Pacjenci.pl > Choroby > To objawy depresji, których chorzy nie łączą z tą chorobą. Nie lekceważ ich!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.11.2023 16:37

To objawy depresji, których chorzy nie łączą z tą chorobą. Nie lekceważ ich!

None
canva

Smutek, zniechęcenie czy brak motywacji do działania są typowymi objawami depresji, które zna prawdopodobnie większość z nas. Jednak objawów depresji jest więcej i często mogą wskazywać na nią symptomy, z pozoru z nią niezwiązane. Co to za objawy?

 

Depresja jest to grupa zaburzeń

Pod tą nazwą kryje się grupa zaburzeń, objawiających się m.in. zmianą nastroju, pesymizmem, poczuciem winy, zaburzeniem rytmu dobowego, apatią i spowolnieniem psychoruchowym. Według ustaleń na depresję choruje nawet od 5 do 17% populacji, lecz nie każdy ma tego świadomość. Wielu chorych nie wie, że depresja ma również mniej charakterystyczne symptomy.

Objawy depresji, które są powszechnie znane, są to symptomy depresji typowej. Zaliczamy do nich:

   • obniżenie nastroju, 
   • nieodczuwanie szczęścia,
   • spadek energii i motywacji, 
   • pogorszenie koncentracji, 
   • niską samoocenę, 
   • zaburzenia snu.

Oprócz niej istnieje również depresja atypowa, którą z kolei chorym o wiele trudniej samodzielnie rozpoznać.

Projekt bez nazwy - 2023-11-05T163357.565.png

Jesienne wirusy już się zbliżają – co nam zagraża? Jak się przygotować? Czy mężczyzna może mieć depresję poporodową, gdy jego partnerka urodzi dziecko?

Nietypowe objawy depresji

 

   • natręctwa – osoba chora na depresje może mieć różne obsesje i zachowania kompulsywne. Objawiać się to może przez obecność uporczywych myśli niezależnie od woli chorego, które budzą negatywne odczucia, ponieważ sam chory w trakcie doświadczania ich nie zgadza się z nimi. Wspomnianymi kompulsjami może być np. ciągłe sprawdzanie, czy zamknęło się drzwi, wyłączyło żelazko itp. 
   • sztuczny uśmiech – u chorych na depresję uśmiech na twarzy wcale nie musi być oznaką radości, lecz wyuczonym grymasem. Chorzy często reagują w ten sposób nawet na złe wiadomości. Istnieje nawet termin „uśmiechnięta depresja”, za pomocą którego opisuje się ludzi przeświadczonym, że kontrolują swoje życie, choć chorują na depresję, rozwijająca się niepostrzeżenie.
   • strach – osobom chorującym na depresję może często towarzyszyć uczucie strachu. Powoduje je uczucie bezsilności i beznadziejności. 
   • ból fizyczny – chorzy mogą odczuwać ból głowy (napięciowy), ból mięśni karku i bóle stawów. Charakterystycznym objawem głębokiej depresji jest niepokój przedsercowy, czyli mieszanka lęku, bólu i dyskomfortu w okolicy zamostkowej. 
   • problemy z jedzeniem – osoby chore na depresję nierzadko szybko tyją. Jednym z symptomów choroby jest częste sięganie po słodycze i niezdrowe posiłki.

Nadużywanie leków i alkoholu

To także objawy behawioralne depresji. Nadmierne sięganie po używki i leki może być związane z dolegliwościami bólowymi. Alkohol dla chorych jest też często ucieczką przed lękiem.

Jeśli widzisz u siebie lub swoich bliskich te i inne wymienione objawy, skontaktuj się z ekspertem. 

Polecane