Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.03.2023 11:21

Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

mózg
canva.com

Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny? 

Dlaczego udar pnia mózgu jest bardzo groźny dla życia?

Pień mózgu to część mózgu, która pełni wyjątkowo ważną rolę. W pniu mózgu zlokalizowane są ośrodki, które regulują podstawowe procesy życiowe, takie jak oddychanie, krążenie, utrzymanie ciśnienia krwi i termoregulacja oraz odruchy obronne, m.in. kaszel i połykanie. Z tego powodu wszelkie uszkodzenia tej okolicy mózgu wiążą się z bardzo wysokim ryzykiem szybkiego zgonu. Udar pnia mózgu może prowadzić do zatrzymania oddechu i krążenia

mózg

Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru? Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ

Jakie są objawy udaru pnia mózgu?

Objawy udaru pnia mózgu są niespecyficzne i mogą być trudne do zdiagnozowania. 

Zazwyczaj występują: 

  • zaburzenia równowagi
  • osłabienie czucia po jednej stronie ciała
  • utrata przytomności
  • zaburzenia oddychania
  • niskie ciśnienie tętnicze

Ostatecznie dochodzi do zatrzymania krążenia. Nawet jeśli zaburzenia funkcji życiowych nie postępują dramatycznie szybko, będzie czas na przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie leczenia, istnieje pewna szansa na uratowanie życia, ale trwale następstwa są zazwyczaj poważne.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Co oznacza śmierć pnia mózgu?

Śmierć pnia mózgu oznacza nieodwracalne zatrzymanie wszystkich funkcji życiowych i zgon człowieka. Śmierć pnia mózgu stwierdza i orzeka komisja lekarska, w skład której wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: z anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, z medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiologii dziecięcej lub pediatrii. Nie mogą oni brać udziału w pobieraniu i przeszczepie narządów. 

Pierwszy umiera mózg, a potem inne narządy. Kiedy dojdzie do śmierci mózgu, podstawowe funkcje życiowe mogą być jeszcze przez jakiś czas podtrzymywane przez respirator. W takiej sytuacji, za zgodą rodziny pobierane są narządy do przeszczepów dla potrzebujących pacjentów. Niestety śmierć mózgowa nie jest śpiączką i jest nieodwracalna. 

Polecane