To nietypowe objawy wysokiego cholesterolu, o których mało się mówi. Widać je po włosach i skórze!
Cholesterol może latami odkładać się w naczyniach krwionośnych. Umie doskonale się maskować, ponieważ często nie daje nawet żadnych objawów. Jednak można go niekiedy namierzyć – po wyglądzie włosach i stanie skóry! Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy tego rodzaju.
Wysoki cholesterol a wypadanie włosów
Cholesterol jest potrzebnym składnikiem komórek. Działa jako prekursor w syntezie np. estrogenu, testosteronu i kortyzolu. Bierze także udział w produkcji witaminy D. Nadmiar cholesterolu jest szkodliwy – mowa jednak o tzw. złym cholesterolu, czyli cholesterolu LDL. Jego wieloletnie odkładanie może spowodować miażdżycę, zawał serca i udar mózgu.
Dr Zayn Majeed z Harley Street Hair Clinic stwierdził również, że podwyższony poziom cholesterolu może mieć związek także z wypadaniem włosów. Lekarz wskazał na badania naukowe, na podstawie których ustalono, że dyslipiedmia, czyli zaburzenia gospodarki lipidowej, częściej występują u kobiet i mężczyzn z łysieniem androgenowym: „ Kobiet i mężczyźni z łysieniem androgenowym mieli o wiele wyższe wartości trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL” – powiedział dr Majeed.
Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!Wypadające włosy – to powód, by udać się do lekarza rodzinnego
Badanie wykazało również, że mężczyźni którym wypadają włosy mają wyższy poziom cholesterolu w surowicy. Co więcej, mają także wyższe ciśnienie krwi w porównaniu z mężczyznami z normalnym owłosieniem głowy. Jednak wypadanie włosów może mieć wiele innych przyczyn np. stres, zmiany hormonalne i niedobory witamin.
„Jeśli wypadają Ci włosy, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, by sprawdzić poziom cholesterolu. Wczesna interwencja może zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia”. - powiedział dr Majeed.
Ekspert dodał, że lekarz rodzinny może zalecić osobie z tego rodzaju problemem zmianę diety. Do codziennego menu powinny zostać włączone zdrowsze tłuszcze np. z oliwy z oliwek i orzechów i ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans. Ponadto wskazane jest także spożycie większej ilości produktów spożywczych z błonnikiem, kwasami tłuszczowymi omega-3 i sterole roślinne. Równie ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej i ograniczenie używek.
Do lekarza koniecznie należy się udać, gdy traci się od 50 do 100 włosów w ciągu dnia i widać je na poduszce, pod prysznicem i w trakcie czesania. Wówczas wskazana jest także konsultacja z trychologiem, lekarzem medycyny specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych ze skórą głowy i włosami.
Kępki żółte – to również objaw podwyższonego cholesterolu!
Kępki żółte, nazywane potocznie żółtakami, są to złogi cholesterolu i najczęściej występują w okolicy powiek. Przez wielu traktowane są wyłącznie jako problem estetyczny, lecz ich obecność sygnalizuje, by natychmiastowo skonsultować się z lekarzem. Kępki żółte mogą oznaczać podwyższony poziom cholesterolu LDL we krwi i tym samym oznaczać problemy z układem krążenia.
Pojawiają się często jako objaw zwiększonego stężenia lipidów we krwi, ale mogą pojawić się także u osób bez chorób ogólnych z prawidłową przemianą tłuszczów. Mogą towarzyszyć także:
- miażdżycy,
- cukrzycy,
- chorobom nerek,
- niedrożności przewodu pokarmowego,
- schorzeniom wątroby.
Kępki żółte są to wykwity skórne – mają kolor żółty lub brązowy i różną wielkość. Z wyglądu mogą przypominać krater wulkanu.