Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; ruchy mimowolne i drżenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:00

Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; ruchy mimowolne i drżenie

Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; ruchy mimowolne i drżenie
https://pixabay.com/pl/illustrations/seniorzy-opieki-dla-os%C3%B3b-starszych-1505935/

Nasze ciało do najmniejszego nawet ruchu wykorzystuje wiele mięśni, które muszą ze sobą współpracować w idealnej koordynacji. Zdarzają się jednak różnego rodzaju zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni - ruchy mimowolne i drżenie, które uniemożliwiają wykonywanie złożonych ruchów ciała. Częstą ich przyczyną są zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych. W niniejszym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju objawy powinny cię zaniepokoić oraz w jaki sposób powinieneś na nie reagować. Zapraszamy do czytania!

Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; ruchy mimowolne i drżenie – charakterystyka ogólna

Zarówno ruchy mimowolne jak i drżenie diagnozuje się najczęściej jako objawy różnych, chociaż często współwystępujących chorób – zwłaszcza u pacjentów daleko posuniętych w latach. Osoby doświadczające tego typu zaburzeń postawy, chodu i napięcia mięśni mogą zauważyć między innymi objawy takie jak:

·        spowolnienie i zubożenie ruchów,

·        drżenie kończyn niezależnie od wykonywanej czynności; zarówno podczas snu jak i podczas codziennej aktywności,

·        obniżone lub nadmierne napięcie mięśni,

·        natężone problemy z chodzeniem - małe kroki i szuranie stopami o podłoże,

·        niemożność utrzymania wyprostowanej postawy, co objawia się np. pochylaniem się do przodu podczas chodzenia lub stania.

Objawy związane z drżeniem mięśni i całych kończyn mogą być związane przede wszystkim z chorobami charakterystycznymi dla dojrzałego wieku i dla choroby Parkinsona. Wymienione powyżej symptomy mogą także świadczyć o dystonii, która objawia się między innymi mimowolnymi ruchami ciała. Niżej opisujemy najważniejsze aspekty obu tych podstawowych objawów chorobowych.

Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; drżenie kończyn – przyczyny

Wśród zaburzeń postawy, chodu i napięcia mięśni drżenie kończyn to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości. Dotyczy najczęściej osób starszych jednak jej przyczyna leżeć może nie tylko w chorobie Parkinsona, ale także w przeżywaniu silnych emocji lub być objawem nadczynności tarczycy lub uszkodzenia wątroby. Zdarza się to jednak na tyle rzadko, że mało kiedy brane jest pod uwagę w trakcie diagnozowania choroby jako jedyny występujący jej symptom.

Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn drżenia wymienia się poniższe:

·        choroby układu nerwowego (np. właśnie choroba Parkinsona),

·        choroba móżdżku,

·        drżenie samoistne i starcze.

Drżenie samoistne w zaburzeniach postawy, chodu i napięcia mięśni

Jako jeden z objawów zaburzeń postawy, chodu i napięcia mięśni drżenie samoistne występuje głównie u młodych ludzi, przed 20. rokiem życia. Zwykle pojawia się w kończynach górnych, ale może objąć również głowę i żuchwę (co wpływa także na poprawne artykułowanie głosek). Powszechnie uważa się, że drżenie samoistne ma swoje podłoże w genach. Z powodu innej przyczyny drżenia samoistnego od tej występującej w chorobie Parkinsona, stosuje się również inne sposoby leczenia – najczęściej propranolol.

Zaburzenia postawy, chodu i napięcia mięśni; ruchy mimowolne i drżenie – Parkinson

Ruchy mimowolne, zwane inaczej dystonią, oraz drżenie kończyn to podstawowe objawy zaburzeń postawy, chodu i napięcia mięśni w przebiegu choroby Parkinsona. Przyczyną tej choroby jest postępujące z czasem zwyrodnienie komórek nerwowych, które prowadzi do obumierania neuronów.

W wyniku choroby osoba nią dotknięta doświadcza na początku objawów mało uciążliwych takich jak ogólne zmęczenie, spowolnienie w ruchach oraz swego rodzaju niezgrabność w poruszaniu się. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się zaburzenia równowagi i niemożność wykonania płynnie czynności tak prostych jak wstanie z krzesła. Następuje również pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk i problemy z rozpoczęciem ruchu. Charakterystyczne dla choroby Parkinsona są również mimowolnie wykonywane ruchy kończyn lub napięcia mięśni.

Leczenie choroby Parkinsona polega przede wszystkim na podawaniu leków zawierających dopaminę lub substancje pobudzające produkcję tego enzymu. Możliwe jest również leczenie chirurgiczne. Jest jednak ono rzadko stosowane, ponieważ istnieją dwa sposoby, z których jeden jest mało skuteczny a drugi – cóż, powiedzmy, że kontrowersyjny. Mało skuteczny okazał się przeszczep komórek z ciała pacjenta do mózgu. Bardziej skuteczny, ale będący tym kontrowersyjnym okazał się przeszczep komórek pobieranych z ludzkich płodów.

Tagi:
Polecane