Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ten rak długo się ukrywa. Charakterystyczne objawy pojawiają się na sam koniec
Daria  Siemion
Daria Siemion 16.05.2025 14:32

Ten rak długo się ukrywa. Charakterystyczne objawy pojawiają się na sam koniec

pacjentka chora na nowotwór leży na szpitalnym łóżku
Fot. Shutterstock / MiloLabrador

Rak płuc to jeden z nowotworów z największą śmiertelnością. Wynika to z faktu, że jest diagnozowany zbyt późno. Wiadomo, że kluczem są regularne badania, ale jest coś jeszcze, czemu warto poświęcić uwagę – to świadomość, jak wyglądają pierwsze objawy. Kiedy się pojawią, nie można zwlekać z wizytą u lekarza. Rak zdiagnozowany na wczesnym etapie to większe szanse powrotu do zdrowia.

Rak płuc główną przyczyną zgonów onkologicznych

Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy na świecie. Chociaż współczesne medycyna jest na wysokim poziomie, wciąż stanowi dla onkologów ogromne wyzwanie – jest odpowiedzialny aż za co piąty zgon na raka w Europie. Niestety, Polska wypada tu wyjątkowo blado – śmiertelność w naszym kraju należy do najwyższych w Europie i wynosi aż 39 osób na 100 tys. mieszkańców. 

Problem tkwi w tym, że rak płuc rozwija się "po cichu" i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a kiedy już te się pojawiają, choroba jest tak zaawansowana, że wyleczenie zakrawa o cud. Pięcioletnie przeżycie na raka płuc w Polsce odnotowuje się zaledwie u 13-17 proc. pacjentów. Powód? Zbyt późna diagnoza.

nowotwór canva KatarzynaBialasiewicz, Getty Images.png
Rak płuc to nowotwór z najwyższą śmiertelnością Fot. Canva / Katarzyna Bialasiewicz

Wczesne objawy raka płuc

Na początkowym etapie choroby rak płuca pozostaje w ukryciu i nie daje żadnych objawów – nic ich nie boli, dlatego tak łatwo nie zauważyć guza. Zdarza się, że rak płuc jest wykrywany przypadkowo, np. podczas RTG klatki piersiowej wykonanego z innego powodu, np. przed operacją wymagającą narkozy. 

Wczesne objawy nowotworu płuc:

  • kaszel trwający ponad dwa tygodnie,
  • świszczący oddech,
  • chrypka,
  • odkrztuszanie wydzieliny,
  • uczucie zmęczenia.

Te objawy przez wielu pacjentów są lekceważone i przypisywane przeziębieniu lub paleniu papierosów. Pacjenci bardzo często mówią o "kaszlu palacza" – w rzeczywistości to może być rak. Czytaj także: Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: “Korzystajmy z testów”

Późne objawy raka płuc

Kiedy rak płuca jest już w zaawansowanym stadium, chorzy zazwyczaj dopiero wtedy zaczynają zdawać sobie sprawę, że coś się dzieje. Objawy są na tyle dokuczliwe, że trudno je przeoczyć.

Objawy raka płuca w zaawansowanym stadium:

  • ból klatki piersiowej,
  • krwioplucie,
  • nasilona duszność,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • zmiany w wyglądzie twarzy (zespół Hornera),
  • trudności w przełykaniu,
  • obrzęk twarzy i szyi,
  • osłabienie,
  • spadek masy ciała,
  • palce Hipokratesa,
  • paznokcie zegarkowe.
Paznokcie zegarkowe
Paznokcie zegarkowe są objawem raka płuca w zaawansowanym stadium Fot. Wikipedia

Niestety, wielu pacjentów, którzy przychodzą do lekarza z takimi objawami, umiera w ciągu pół roku od postawienia diagnozy. Czytaj także: To objaw groźnego nowotworu. Przyjrzyj się swoim paznokciom

Nie ignoruj objawów, działaj szybko

W przypadku raka płuc najważniejsze jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i wykonanie niezbędnych badań, przede wszystkim tomografii komputerowej klatki piersiowej oraz RTG. Polscy pacjenci nawet w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia (NFZ) mogą liczyć na nowoczesne metody leczenia, takie jak immunoterapia, leczenie celowane czy precyzyjna radioterapia.

– Dziś pacjenci z nowotworami płuc poddawani są różnym innowacyjnym metodom leczenia. Dysponujemy zarówno immunoterapią, jak i tzw. lekami indywidualizowanymi, które są ukierunkowane molekularnie – mówi w rozmowie z Pacjentami prof. Dariusz Kowalski, pulmonolog, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii.

I dodaje: – Można powiedzieć, że współczesne leczenie nowotworów płuc to jest zupełnie inny świat metod leczenia niż ten, którym medycyna dysponowała kilkadziesiąt, a nawet jeszcze kilkanaście lat temu. Zwłaszcza leczenie niedrobnokomórkowego raka uległo nie ewolucji, a wręcz rewolucji. Ten typ nowotworu do niedawna uważany za niezwykle inwazyjny i śmiertelny, w wielu przypadkach nazywany jest już po prostu chorobą przewlekłą, z powodzeniem leczoną latami. Czytaj także: Tak wygląda miażdżyca nóg. Lekarz mówi, na co zwrócić uwagę