Woreczki nikotynowe z zielonym światłem od Agencji Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych (FDA)
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała, że woreczki nikotynowe ZYN mogą być mniej toksycznym rozwiązaniem dla palaczy niż papierosy i zezwoliła na sprzedaż 20 wariantów tego produktu w USA. Jak podaje FDA, według badań naukowych ryzyko nowotworowe związane z używaniem tych woreczków przez palaczy jest znacznie niższe, niż w przypadku palenia papierosów.
Decyzja FDA
Decyzja FDA została podjęta po szczegółowej analizie naukowej, która wykazała, że produkty te mogą przynieść więcej korzyści niż zagrożeń dla zdrowia publicznego Amerykanów. Według FDA całkowite zastąpienie papierosów takimi woreczkami nikotynowymi przez pełnoletnie osoby palące papierosy może wiązać się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia u nich chorób nowotworowych oraz innych schorzeń zdrowotnych spowodowanych paleniem.
„ Ocena agencji wykazała, że ze względu na znacznie niższe ilości szkodliwych składników niż w papierosach i większość bezdymnych wyrobów tytoniowych (...) autoryzowane produkty [woreczki nikotynowe ZYN – dop. red.] stwarzają mniejsze ryzyko zachorowania na raka i inne poważne schorzenia zdrowotne niż wspomniane produkty” – stwierdza amerykański urząd zdrowotny ."
W decyzji FDA odnotowano, że według badań wielu dorosłych palących papierosy lub korzystających z tzw. bezdymnych wyrobów nikotynowych, przechodzi na woreczki nikotynowe i całkowicie zastępuje nimi palenie. Udowodniono także, że produkty oferowane przez firmę oferują znacznie większe korzyści dla społeczeństwa niż ryzyko z nimi związane.
W odróżnieniu od tzw. snusów, woreczki nikotynowe w ogóle nie zawierają w ogóle tytoniu, lecz związki nikotynowe oraz środki aromatyzujące, które są uwalniane po umieszczeniu woreczka między dziąsłem a wargą.
USA stawiają na mniej szkodliwe alternatywy dla papierosów
Palenie papierosów w USA staje się coraz rzadszym zjawiskiem. Nadal papierosy pali tu wprawdzie blisko 30 mln Amerykanów, ale odsetek palących w ogóle społeczeństwa maleje. Dziś jest najniższy w historii badań – sięga około 11 proc.
Jednym z powodów jest konsekwentna polityka zdrowotna amerykańskiego rządu. Urzędy zdrowotne w USA, takie jak FDA, mówią palaczom jasno, że wyroby nik0tynowe mają różny stopień szkodliwości. Posiłkując się badaniami naukowymi wskazują też palaczom te wyroby, które mogą szkodzić im mniej niż papierosy. W rezultacie amerykańscy palacze zastępują papierosy (uznawane przez FDA za najgroźniejszy dla zdrowia wyrób z nikotyną) wyrobami zmniejszającymi negatywne skutki tego nałogu.
Wśród takich produktów są obecnie m.in. podgrzewacze tytoniu czy woreczki nikotynowe. FDA zastrzega jednak, że nie ma bezpiecznych dla zdrowia wyrobów z nikotyną.
Woreczki nikotynowe
W Stanach Zjednoczonych z woreczków nikotynowych używa 1,8 proc. nastolatków. Agencja Żywności i Leków zastrzega jednak, że może zawiesić lub cofnąć zgodę na wprowadzenie produktów na rynek, jeśli uzna, że kontynuowanie ich sprzedaży przestaje spełniać wymagane standardy zdrowia, m.in. w przypadku zauważalnego wzrostu inicjacji użycia wśród młodzieży.
Z kolei w Polsce nadal brakuje przepisów regulujących m.in. wiek zakupu woreczków nikotynowych. Obecnie mogą je kupić osoby nawet poniżej 18. roku życia. Nie jest też uregulowana dawka nikotyny w takich woreczkach. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że saszetki nikotynowe niebawem zostaną uregulowane w polskich przepisach.
Z pełną treścią decyzji FDA można zapoznać się tutaj: https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-authorizes-marketing-20-zyn-nicotine-pouch-products-after-extensive-scientific-review