Zaburzenia ustawienia i ruchów oczu – przyczyny i leczenie.
Zaburzenia ustawienia i ruchów oczu wynikać mogą z wielu różnych przyczyn. Mogą być np. wynikiem nieprawidłowości w działaniu ośrodków odpowiedzialnych za ruch oczu. Nie warto żadnych objawów takich zmian ignorować. Mogą one świadczyć o zakażeniu lub być skutkiem urazu lub dolegliwości neurologicznych nabytych lub wrodzonych. Każdy niepokojący objaw w funkcjonowaniu oczu należy skonsultować z okulistą. Dzięki niniejszemu artykułowi możesz jednak przyswoić podstawowe informacje na temat dolegliwości charakterystycznych dla zaburzeń ustawienia i ruchów oczu oraz sposobów leczenia, które lekarz może ci zaproponować.
Przyczyny zaburzeń ustawienia i ruchów oczu
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn odpowiedzialnych za zaburzenia ustawienia i ruchów oczu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim te wynikające ze schorzeń lub urazów ośrodkowego układu nerwowego, których przyczyną mogą być:
· stwardnienie rozsiane,
· tętniak,
· guz,
· miastenia,
· choroby zakaźne,
· borelioza,
· zatrucia.
Wśród innych schorzeń wymienia się przede wszystkim:
· naczyniaki,
· nadciśnienie tętnicze,
· cukrzycę,
· choroby mięśni,
· guzy,
· urazy,
· zmiany zapalne,
· krwiaka pozagałkowego.
Objawy zaburzeń ustawienia i ruchów oczu
Wśród objawów zaburzeń ustawienia i ruchów oczu można wymienić przede wszystkim te, które występują niezależnie od przyczyny, która je wywołała. Oznacza to, że mogą występować przy każdej dolegliwości:
· zez (jeżeli wystąpi u małego dziecka w pierwszym roku życia traktowany jest oddzielnie – jego pojawienie się może być wada refrakcji),
· podwójne widzenie (nasilenie występuje podczas ruchu gałki w stronę mięśnia ogarniętego niedowładem),
· wyrównawcza pozycja głowy (objaw dotyczący pacjentów z niewielkim niedowładem mięśnia),
· ograniczony ruch oka lub całkowita niemożność poruszenia okiem,
· błędne rozmieszczenie składowych otaczającej chorego przestrzeni.
Zaburzenia ustawienia i ruchu oczu – rodzaje
Wśród rodzajów zaburzeń ustawienia i ruchu oczu wyróżnia się między innymi rodzaje porażeń gałek ocznych wymienionych poniżej.
1. Porażenie skojarzonego spojrzenia – osoba chora nie jest w stanie skierować oczu swobodnie w wybraną stronę – następuje przymusowe patrzenie pod określonym kątem przy jednoczesnym „zblokowaniu” drugiej strony. W tym schorzeniu zwykle nie odnotowuje się przypadków podwójnego widzenia, jednak przy nieznacznym niedowładzie mięśnia często występuje wyrównawcze ustawienie głowy. Jeżeli zaburzenie ustawienia i ruchu oczu trwa długo, może dochodzić do powstawania zmian w sąsiadujących mięśniach oka objętego porażeniem oraz w oku drugim.
2. Całkowite porażenie nerwu okoruchowego – podstawowym objawem tego zaburzenia jest opadająca górna powieka oraz występowanie zeza rozbieżnego oka chorego w stosunku do zdrowego i w nieco od niego niższej pozycji. Charakterystyczna jest również niemożność poruszania gałką lub nikły zakres jej ruchomości. Pojawia się również podwójne widzenie, które obejmuje obie gałki oczne w zakresie całego pola widzenia. Odnotowuje się również w tym porażenie mięśnia zwieracza źrenicy, co oznacza, że oko nie reaguje prawidłowo na światło poprzez zwężanie źrenicy.
3. Porażenie nerwu bloczkowego – podstawowym objawem tego schorzenia jest ograniczony ruch gałki ocznej w dół i w przywiedzeniu oraz do wewnątrz. Oko chore ustawia się wyżej i lekko zbieżnie w stosunku do oka zdrowego. Podwójne widzenie objawia się najmocniej, gdy chore oko skierowane jest w dół. Charakterystyczne jest wyrównawcze ustawianie głowy – pochylona na ramię od strony zdrowego oka z jednoczesnym obniżeniem brody.
4. Porażenie nerwu odwodzącego – w tym przypadku następuje porażenie mięśnia odpowiedzialnego za odwodzenie oka, w związku z czym obserwuje się zeza zbieżnego w chorym oku. Występuje podwójne widzenie z jednoczesnym ustawieniem wyrównawczym głowy w stronę chorego oka (czyli zupełnie przeciwnie niż w przypadku porażenia nerwu bloczkowego).
Diagnostyka zaburzeń ustawienia i ruchu oczu
W procesie diagnostycznym wszelkiego rodzaju zaburzeń ustawienia i ruchu oczu należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, dlatego zwykle proces ten przebiega na kilku polach. W diagnozowaniu wymienionych w poprzednim punkcie zaburzeń często bierze oprócz okulisty udział neurolog, internista, laryngolog czy endokrynolog, a czasami nawet chirurg twarzowo-czaszkowy.
Wykonywane są badania obrazowe mózgowia oraz oczodołów. Sprawdza się zakres ruchów gałek ocznych przy pomocy specjalnych narzędzi diagnostycznych, ale również poprzez wywiad lekarski i badania w gabinecie, które mogą między innymi polegać na przybliżaniu i oddalaniu od nosa palca wskazującego, przy jednoczesnym skupieniu się na oddalonym punkcie, aby móc zaobserwować moment i miejsce pojawiania się podwójnego widzenia. A to tylko jeden z dziesiątków przykładów. Zatem, jak widać, proces diagnostyczny może być skomplikowany, długi i wymagać zaangażowania wielu osób. Tym bardziej nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ale zgłosić się do niego natychmiast po wystąpieniu niepokojących objawów.