, bo leczyła za darmo. Internauci nie zawiedli i zebrali ogromną kwotęSama kobieta uważa, że "nie zrobiła niczego złego", “te leki ratowały życie” i "działała zgodnie z przysięgą lekarską". Będzie walczyć o sprawiedliwość przed sądem.

Krztusiec, zgon, zakażenie, choroba
20.03.2024 12:42 Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca. W Polsce dwukrotny wzrost zachorowań

Dwukrotnie wzrosła w styczniu i lutym liczba chorych na krztusiec w Polsce. To wielki powrót tej zakaźnej choroby, dawniej zwanej kokluszem. Dramatyczna sytuacja jest już w Czechach.326 przypadków krztuśca w styczniu i lutym 2024, w tym samym czasie rok temu było tylko 156 zachorowań - wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne w Polsce.Nie żyje 55-letni mężczyzna z północnej części Czech, który zmarł na krztusiec. Czeski instytut zdrowia publicznego poinformował o pierwszym zgonie osoby zakażonej tą chorobą. Eksperci dywagują, czy nagły wzrost zachorowań może mieć związek ze zmianą stosowanych szczepionek przeciwko tej chorobie. Problem krztuśca pogłębia się w Czechach. Od początku roku zanotowano tam już ponad 3,1 tys. zachorowań, czyli najwięcej od 60 lat. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u młodych osób w wieku 15-19 lat.

wypłata L4
18.03.2024 12:15 Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach?

Szykują się zmiany w L 4. Były one zapowiadane jeszcze w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Rząd zdradził, że prace nad zmianami rozpoczęły się.  Jak zaznaczył Dziennik Gazeta Prawna, obowiązek wypłaty świadczeń chorobowych od pierwszego trwania zwolnienia ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Nowe rozwiązanie obciąży budżety pracodawców. Premier Donald Tusk podkreślił, że beneficjentami mają być przede wszystkim małe firmy. Zaktualizowane przepisy dotyczące wypłaty świadczeń chorobowych maj obowiązywać od 2025 r. 

Cukrzyca, choroby
16.03.2024 21:03 Przełomowe badania lekarzy. Znaleźli sposób na wyleczenie cukrzycy?

O cukrzycy można napisać, że jest chorobą naszych czasów. Obecnie niemal lawinowo rośnie liczba przypadków tej choroby na świecie. Choruje na nią już prawie 10. proc ogółu ludności. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją dotyczącą zakresu farmakoterapii cukrzycy. Wszystko za sprawą nowych grup leków przeciwcukrzycowych. Ich zaletą jest zmniejszenie m.in. ryzyka niewydolności nerek, ale również korzystny wpływ na zredukowanie masy ciała. Czy jednak w dobie tak rozwiniętej farmakoterapii możliwe są też inne sposoby zapobiegania oraz leczenia cukrzycy? Co na ten temat mówią badania i diabetolodzy?

Kasza, kasza pęczak
15.03.2024 18:42 Ta kasza to źródło witamin i minerałów. Kiedyś jadana w każdym domu

Sięgnąć po nią mogą wszystkie osoby odchudzające się, ale również i te, które mają problemy z zaparciami. Pęczak wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego oraz przemianę materii. Dlaczego warto jeszcze jeść tę kaszę? Pęczak to pyszny i zdrowy dodatek, stosowany jako składnik wielu dań. W połączeniu z warzywami czy mięsem smakuje naprawdę dobrze, a przy tym jest źródłem wielu witamin.

psy, choroby, GIS
14.03.2024 17:49 GIS apeluje i ostrzega przed groźnymi chorobami. Wszystko przez psy

Główny Inspektorat Sanitarny ma dla opiekunów psów ważną informację. GIS zwrócił się do właścicieli czworonogów, by zadbali o higienę… chodników ulicznych i trawników. Jak informuje urząd, pozostawianie nieczystości po psach ma wpływ na zdrowie całego społeczeństwa. Chodzi również o najmłodszych, bo to właśnie dzieci, bawiąc się na dworze, są narażone na wszelkiej maści bakterie, znajdujące się na ziemi. Dlatego idąc na spacer z naszym pupilem, pamiętajmy, by koniecznie sprzątnąć wszelkie nieczystości. O czym przypomina nam GIS?

Angina, choroba
14.03.2024 14:28 Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?

Infekcja może przypominać klasyczną anginę, z różnicą, że zmiany w postaci szarawego nalotu, umiejscowione są z reguły na jednym migdałku. Chorym na to schorzenie może też towarzyszyć nieprzyjemny zapach  z ust. Jak leczyć męską anginę?Angina jest popularną chorobą, dotykającą osoby w różnym wieku. Czym jest z kolei ta męska, nazywana chorobą Plauta i Vincenta? To postać zapalenia tkanek chłonnych gardła, wywołana przez bakterie beztlenowe. Kiedyś nazywano ją ostrym martwiczym lub wrzodziejącym zapaleniem dziąseł.

gruźlica w czechach
14.03.2024 14:02 Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo

Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.

NFZ, zdrowie, ubezpieczenie
13.03.2024 17:40 W jakich sytuacjach pacjenci tracą prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina

Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił przypomnieć, w jakich sytuacjach pacjenci mogą stracić prawo do darmowych świadczeń. Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat, choć oczywiście trzeba być ubezpieczonym. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać też pacjenci nieubezpieczeni.  Zgodnie z Konstytucją RP każda osoba powinna mieć zapewniony taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. W  pewnych sytuacjach pacjenci tracą do nich prawo. Co wtedy zrobić?

czy kto potrafią wyczuć chorobę?
12.03.2024 16:49 Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Mówi się, że koty wyczuwają choroby człowieka i próbują mu na różne sposoby pomóc. Na własnej skórze możemy przekonać się, że gdy mamy słabszy nastrój, koty łaszą się i działają na nas uspokajająco. Czy jednak naprawdę potrafią wyczuć chorobę?W momencie, gdy z kocim opiekunem dzieje się coś niepokojącego, kotowate na różne sposoby usiłują zakomunikować, że widzą, co się dzieje. Ile w tym prawdy?

Plecy, kręgosłup, zdrowie
12.03.2024 11:39 Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Wstajesz rano i zamiast czuć się dobrze i rześko, jedyne, co czujesz, to ból pleców. Ta uciążliwość jest powszechnym problemem wielu osób i wynika z kilku czynników, m.in. z wymuszonej postawy ciała na przykład podczas pracy czy zbyt rzadkiej aktywności fizycznej.Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie warto go bagatelizować.  Aby ból pleców po przebudzeniu zniknął, można oczywiście spróbować samodzielnie zadbać o poprawę jakości życia lub też udać się do lekarza. Podpowiadamy co zrobić, by poranny ból pleców zniknął. 

Sól, dania, zamienniki soli
11.03.2024 17:43 Tymi składnikami zastąpisz sól w daniach. To zdrowe zamienniki

Choć sól podkręca smak potraw, stosowana w daniach w nadmiarze może prowadzić do wielu chorób w tym m.in. raka żołądka i raka wątroby, chorób sercowo-naczyniowych, otyłości czy powstawania kamieni nerkowych. Sól można z powodzeniem zastąpić innymi produktami, które będą znacznie zdrowsze, a przy tym nie będą bez smaku. Dzięki tym zamiennikom, które w kuchni ma niemal każdy z nas, potrawy nabiorą nowego smaku i przede wszystkim będą znacznie zdrowsze.

Leki, apteka
08.03.2024 17:14 Brakuje leków w aptekach. Sprawdź, czy nie chodzi o Twoje

42 to liczba leków, których brakuje obecnie w polskich aptekach. Wśród deficytowych są te na choroby, na które choruje bardzo wielu Polaków. Z którymi lekami jest problem i czy przypadkiem nie z tymi, które stale przyjmujesz?GIF, czyli  Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił właśnie w cotygodniowym raporcie, jakich leków brakuje w aptekach. Temat deficytowych środków medycznych to również jeden z gorących tematów trwającego w Katowicach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Dobra wiadomość jest taka, że w kwietniu szykują się dobre zmiany w tej kwestii.

Kolejka do przychodni
04.03.2024 17:02 Te osoby wejdą do lekarza bez kolejki. Sprawdź, czy się załapiesz

Są w Polsce osoby, które mogą iść do lekarza bez kolejki. Od 1 marca 2024 roku ich grono zostało poszerzone. Obecnie są to nie tylko kobiety w ciąży, inwalidzi wojenni czy wojskowi, ale również osoby ze świadczeniem kompensacyjnym za szkody medyczne – mówiąc wprost: ofiary lekarskich błędów.Pacjenci znajdujący się na tej liście mogą korzystać ze świadczeń opieki medycznej w szpitalach i przychodniach poza kolejnością. Oznacza to, że świadczenia powinny być udzielane w dniu zgłoszenia, a w przypadku opieki ambulatoryjnej w ciągu 7 dni roboczych. Sprawdźmy, komu przysługuje ten przywilej.

Załamana lekarka siedząca pod ścianą
04.03.2024 15:24 Ile zarabiają lekarze? Ten raport obnaża brutalną prawdę

Platforma "Lekarze – oferty pracy" opublikowała raport ukazujący, na jakie zarobki w ubiegłym roku mogli liczyć lekarze. W tym celu porównano stawki godzinowe proponowane lekarzom. Łącznie pod uwagę wzięto prawie 5 tys. ogłoszeń. Jakie są wyniki raportu i ile zarabiają polscy lekarze?"Lekarze – oferty pracy" to istniejący od 2016 roku serwis internetowy z ogłoszeniami pracy dla lekarzy. Strona powstała po protestach rezydentów domagających się zwiększenia jakości polskiej służby zdrowia i wzrostu płac. Społeczność LOP liczy obecnie ponad 34. tys. osób – są to zarówno ogłoszeniodawcy, jak i lekarze.

dr Damian Patecki fot. archiwum prywatne, tło: Paweł Wodzynski/east news
03.02.2024 17:27 Dr Damian Patecki: "Personel powinien być miły, szpitale ładne i przyjazne". Czy to za duże wymagania?

To, że minister zdrowia, Izabela Leszczyna nie jest lekarzem, nie musi być przeszkodą - mówi Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodaje, że nie jest też tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona, jak jej poprzednik Adam Niedzielski.Edyta Brzozowska, Pacjenci.pl: Już prawie drugi miesiąc Ministerstwem Zdrowia kieruje nowa szefowa, Izabela Leszczyna. Można się pokusić pierwsze oceny działalności pani minister? Dr Damian Patecki, anestezjolog, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej: Przede wszystkim nie jest ani tak dogmatyczna ani ideologicznie zaślepiona jak jej poprzednik Adam Niedzielski. Z jej wypowiedzi wynika, że będzie wprowadzać zmiany nie dla samej idei zmiany, ale aby poprawić sytuację w ochronie zdrowia i znaleźć rozsądne rozwiązania. Widać, że stara się słuchać ludzi.

łysienie plackowate
28.12.2023 20:41 Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów

Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje uszkodzenie mieszków włosów i wypadanie włosów. To dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwi Ci szybszą reakcję i umożliwi zachowanie większej ilości włosów. Koniecznie poznaj, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby. 

lekarz medycyny pracy
28.12.2023 12:39 Właśnie dziś mija termin. Jeśli nie zrobiłeś tych badań, możesz mieć problem

28 grudnia 2023 r. to ostatni dzień, w którym należy wykonać obowiązkowe badania okresowe medycyny pracy. Dziś jest również ostatni dzień, by wykonać zaległe szkolenia BHP - niezastosowanie się do przepisu może skończyć się dużą karą finansową.   

Tomasz Kot w "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem"
25.12.2023 22:27 Wzrusza nas lekarz w serialu. A ten w realu? [KAMPANIA LEKARZY DO PACJENTÓW]

Wzruszamy się na filmie „Bogowie” i serialami o lekarzach na „Netflixie”. A w lekarzu, który przyjął nas w przychodni i szpitalu, nie widzimy człowieka. Chcemy, by to on widział go w nas i żądamy empatii. A może stoi przed nami człowiek, który jest dobę bez snu, jedzenia, któremu umiera matka, ale nie zdąży się z nią pożegnać, bo ma dyżur, na którym przyjmuje nas?Wiecie, że średnia długość życia lekarzy jest niższa niż reszty społeczeństwa?Zanim wyżyjemy na nich swoje frustracje, jakich nie odważylibyśmy się na swoich szefach, mężach, żonach i dzieciach, użyjmy minimum wyobraźni i zobaczmy, że mamy przed sobą człowieka, a nie cyborga w lekarskim uniformie. Pomoże nam w tym kampania samorządu lekarskiego "Jestem lekarzem, jestem człowiekiem". A żeby było nam łatwiej lekarzem jest w niej… tak, tak – Tomasz Kot, który tak wzruszał nas jako Zbigniew Religa w Bogach.