Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG biodra - kiedy wykonać badanie? Przeciwwskazania, przebieg
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

USG biodra - kiedy wykonać badanie? Przeciwwskazania, przebieg

USG biodra - kiedy wykonać badanie? Przeciwwskazania, przebieg
pixabay.com

Ostry i częsty ból  w okolicach stawu biodrowego oraz problemy z chodzeniem to objawy, które należy skonsultować ze specjalistą. Za pomocą USG biodra można ocenić zarysy kostne stawu biodrowego i zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. Kiedy należy udać się na USG biodra? Czego jeszcze można dowiedzieć się z USG biodra? 

USG biodra - co to za badanie? 

USG biodra to badanie ultradźwiękowe, które jest nieinwazyjne i powszechnie dostępne do oceny stanu układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to obrazowe przedstawienie zmian w strukturze kostnej. Badanie jest całkowicie bezpieczne i  nie należy się specjalnie przygotowywać, a po jego wykonaniu można wrócić do wykonywania codziennych czynności. USG biodra można powtarzać bez obaw o negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. 

Badanie USG biodra polega na emisji fal ultradźwiękowych w głąb ciała pacjenta, następnie promienie odbijają się od poszczególnych struktur wewnątrz organów i zostają wyświetlane na monitorze. Istnieje możliwość zrobienia zdjęć w celu dalszych badań, na które pacjent po wykonaniu USG biodra dostaje skierowanie od lekarza. W celu uzyskania lepszego obrazu może zostać wykonany rezonans magnetyczny z kontrastem.

Kiedy wykonuje się USG bioder? 

U dorosłych pacjentów USG bioder wykonuje się w celu wykrycia schorzeń i jego obrębie. Pacjenci są kierowani do pracowni USG najczęściej z przyczyn:

  • ostrego przewlekłego bólu,

  • zmian zwyrodnieniowych, 

  • stanów zapalnych,

  • oceny komplikacji po założeniu protezy stawu biodrowego,

  • zaburzeń nieruchomości,

  • trzaskania lub strzykania w stawie.

USG bioderek u dzieci

USG bioderek wykonuje się u dzieci do pierwszego roku życia. Badanie przeprowadza się kilka dni po urodzeniu, a jego celem jest profilaktyka ortopedyczna. Badanie wyklucza dysplazje stawu biodrowego (nieprawidłowe ułożenie nóżek lub inna długość). Kolejne badanie u dziecka zaleca się w przedziale od sześciu do jedenastu miesięcy. 

Przeciwwskazania do wykonania USG biodra

Niekiedy zdarza się, że badanie USG biodra nie może zostać wykonane. Dzieje się tak w przypadku, gdy pacjent posiada: 

  • otwarte rany,

  • otwarte infekcje,

  • urazy kości,

  • oparzenia zlokalizowane w obrębie badanego miejsca.

Tagi: