Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Od 19 marca wchodzi nowy urlop
Z pewnością wiele osób ucieszy się ze zmian w Kodeksie Pracy. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie nowego urlopu. Maksymalny czas korzystania z urlopu to aż 15 tygodni. Co to za urlop i komu przysługuje? Odpowiadamy.
Z nowego urlopu skorzysta tylko pewna grupa Polaków
Nowelizacja Kodeksu pracy, wraz z którą pojawi się n owy urlop, wchodzi w życie 19 marca 2025 roku. To uzupełniający urlop macierzyński, z którego będzie mogła skorzystać tylko pewna grupa osób. Pozwoli on na wydłużenie urlopu macierzyńskiego rodzicom, ale wyłącznie wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Chcesz wiedzieć więcej o codzienności z dzieckiem? Przeczytaj: Hiperlaktacja może być cudem. Ale czasem to objaw choroby
Dodatkowy urlop na dziecko – komu przysługuje?
Dodatkowy urlop na dziecko to dla wielu rodziców szansa, by zostać dłużej z pociechą, zadbać o jej zdrowie i skupić się na opiece. Z wydłużonego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać matki, ojcowie oraz opiekunowie prawni, rodzice zastępczy i adopcyjni. Co ciekawe, wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100 proc. jego podstawy.
Należy przypomnieć, że z art. 31 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej dalej „ustawą zasiłkową”, wynika, że zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70 % podstawy wymiaru zasiłku. Chcesz wiedzieć jak uzyskać dodatkowe pieniądze? Przeczytaj: PIT 2025. Dzięki tej uldze odliczysz 1520 zł. Skarbówka Ci tego nie powie
![Projekt bez nazwy (68).png](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_68_00e98c1791.png)
Wydłużony urlop macierzyński – zasady
Uzupełniający urlop macierzyński będzie funkcjonować obok istniejącego urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego . Będzie on przysługiwać rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, w wymiarze w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Maksymalnie taki urlop może trwać do 15 tygodni.
Z kolei dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu przysługuje maksymalnie do ośmiu tygodni.
![Projekt bez nazwy (69).png](https://images.iberion.media/images/origin/Projekt_bez_nazwy_69_d5d358b1ab.png)
Całkiem inaczej jest w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie . Wówczas uwzględniana jest waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka, które najdłużej znajdowało się w szpitalu. Chcesz wiedzieć więcej o urlopach? Przeczytaj: Nowe zasady L4. Te osoby dostaną pełną pensję
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały. Niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Rozwiązanie to uwzględnia również przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.