Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.03.2023 19:05

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy

kawa
canva.com

Większości z nas trudno wyobrazić sobie poranek bez kawy. Ten popularny na całym świecie napój dodaje energii, poprawia koncentrację i samopoczucie. Wokół kawy krąży jednak wiele niechlubnych opinii. Bierzemy pod lupę 5 największych mitów. 

Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem?

  • Kawa nie ma znaczącego wpływu na wzrost ciśnienia 

Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie krwi tylko przejściowo i krótkotrwale. Wartości szybko wracają do normy, więc picie kawy nie ma znaczącego wpływu na wzrost ciśnienia. Ponadto badania wykazały, że regularne spożywanie kawy powoduje wytworzenie się w organizmie tolerancji, przez co ciśnienie po jej wypiciu przestaje rosnąć. Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwe dla osób z nadciśnieniem tętniczym. „Mitem jest, że kawa źle wpływa na wartość ciśnienia tętniczego krwi.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

  • Kawa ma pozytywny wpływ na układ krążenia 

Na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w 2021 roku stwierdzono, że umiarkowane spożycie kawy ma wpływ na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu i rozwoju choroby wieńcowej serca, która prowadzi do zawału. 

W kardiologii występuje stwierdzenie, że kawa poprawia rokowanie sercowo-naczyniowe. Istnieją twarde dowody pochodzące z badań, że osoby pijące kawę w ilości 3-4 filiżanek dziennie, rzadziej mają zawały serca i udary mózgu.” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Projekt bez tytułu - 2023-03-23T165730.978.png

Smaczniejsza i zdrowsza kawa, czyli 5 naturalnych dodatków do kawy. Dodają smaku, a nie kalorii Gorzka czekolada jako zdrowy zamiennik słodyczy. Dlaczego warto ją jeść?

Czy kawa odwadnia i wypłukuje magnez oraz wapń?

  • Kawa nie wypłukuje magnezu i wapnia z organizmu

Kofeina obecna w kawie rzeczywiście może wypłukiwać magnez, jednak są to śladowe, nieznaczne ilości. Niewielu zdaje sobie sprawę, że kawa zawiera spore ilości magnezu i dostarcza nam większą dawkę magnezu, niż to zostaje utracone. 

Ilość wapnia wypłukiwanego przez kofeinę zawartą w kawie jest śladowa, podobnie jak w przypadku magnezu. Pamiętajmy, że mleko to źródło wapnia, więc pijąc kawę z mlekiem rekompensujemy straty, które mimo wszystko są niewielkie. 

Na co należy uważać to szczawiany, które są obecne w kawie. Spożycie kawy powinny więc ograniczyć osoby, które mają problemy z nerkami. 

  • Kawa nie odwadnia organizmu

Kofeina zawarta w kawie rzeczywiście posiada właściwości diuretyczne, czyli wzmagające wydalanie moczu. Wszystko jednak zależy od spożytej dawki. Ponadto jest to kwestia osobnicza. Osoby, które regularnie piją kawę mają wyższą tolerancję na działanie kofeiny, więc efekt moczopędny będzie u nich słabszy. Według badań, umiarkowane spożycie kawy nie odwoni organizmu, a wręcz przeciwnie, będzie działać nawadniająco. Kawę pijemy w postaci napoju z dodatkiem wody czy mleka, więc dostarczamy organizmowi niezbędnych płynów.

Czy kawa rozpuszczalna to sama chemia?

Kawa rozpuszczalna jest często demonizowana i przedstawiana jako produkt chemiczny, a niesłusznie. Warto podkreślić, że to wciąż kawa. Nie produkuje się jej z syntetycznych składników, a wytwarza z ziaren kawowych, poddanych obróbce cieplnej. Według badań kawa rozpuszczalna nie traci swoich wartości. Zwracajmy jednak uwagę na skład produktu. Istnieją tak zwane napoje kawowe, które oprócz samej kawy zawierają także cukier, śmietankę i inne dodatki. Tego typu produkty nie będą zdrowe.

Wadą kawy rozpuszczalnej jest to, że zawiera najwyższe stężenie akryloamidu spośród wszystkich rodzajów kaw. Jest to związek, który powstaje podczas ogrzewania żywności w wysokiej temperaturze. Wykazano, że akryloamid działa kancerogennie na zwierzęta, jednak nie potwierdzono tego u ludzi. Warto dodać, że przyjmowanie tego związku z kawą jest niewielkie i nie stwierdzono, aby zagrażało naszemu zdrowiu.