Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Właśnie dziś mija termin. Jeśli nie zrobiłeś tych badań, możesz mieć problem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.12.2023 12:39

Właśnie dziś mija termin. Jeśli nie zrobiłeś tych badań, możesz mieć problem

lekarz medycyny pracy
canva

28 grudnia 2023 r. to ostatni dzień, w którym należy wykonać obowiązkowe badania okresowe medycyny pracy. Dziś jest również ostatni dzień, by wykonać zaległe szkolenia BHP - niezastosowanie się do przepisu może skończyć się dużą karą finansową. 


 

 

Włącznie do 28 grudnia 2023 należy wykonać te badania

28 grudnia 2023 r. jest ostatnim dniem, w którym można wykonać obowiązkowe badanie okresowe w pracy. Jest to również ostatni moment, by wykonać zaległe szkolenia BHP – bez nich pracownicy nie powinni zostać dopuszczeni do pracy. Jeśli pracodawca nie dopilnuje tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30 tys. zł

Projekt bez nazwy - 2023-12-28T120731.092.png

Te leki mogą wywołać napad dny moczanowej. Lekarz ostrzega Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków

Przedłużone orzeczenia lekarskie tracą ważność

Ze względu na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zawieszony został obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników. Przedłużono wówczas ważność orzeczeń lekarskich, która upłynęła po 7 marca 2020 r. na okres maksymalnie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Po 28 grudnia 2023 orzeczenia te stracą ważność.

„ Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków, o których mowa powyżej, i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania danego stanu". — wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak zapisać się do lekarza medycyny pracy?

By pracodawca mógł leganie zatrudnić pracownika, wcześniej osobę te musi zbadać lekarz medycyny pracy. Jego zadaniem jest wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do wykonywania danego rodzaju pracy. Do lekarza medycyny pracy można się zapisać wyłącznie na podstawie skierowania z zakładu pracy. Badanie wykonuje się na koszt pracodawcy.