Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To może być objaw raka. Pojawia się przy oddawaniu moczu
Daria  Siemion
Daria Siemion 13.09.2024 13:47

To może być objaw raka. Pojawia się przy oddawaniu moczu

WC, toaleta, łazienka
Fot. Shutterstock / TSV-art

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Co roku umiera na niego w Polsce ok. 4 tys. osób. Jego pierwsze objawy można zauważyć w łazience. Bądź na nie czujny, a gdy się pojawiają, odwiedź lekarza.

Rak pęcherza moczowego – cichy zabójca Polaków

Rak pęcherza moczowego to  bardzo podstępny nowotwór. Bardzo często rozwija się po cichu, nie dając w początkowej fazie wyraźnych objawów. 

W Polsce rak pęcherza stanowi około 7 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i 2 proc. u kobiet. Tylko w 2017 roku zdiagnozowano ponad 7 tys. nowych przypadków, z czego aż 5 tys. dotyczyło mężczyzn. Co roku na raka pęcherza umiera ok. 4 tys. Polaków.

Przyczyny raka pęcherza moczowego nie są do końca znane, ale istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko choroby. Należy do nich zawodowe narażenie na chemikalia, palenie papierosów, przewlekłe zapalenie pęcherza i alkoholizm.
 

WC
Nigdy nie ignoruj pierwszych objawów raka pęcherza Fot. Shutterstock / Feeling Lucky
Nietrzymanie moczu ma wiele przyczyn. Lekarka tłumaczy, jak sobie radzić z tym problemem Kolor moczu - co oznacza? Jaka barwa powinna zaniepokoić?

Objawy raka pęcherza moczowego. Parcie na mocz i inne

Najczęstszym objawem, na który zwracają uwagę chorzy na raka pęcherza jest krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu. Czasami widać ją gołym okiem, gdy barwa moczu zmienia się na brunatną lub czerwoną, ale bywa też utajona, widoczna jedynie pod mikroskopem.

Objawy raka pęcherza:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częste oddawania moczu,
  • nagłe parcie na mocz,
  • ciągłe parcie na mocz nawet przy niewielkiej ilości moczu w pęcherzu,
  • ból miednicy, pachwin i nóg (w zaawansowanym stadium).


Warto pamiętać, że niektóre z wymienionych objawów mogą być mylnie utożsamiane z innymi, mniej groźnymi chorobami, co często prowadzi do błędnej diagnozy. Dlatego tak istotne jest poważne traktowanie objawów i wykonanie niezbędnych badań.

Podejrzenie raka pęcherza – jakie badania?

Diagnostykę raka pęcherza moczowego należy rozpocząć od wizyty u urologa (specjalisty od chorób układu moczowego) lub lekarza rodzinnego i wykonaniu podstawowych badań.

Badania diagnostyczne przy raku pęcherza:

  • badanie palpacyjne,
  • cytoskopia,
  • USG.


W przypadku wcześnie wykrytych nowotworów pęcherza rokowania są dobre. Pacjenci mają szanse na długie życie przy odpowiednim leczeniu, a ich przeżywalność jest porównywalna z osobami zdrowymi.

W przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych konieczne jest agresywne leczenie w postaci zabiegów chirurgicznych, radioterapii lub chemioterapii.  Wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi wtedy tylko 20 proc., co podkreśla rolę badań.

Zobacz też:

Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

Czy to już pęcherz nadreaktywny? Fizjoterapeutka podpowiada