Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wytrzeszcz oka – czym jest spowodowany?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Wytrzeszcz oka – czym jest spowodowany?

Wytrzeszcz oka – czym jest spowodowany?
pixaby.com

Wytrzeszcz oka – rodzaje i przyczyny

  • Wytrzeszcz jednostronny

Ten rodzaj wytrzeszczu może występować z powodu stanu zapalnego tkanek oczodołu. Pierwotnym miejscem zakażenia jest zazwyczaj gałka oczna, zatoki przynosowe, jama czaszki. Poza wytrzeszczem występują także obrzęk, zaczerwienienie oraz bolesność powiek i spojówek oraz podwyższona temperatura ciała.

  • Wytrzeszcz obustronny

Najczęstszą przyczyną wytrzeszczu obustronnego oka są dolegliwości związane z tarczycą. Dolegliwość ta może zaatakować w postaci złośliwej, co doprowadzi do dużego obrzęku spojówki i utrudnionego zamykania powiek. Warto wiedzieć, że stan ten wymaga szybkiej konsultacji z okulistą i wdrożenia leczenia, gdyż nawet krótkotrwała niedomykalność powiek może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia rogówki.

Wytrzeszcz oka – objawy

U pacjentów cierpiących na wytrzeszcz oka możemy zaobserwować takie objawy, jak łzawienie, wydzielinę z oczu, ograniczoną ruchomość oka, obrzęk, ból oka, wysunięcie gałki ocznej z oczodołu czy przekrwienie spojówek.

Wytrzeszcz oka – diagnostyka

Wytrzeszcz oka to przypadłość stosunkowo łatwa do zdiagnozowania już podczas pierwszego kontaktu lekarza z pacjentem. Lekarz przeprowadza wówczas z pacjentem wywiad lekarski, który pomaga mu zebrać potrzebne informacje na temat czasu, kiedy wytrzeszcz został zauważony. Dodatkowo, lekarz zadaje pytania dotyczące towarzyszących mu objawów oraz przyjmowanych przez chorego leków.

Warto wiedzieć, że wytrzeszcz oka może być oznaką innej choroby, dlatego konieczne jest jej ustalenie. Wówczas lekarze zlecają przeprowadzenie badania oczu, badania krwi oraz rezonansu magnetycznego, USG lub tomografii komputerowej, pomagają one bowiem w rozpoznaniu ewentualnych guzów w oczach lub w ich obrębie.

Wytrzeszcz oka – leczenie

Terapia wytrzeszczu oka zależy od przyczyny, jaka go spowodowała. Z racji na to, że dolegliwość ta lubi postępować, należy jak najszybciej podjąć leczenie. Lekarz podczas przepisywania leków bierze pod uwagę wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia. Jeśli wytrzeszcz oka spowodowany jest problemami z tarczycą, należy w pierwszej kolejności rozpocząć jej leczenie. Pacjentom podaje się wtedy preparaty przeciwtarczycowe.

Doraźne sposoby leczenia opierają się na zakraplaniu oczu preparatami nawilżającymi, stosowaniu kortykosteroidów zmniejszających stan zapalny oraz noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Dostępne na rynku leki oraz metody leczenia są zwykle skuteczne i sprawiają, że wygląd oczu pacjenta wraca do normy.

Tagi:
Polecane