Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia czynnościowe przełyku – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Zaburzenia czynnościowe przełyku – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia czynnościowe przełyku – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
pixabay.com

Zaburzenia czynnościowe przełyku – przyczyny

Podłoże zaburzeń czynnościowych przełyku nie zostały do końca poznane. Różne teorie mówią, że może to być związane z zaburzeniem równowagi substancji chemicznych w organizmie, ale także wiązać się z sygnałami nerwowymi i kompresją nerwu błędnego pnia mózgu.

Medycy twierdzą, że zaburzenia czynnościowe przełyku, mogą być spowodowane przez inne choroby takie jak cukrzyca, ale także związane są one często ze stanami emocjonalnymi pacjenta, ponieważ występują na skutek silnego stresu.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zaburzeń czynnościowych przełyku jest alkoholizm, otyłość, starszy wiek, zaburzenia lękowe, depresja oraz palenie papierosów.

Zaburzenia czynnościowe przełyku – objawy

Osoby, które cierpią na zaburzenia czynnościowe przełyku, zazwyczaj doświadczają trudności w przełykaniu i bólu w klatce piersiowej. Bardzo często zaczyna się od problemów z przełykaniem pokarmów stałych, a później także płynów. Innymi objawami są zgagi, refluks i zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej, ociężałość klatki piersiowej, gazy i wzdęcia oraz brak apetytu i utrata wagi.

Zaburzenia czynnościowe przełyku mogą wiązać się także z powstawaniem blizn w przełyku, które następnie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku. Innymi komplikacjami są także częsty kaszel, astma lub zapalenie krtani.

Zaburzenia czynnościowe przełyku – diagnostyka i leczenie

Diagnozowanie zaburzeń czynnościowych przełyku ciężko jest ocenić na podstawie objawów, dlatego wymaga ono dodatkowych badań takich jak manometria czy endoskopia. Zaburzenia czynnościowe przełyku stanowią poważny dyskomfort dla pacjenta, a często nie są związane z ostrymi objawami.

W zależności od przyczyn zaburzeń czynnościowych przełyku stosowane są odpowiednie metody leczenia, wśród których można wyróżnić stosowanie medykamentów, zastrzyki z botoksu. Zdarza się także, że ostatecznie konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Zaburzenia czynnościowe przełyku – rokowania

W przypadku tego schorzenia rokowania zależą od reakcji na stosowane leczenie. Z kolei profilaktyka zaburzeń czynnościowych przełyku polega głównie na odstawieniu nikotyny oraz zapobieganiu stanom wyzwalającym nerwicowe napięcie układu nerwowego przywspółczulnego.

Tagi: