Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wielka zmiana od 1 stycznia. O tej godzinie już nie kupisz leków
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.11.2023 19:14

Wielka zmiana od 1 stycznia. O tej godzinie już nie kupisz leków

None
shutterstock

Funkcjonowanie aptek już wkrótce ulegnie zmianie. Od 1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące ich dyżurowania. Farmaceuci są zadowoleni i twierdzą, że pacjenci również na tym skorzystają. Co się zmieni? 

Skrócone godziny pracy aptek

Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprawiła, że apteki zyskały nowe możliwości. W związku z tym będą otwarte krócej, a farmaceuci pełniący dyżur dostaną podwyżki. Pacjenci nie będą musieli też płacić za wydanie leku poza standardowymi godzinami pracy apteki.

Od 1 stycznia 2024 apteki będą otwarte do godziny 23.00 – tak uznał ustawodawca. Jak wynika z analiz, apteki nie stracą na tym – po 23.00 klientów praktycznie nie ma, a konieczność pozostawania dłużej w pracy bywa nierzadko powodem zmęczenia i frustracji.

Godziny pracy aptek jednak wciąż mogą zostać rozszerzone, jeśli zajdzie taka potrzeba – decydować będą o tym władze powiatu.

shutterstock_1674667570.jpg

Apteki nagrywały klientów! Podsłuchy i ukryte kamery Leki bez zniżek w aptekach. Farmaceuci mają związane ręce. A miało być tak pięknie od 1 listopada

Jak będą dyżurować apteki?

Nowelizacja zmieniła też definicję dyżuru w aptece w dzień wolny od pracy. Jest to dyżur, który pełni apteka ogólnodostępna bez przerwy przez 4 godziny zegarowe między 10.00 a 18.00. Dyżur nocny obejmuje 2 godziny zegarowe między 19.00 a 23.00.

Ile wyniosą podwyżki dla farmaceutów?

Od 1 stycznia 2024 r. dyżurowanie będzie nieobowiązkowe i płatne. Farmaceuta za pracę w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości 148,47 zł brutto - wypłaci je NFZ w formie ryczałtu. 

Pacjenci nie będą już musieli płacić dodatkowo za wydanie leku w porach nocnej i świątecznej.

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

A może zmienisz szczoteczkę do zębów? Walcz z próchnicą
mycie zębów mama i dzieci
Co zrobić, by uniknąć próchnicy i kosztownego leczenia zębów? To wcale nie takie trudne! Poznaj 5 podstawowych zasad profilaktyki próchnicy. Przysłowia są podobno mądrością narodów, a jedno z nich mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i bez wątpienia jest w tym wiele prawdy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty zdrowotne i estetyczne, lecz także finansowe. Leczenie zębów jest dość drogie – jedna wizyta u dentysty może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od problemu, z którym przychodzimy, a oczywiście im bardziej skomplikowane i dłuższe leczenie, tym wyższe koszty. Jeśli do tego dołożymy stres związany z wizytami u stomatologa oraz kwestie estetyczne i społeczne borykania się z chorobami zębów i dziąseł (brzydki uśmiech, nieświeży oddech utrudniające interakcje), nie będziemy mieć wątpliwości, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej po prostu się nie opłaca! Jak zatem dbać o zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?
Czytaj dalej
Hurtowe ilości podrobionego ozempicu w aptekach! GIF ostrzega
uwaga!
Kolejna afera ze słynnym lekiem na cukrzycę i odchudzanie Ozempic został podrobiony w hurtowej ilości i trafił do aptek. Miał być lekiem dla osób z cukrzycą typu 2. Okazało się, że zmniejsza też apetyt i odchudza. Wtedy zaczął być masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają. Naukowcy ostrzegali, że niedawne badania pokazały, że może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane. Ozempic to lek z grupy analogów GLP-1, czyli hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza apetyt. Preparat podaje się raz dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia wyglądem przypominającego długopis. Ozempic stosuje się głównie w leczeniu cukrzycy typu 2. Nie jest typowym preparatem na odchudzanie, jednak ze względu na swoje właściwości zmniejszające apetyt, jest również wykorzystywany w leczeniu nadwagi i otyłości. Ozempic może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka czy zapalenie trzustki, dlatego należy go stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Niemiecki Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) nawołuje apteki i firmy dystrybuujące leki o zachowanie ostrożności, po tym jak wykryto hurtowe ilości podrobionego leku przeciwcukrzycowego Ozempic firmy Novo Nordisk. 
Czytaj dalej
Polecane