Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Ten rak rozwija się błyskawicznie. Trudno go wykryć, pierwsze objawy są mylące
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 23.07.2025 13:54

Ten rak rozwija się błyskawicznie. Trudno go wykryć, pierwsze objawy są mylące

Ten rodzaj raka rozwija się błyskawicznie
To jeden z najgorszych nowotworów. Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz

Rak jajnika to cichy zabójca, który zbyt często daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy choroba osiąga zaawansowane stadium. Każdego roku diagnozę słyszy kilka tysięcy Polek, a większość z nich rozpoczyna walkę z nowotworem z opóźnieniem. Niespecyficzne objawy, szybkie tempo rozwoju i brak skutecznych badań przesiewowych sprawiają, że kluczowe staje się wczesne rozpoznanie i czujność — zarówno lekarzy, jak i samych pacjentek.

  • Rak jajnika rozwija się bardzo szybko i szerzy się trzema drogami: krwionośną, chłonną oraz przez otrzewną, co utrudnia wczesne wykrycie
     
  • Objawy raka jajnika są często niespecyficzne i mogą przypominać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
     
  • Leczenie raka jajnika to walka z czasem — szybka diagnoza i natychmiastowa terapia mogą znacząco poprawić rokowania, nawet w zaawansowanych stadiach choroby
     
  • Badania genetyczne (mutacje BRCA1/BRCA2 oraz HRD) oraz monitorowanie markerów nowotworowych są kluczowe do wyboru odpowiedniej terapii i zwiększają szanse na skuteczne leczenie

Nowotwór, który nie daje czasu. Rozprzestrzenia się trzema drogami

Rak jajnika potrafi rozwijać się błyskawicznie, w ciągu zaledwie kilku tygodni. Co gorsza, często w początkowej fazie nie daje żadnych wyraźnych objawów, a zmienione chorobowo jajniki mogą wyglądać na zdrowe nawet podczas badania USG. Tymczasem nowotwór może już wówczas szerzyć się w jamie brzusznej, atakując sąsiednie narządy.

Taka jest biologia raka jajnika. Jak się pojawia, to zaczyna się szerzyć błyskawicznie trzema drogami, zazwyczaj nowotwory robią to dwiema – krwionośna, chłonna, a tu mamy dodatkowo po otrzewnej, zgodnie z krążeniem płynu w jamie otrzewnej, czyli ruchem wskazówek zegara. I to idzie błyskawicznie – tłumaczy prof. Anna Dańska-Bidzińska z Narodowego Instytutu Onkologii.

Szczególnie narażone są kobiety starsze oraz te z mutacjami genetycznymi BRCA1 lub BRCA2. U nosicielek tych mutacji ryzyko zachorowania jest wielokrotnie wyższe niż w populacji ogólnej. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że wiele kobiet dowiaduje się o genetycznym ryzyku dopiero po zachorowaniu. Przeczytaj też: Ten nowotwór długo nie daje objawów. W Polsce zbiera tragiczne żniwo

Natychmiastowa reakcja może uratować życie

Gdy nowotwór zostaje wykryty w stadium III lub IV, lekarze często muszą działać natychmiast, nawet jeśli diagnostyka nie jest jeszcze kompletna. Leczenie jest agresywne, ale w wielu przypadkach skuteczne.

Pacjentka, która była u progu śmierci, po dwóch latach może przyjść do nas w remisji – mówi prof. Anita Chudecka-Głaz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. 

To pokazuje, że nawet w dramatycznych przypadkach możliwy jest powrót do zdrowia, o ile terapia zostanie rozpoczęta w porę.

Proces diagnostyczny, który obejmuje m.in. badania histopatologiczne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i ocenę markerów nowotworowych (CA-125, HE-4), może trwać nawet kilkanaście dni. Dla wielu pacjentek to czas decydujący o dalszym przebiegu leczenia. Czytaj też: Objawy tego raka mogą być mylące. Koniecznie zwróć na TO uwagę

Niewinne objawy, które łatwo zignorować

Jednym z głównych problemów w diagnostyce raka jajnika jest brak charakterystycznych objawów. Wiele kobiet skarży się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które łatwo pomylić ze zwykłą niestrawnością. Są to m.in.:

  • uczucie pełności, 
  • wzdęcia, 
  • zgaga, 
  • odbijanie,
  • ból brzucha.

Kiedy pojawiają się niespecyficzne objawy ze strony przewodu pokarmowego — konsultacja ginekologiczna z USG (transwaginalnym – red.) i USG jamy brzusznej. To badania, które może zlecić lekarz rodzinny. Poza tym każda kobieta powinna mieć swojego ginekologa, który ją zna, bo wtedy łatwiej wychwycić różnicę w badaniu – przypomina prof. Dańska-Bidzińska.

W diagnostyce raka jajnika kluczowe są również markery nowotworowe. Ich analiza w połączeniu z algorytmem ROMA zwiększa szansę na rozpoznanie choroby. Warto jednak pamiętać, że na wczesnym etapie choroby poziom markerów może być jeszcze w normie. Sprawdź: Tak nowotwór zmienia sposób, w jaki mówisz. Ten objaw cię zaskoczy

Geny, markery i czujność — to może uratować życie

Współczesna onkologia dysponuje coraz lepszymi narzędziami diagnostycznymi. Wszystkie pacjentki z rozpoznaniem raka jajnika przechodzą testy genetyczne w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2. Jeśli wynik jest negatywny, wykonuje się badanie HRD, które pozwala ocenić podatność komórek na leczenie nowoczesnymi terapiami celowanymi.

Badanie HRD jest kluczowe, ponieważ identyfikuje pacjentki najlepiej reagujące na leczenie podtrzymujące – podkreśla prof. Chudecka-Głaz.

Nowym narzędziem stosowanym w trakcie leczenia jest także współczynnik KELIM, który mierzy tempo spadku markera CA-125 podczas chemioterapii. Im szybciej spada jego poziom, tym lepsze rokowania i większe szanse na zakwalifikowanie pacjentki do operacji cytoredukcyjnej.

Brak badań przesiewowych sprawia, że ogromne znaczenie ma tzw. czujność onkologiczna. Regularne wizyty u ginekologa, znajomość historii rodzinnej oraz reagowanie na nietypowe objawy to podstawa w walce z tą podstępną chorobą. Coraz częściej ginekolodzy zalecają również profilaktyczne usunięcie jajowodów u kobiet, które przechodzą inne zabiegi ginekologiczne, ponieważ właśnie tam może rozpoczynać się rozwój raka jajnika.

Popularne kąpieliska zamknięte. Winne sinice - jak kontakt z nimi wpływa na organizm?
sinice
Sinice w morzu - czym grozi kontakt z cyjanotoksynami?
To fatalna wiadomość dla turystów. Ładna pogoda sprzyja plażowaniu, ale niestety ci, którzy wypoczywają nad polskim morzem, będą musieli uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o kąpiele. W wielu miejscach zakwitły sinice, a to niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Podjęto decyzje o zamknięciu wielu popularnych kąpielisk. Sinice są toksyczne – mogą poważnie zaszkodzić zdrowiuW lipcu i sierpniu ich zakwit zdarza się najczęściej, ale zależy od pogodyKontakt z sinicami grozi wysypką, bólami brzucha, a nawet problemami z oddychaniem
Czytaj dalej
Cholera - pierwsze objawy choroby. Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia
Pierwsze objawy cholery
Rozpoznanie zakażenia
W niedzielę (20 lipca 2025) media obiegła wiadomość o pierwszym od lat przypadku cholery w Polsce. Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, do szpitala w Stargardzie trafiła starsza pacjentka, u której w badaniach molekularnych wykryto bakterie przecinkowca cholery.Pacjentka przetransportowano do szpitala w Stargardzie z powodu mocno nasilonych objawów ze strony układu pokarmowego. Choć na ostateczne potwierdzenie zachorowania na cholerę potwierdzą dopiero badania toksykologiczne, już teraz wiemy, że w jej organizmie znajdują się bakterie. Przypadek jest o tyle ciekawy, że pacjentka nie wyjeżdżała ostatnio z Polski, a choroba nie jest endemiczna dla naszego kraju.Pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce dotyczy starszej kobiety, która nie opuszczała kraju, co budzi szczególne obawy epidemiologiczne Cholera to choroba przenoszona przez skażoną wodę lub żywność, a jej głównym objawem jest charakterystyczna wodnista biegunka przypominająca wodę po płukaniu ryżu Zakażenie cholery prowadzi do groźnego odwodnienia organizmu, które bez szybkiej interwencji może skutkować śpiączką lub śmiercią Rozpoznanie cholery wymaga badań molekularnych i toksykologicznych, a w przypadku nagłego, silnego odwodnienia należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala
Czytaj dalej