Trudno gojące się rany? To może być objaw często występującej choroby
W Polsce choruje na nią ponad 2,5 miliona osób. Mowa o cukrzycy, która jako pierwsza choroba niezakaźna została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Jednym z typowym objawów cukrzycy są trudno gojące się rany. Jeśli więc borykamy się z tym problemem, nie powinniśmy tego bagatelizować!
Najczęstsze powikłania nieleczonej cukrzycy
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, charakteryzującą się hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla komórek organizmu, jednak aby mogła być prawidłowo wykorzystana, potrzebuje insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który ułatwia transport glukozy z krwi do komórek. W cukrzycy mamy do czynienia z nieprawidłowym wydzielaniem lub/i działaniem insuliny, co prowadzi do gromadzenia się glukozy we krwi i niedożywienia komórek.
Cukrzyca może powodować poważne powikłania, takie jak uszkodzenie nerwów, oczu czy nerek. „Nieleczona cukrzyca, czyli bardzo wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzeń narządowych. Najczęściej uszkadzane są oczy, nerki i nerwy. Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? Ich przyczyny są zupełnie odmienne Cukrzyca ciążowa może być bardzo groźna. Jak wygląda jej leczenie?Trudno gojące się rany - jeden z głównych objawów cukrzycy
„Typowe objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, nagła redukcja dużej masy ciała, złe samopoczucie, osłabienie, senność, ropne zmiany skórne, przewlekłe i trudno gojące się rany.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Rany u pacjentów z cukrzycą goją się wolniej i częściej ulegają zakażeniu niż u osób zdrowych. Spowodowane jest to różnymi czynnikami.
- Nadmiar glukozy we krwi prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, zmniejszając przepływ krwi do tkanek, co utrudnia dotarcie tlenu i składników odżywczych niezbędnych do regeneracji.
- Nadmiar glukozy we krwi powoduje osłabienie układu odpornościowego, zmniejszając zdolność organizmu do zwalczania infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
- Cukrzyca często wiąże się z innymi chorobami współistniejącymi, takimi jak miażdżyca, nadciśnienie, neuropatia czy niewydolność nerek, które także mają negatywny wpływ na proces gojenia się ran.
- Cukrzyca może powodować zmiany czucia w skórze, szczególnie w stopach. Pacjenci z cukrzycą mogą nie odczuwać bólu i dyskomfortu, które towarzyszą ranom, przez co nie są świadomi, że coś się dzieje.
„Ze względu na brak czucia lub zaburzone czucie pacjent może nie mieć dolegliwości bólowych, czy nie odczuwać temperatury. Zdarzają się nawet szokujące sytuacje, kiedy u niczego nieświadomego pacjenta dochodzi do odpadnięcia części lub nawet całego palca stopy. Taki pacjent przychodzi do lekarza mówiąc: “Pani doktor, znalazłem palec w skarpetce”. Jest to dowód na to, jak poważne mogą być skutki cukrzycy i jak ważne jest jej właściwe leczenie.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Stopa cukrzycowa - groźne powikłanie cukrzycy
Cukrzyca niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa, która wiąże się z zagrożeniem amputacji kończyny. Pod względem liczby amputacji kończyn związanych z cukrzycą, nasz kraj znajduje się w niechlubnej czołówce Europy. Stopa cukrzycowa spowodowana jest uszkodzeniem nerwów i naczyń krwionośnych w stopie, co prowadzi do zaburzeń czucia, niedokrwienia i zakażeń. Jeśli nie jest prawidłowo leczona, może dojść do amputacji kończyny. Bardzo ważne jest więc to, aby pacjenci z cukrzycą szczególnie dbali o higienę i pielęgnację stóp, regularnie kontrolowali poziom cukru we krwi, oglądali swoje stopy i zgłaszali się do lekarza w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.
„Pacjent z niewyrównaną cukrzycą może mieć zaburzenia czucia w stopach i nie odczuwać bólu, nawet jeśli dojdzie do rany. Na początku zespół stopy cukrzycowej jest trudny do wyjaśnienia pacjentowi, ponieważ chory nic nie czuje. Przychodzi do lekarza dopiero w momencie, kiedy problem staje się widoczny i objawia się np. wyczuwalnym nieprzyjemnym zapachem. Zmiany te często pojawiają się od strony podeszwy i pacjent ich nie widzi. Potrafią to być głębokie rany nawet do kilku centymetrów średnicy, jednak pacjent nie odczuwa bólu, przez co ich nie dostrzega.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.