Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > U byłego prezydenta USA zdiagnozowano raka. "Najbardziej agresywna forma"
Alina Gałka
Alina Gałka 19.05.2025 12:33

U byłego prezydenta USA zdiagnozowano raka. "Najbardziej agresywna forma"

Joe Biden ciężko chory
Fot. SAUL LOEB/AFP/East News

W 2020 roku Joe Biden pokonał w wyborach Donalda Trumpa. W 2024 roku zrezygnował z walki o reelekcję, motywując swoją decyzję „dobrem partii demokratycznej i całego państwa”. Jednak już wtedy pojawiały się obawy o jego stan zdrowia. Wczoraj media obiegła informacja o poważnej chorobie 82-letniego polityka.
 

Najstarszy prezydent Stanów Zjednoczonych

Obawy dotyczące stanu zdrowia i wieku Joe Bidena towarzyszyły mu przez całą kadencję i nasiliły się po nieudanym wystąpieniu w debacie z Donaldem Trumpem w ubiegłym roku.

Jednak gdy w lutym 2024 roku Biden przeszedł badania lekarskie w Narodowym Wojskowym Centrum Medycznym im. Waltera Reeda, jego lekarz, dr Kevin O’Connor stwierdził, że nie pojawiły się nowe niepokojące symptomy i że jest on „zdolny do pełnienia obowiązków”.

Jake Tapper i Alex Thompson w książce pt. Original Sin poświęconej Bidenowi opisują, że prezydent wykazywał oznaki pogorszenia stanu zdrowia, które jego współpracownicy ignorowali lub bagatelizowali, jeszcze zanim doszło do debaty skutkującej wycofaniem się polityka z wyścigu wyborczego w 2024. Wg autorów współpracownicy Bidena prywatnie rozważali, czy w trakcie drugiej kadencji będą musieli wozić go na wózku inwalidzkim.

Po opuszczeniu Białego Domu Joe Biden nie udzielał się publicznie, jednak w ostatnim czasie widać było jego ponowne zaangażowanie. Na początku maja wystąpił ze swoją żoną Jill Biden w programie ABC „The View”, gdzie dementował sugestie, jakoby w ostatnim roku urzędowania cierpiał na pogorszenie funkcji poznawczych.

Joe Biden w kwietniu 2025 Fot.  TANNEN MAURY/AFP/East News.jpg
Joe Biden na konferencji poświęconej zdrowiu 15 kwietnia 2025 r. Fot.  TANNEN MAURY/AFP/East News
Nie żyje gwiazda TVN. Walczyła w ciszy z poważną chorobą Dąbrowa Górnicza: winda z mężczyzną runęła z trzeciego piętra

U Bidena zdiagnozowano raka

W niedzielę 18 maja biuro Joe Bidena poinformowało, że u polityka wykryto agresywną postać raka prostaty, który dał przerzuty na kości.

W zeszłym tygodniu, po nasileniu objawów ze strony układu moczowego, u prezydenta wykryto nowy guzek prostaty. W piątek zdiagnozowano u niego raka prostaty o wyniku Gleasona 9, odpowiadającym 5. grupie zaawansowania klinicznego (…) Chociaż jest to bardziej agresywna forma choroby, rak wydaje się być hormonowrażliwy, co pozwala na skuteczne leczenie.

Przeczytaj także: Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw nowotworu

Rak prostaty jest bardzo powszechny. Z wiekiem u większości mężczyzn pojawiają się w organizmie małe komórki rakowe – powiedział CNN dr Jamin Brahmbhatt, urolog i chirurg z Orlando Health oraz adiunkt w College of Medicine na Uniwersytecie Środkowej Florydy.

Nowotwory złośliwe prostaty są klasyfikowane według stopnia agresywności, tzw. skali Gleasona, która opiera się na wyglądzie komórek pod mikroskopem. Wynik Gleasona 9 „oznacza najbardziej agresywną formę raka prostaty” – napisał dr Benjamin Davies, profesor onkologii urologicznej w Centrum Medycznym Uniwersytetu w Pittsburghu.

Jest nadzieja dla Bidena

Poza wynikiem Gleasona, przy ocenie zachowania raka i wyborze najlepszego leczenia istotne są również takie czynniki, jak poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi, wyniki badań obrazowych oraz wyniki biopsji.

Nawet pacjenci z rakiem prostaty wysokiego ryzyka „mogą prowadzić całkiem normalne życie i cieszyć się dobrą jakością życia, o ile choroba jest leczona” – powiedział dr Brahmbhatt. Leczenie to jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta i może obejmować różne formy, takie jak terapia hormonalna, chemioterapia czy radioterapia.

niebieska wstążka rak prostaty Fot. Alexxndr/Getty Images.jpg
Rak prostaty zajmuje u mężczyzn drugie miejsce w zestawieniu zapadalności i umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Fot. Alexxndr/Getty Images

Naprawdę złą wiadomością są natomiast przerzuty do kości. Dr Davies zauważa jednak, że „w ostatnich latach pojawiły się nowe terapie hormonalne i chemioterapeutyczne, które przyniosły imponujące rezultaty i znacząco wydłużyły życie pacjentów”.

Przeczytaj także: Nowoczesne terapie skojarzone. Nadzieja dla pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty

Może minąć kilka tygodni, zanim dowiemy się, z jakiej terapii będzie korzystał polityk.

 


Źródło: https://edition.cnn.com/2025/05/18/politics/joe-biden-prostate-cancer