Urazy czaszkowo-mózgowe
Urazy czaszkowo-mózgowe – przyczyny
Do naruszenia stanu fizjologicznego mózgu może dojść praktyczne w każdej sytuacji. Pozornie niegroźny upadek ze schodów lub skok do wody na basenie stwarza ryzyko wstrząśnienia mózgu czy pęknięcia czaski. Urazy zdarzają się częściej w środowiskach patologicznych, na wskutek bójki z udziałem ciężkich narzędzi. Struktury mózgu są niszczone przy wypadkach komunikacyjnych, szczególnie jeśli doszło do gwałtownego zahamowania, ponieważ mózg reaguje w spowolnieniu w stosunku do przesunięcia się czaszki. W sportach kontaktowych również dochodzi do poważnych kontuzji, szczególnie w sportach walki, ale także drużynowych, kiedy dwaj zawodnicy nieumyślnie zderzą się ze sobą głowami.
Urazy czaszkowo-mózgowe- rodzaje
Urazy otwarte są bardziej niebezpieczne. W ich wyniku doszło do przerwania ciągłości kości czaszki. Stwarza to ryzyko zaatakowania tkanki mózgowej bakteriami i wirusami, które mają ułatwioną drogę do chronionego barierą skórną i kostną narządu. Powikłania, w postaci ropienia, krwiaka lub zapalenia opon mózgowych są śmiertelnie niebezpieczne i wymagają szybkiego podjęcia leczenia. Kości czaszki wychodzą na zewnątrz. Stopień uszkodzenia w sytuacjach otwartych urazów ocenia się na podstawie reaktywności poszkodowanego. Problemy z odpowiedzią na pytania, brak poczucia czasu i przestrzenia a w najgorszym wypadku utrata przytomności mogą oznaczać ciężkie uszkodzenia mózgu.
Urazy czaszkowo-mózgowe – wstrząśnienie
Dotyczy 80% wszystkich urazów i charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, w stosunku do innych możliwych urazów czaszkowo-mózgowych. Utrata przytomności trwająca od kilku sekund do kilkunastu minut to typowe następstwo wstrząśnienia. Do objawów zalicza się tymczasową utratę pamięci, zawroty głowy i wyraźne spowolnienie reakcji poszkodowanego. Symptomy powinny ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni od momentu zdarzenia, w innym przypadku pacjent wymaga dalszej hospitalizacji.
Urazy czaszkowo-mózgowe – stłuczenie mózgu
Do stłuczenia może dojść nawet jeśli zewnętrzna struktura kości czaszki wydaje się nienaruszona. Powłoka czaski nie został w wyniku wypadku przerwana. W przeciwieństwie do wstrząśnienia, które jest krótkotrwałym zaburzeniem czynności mózgowych, utrata przytomności następuje później i utrzymuje się nawet przez kilka godzin. Po stłuczeniu uszkodzone zostają naczynia krwionośne, uraz grozi obrzękiem i miejscową martwicą tkanki mózgowej. Stłuczenie często bywa mylone ze wstrząśnieniem mózgu. Rozróżnienie wymaga zaawansowanej diagnostyki szpitalnej i jest kluczowe, pozwala bowiem uniknąć dalszych powikłań. Chory skarży się na niedowład niektórych części ciała, występują zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej. Stłuczenie pnia mózgowego należy do urazów ciężkich, które w 50% przypadków kończą się zgonem poszkodowanego. Utrata przytomności w tym stanie trwa od 6 do 24 godzin, a oprócz struktur pnia zniszczeniu ulegają także obszary śródmózgowia i międzymózgowia.