Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ugryzienia przez muszki, moskity, muchy tse-tse, ochotki, pchły ziemnie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:31

Ugryzienia przez muszki, moskity, muchy tse-tse, ochotki, pchły ziemnie

Ugryzienia przez muszki, moskity, muchy tse-tse, ochotki, pchły ziemnie
pixabay.com

Ugryzienia przez meszki

W skali bólu ugryzienie przez meszki jest porównywalne do ukąszenia komara. Na skórze tworzy się bolesny obrzęk. Ślad otoczony krwią utrzymuje się przez kilka dni. Do ugryzienia dochodzi przez rozcięcie skóry aparatem gębowym meszki. Już sama ingerencja stwarza ryzyko przeniknięcia przez ranę szkodliwych drobnoustrojów. Dodatkowo reakcję immunologiczną organizmu pobudza wyjątkowo toksyczna ślina insekta. Zatrucie spowodowane szkodliwymi składnikami śliny meszek powoduje hararę. Może występować gorączka. W niebezpieczeństwie znajdują się małe dzieci i osoby ugryzione w stanie upojenia alkoholowego. W niektórych sytuacjach tworzy się odczyn alergiczny, ustępujący po kilku dniach. Powiększający i sprawiający ból obrzęk może wymagać oględzin lekarza, który przepisze antybiotyk. Złagodzić objawy pomagają okłady z octu.

Ugryzienia przez moskity

Moskity występują głównie w krajach tropikalnych, jednak w skutek ocieplania się klimatu ich zasięg naturalnego występowania przesuwa się w stronę Europy Południowej. Wyróżnia się dwa gatunkiL Moskity Starego i Nowego Świata. Jedynie samice żywią się krwią ludzką. Ślina moskitów posiada właściwości przeciwzakrzepowe. Po wyssaniu krwi i przeniknięciu obcych białek do organizmu, na skórze widnieje bąbel. Ukąszenia przez moskity są szczególnie problematyczne, gdyż ślina tych insektów jest nośnikiem niebezpiecznych patogenów. Ugryzienia przez moskity mogą powodować leiszmaniozę. Ta choroba wywoływana przez pierwotniaki wywołuje obrzęki skórne, osłabia odporność, a w przypadku zakażonych wirusem HIV przyczynia się do progresji AIDS.

Ugryzienia przez muchę tse-tse

Glossina palpalis, owady z rzędu muchówek osiągają długość ok. 12 mm. I występują w tropikalnym i subtropikalnym klimacie Afryki. Insekt przenosi śpiączkę afrykańską, która nieleczona prowadzi zwykle do zgonu pacjenta. Świdrowiec – pasożyt endemiczny przenika do ślinianek owada, a w momencie ugryzienia przez muchę tse-tse wnika do krwiobiegu człowieka. Ludzki organizm jest żywicielem ostatecznym świdrowca, natomiast jego rezerwuar stanowią antylopy. Oprócz tego insekty, których zasięg występowania obejmuje kontynent afrykański, przenosi także chorobę nagana i zarodźca malarycznego. Co jakiś czas wybucha epidemia śpiączki afrykańskiej (notuje się kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków każdego roku). Naukowcom nie udało się dotychczas opracować skutecznej szczepionki. Dlatego podczas pobytu na Czarnym Lądzie najlepiej nosić odzież ochronną i unikać sawanny oraz terenów zalesionych.

Ochotki – uciążliwe lecz nieszkodliwe

W swoim wyglądzie ochotki są podobne do komara. Roje tych owadów można napotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Żywotność tych insektów jest dosyć krótka i wynosi ledwie 7 dni. Owady te stanowią pokarm dla ptactwa i pająków. Ich aparat gębowy nie jest przeznaczony do wysysania krwi. W Polsce odnotowano prawie 500 gatunków ochotek a na całym świecie ponad 10 tysięcy. Te insekty osiągające wielkość kilku milimetrów nie stanowią żadnego zagrożenia, mogą jedynie uprzykrzyć wizytę nad jeziorem lub rzeką.

Tagi:
Polecane