Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Uwaga na słońce! Jeden moment nieuwagi i możesz już nigdy nie przeczytać książki
Ewa Basińska
Ewa Basińska 21.07.2025 12:34

Uwaga na słońce! Jeden moment nieuwagi i możesz już nigdy nie przeczytać książki

None
Fot. Canva/@maridav

Chodzenie bez okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem może skończyć się uszkodzeniem plamki żółtej, odpowiedzialnej za ostre widzenie – ostrzega prof. Anita Lyssek-Boroń, okulistka i zastępczyni kierownika Oddziału Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu.

  • Tanie okulary bez filtra UV mogą trwale uszkodzić wzrok – źrenice się rozszerzają, a do oka wpada więcej szkodliwego promieniowania
  • Patrzenie w słońce grozi oparzeniem plamki żółtej – skutkiem mogą być blizny i utrata ostrego widzenia centralnego
  • Seniorzy i osoby 55+ są szczególnie narażeni – brak ochrony przyspiesza rozwój zwyrodnienia plamki (AMD)

Nie kupuj okularów przeciwsłonecznych na straganie

Okulary, które spełnią swoje zadanie ochrony przed słońcem powinny mieć certyfikowany filtr anty UV. Gwarancję, że on naprawdę jest w szkłach daje kupienie okularów w sklepie, a nie na przypadkowym straganie. 

– Filtry UVA i UVB to absolutna podstawa. Bez nich okulary mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – zaznacza prof. Anita Lyssek-Boroń. 

Ciemne szkła okularów powodują, że źrenica się rozszerza. Jeśli okulary nie mają filtra anty UV, do oka dostaje się wtedy więcej promieni ultrafioletowych niż gdybyśmy nie nosili okularów i źrenica byłaby minimalnie  otwarta. Specjalistka dodaje, że dodatkową ochroną może być kapelusz lub czapka z daszkiem. 

Retinopatia słoneczna, czy to groźne?

Prof. Anita Lyssek-Boroń tłumaczy, że w plamce znajduje się największe skupisko czopków – komórek światłoczułych reagujących na światło i kolory. Jeśli ktoś patrzy bezpośrednio w słońce, promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić tę wrażliwą strukturę. W wyniku takiego działania może dojść do oparzenia plamki, a następnie do gromadzenia się płynu pod siatkówką. Choć ten płyn z czasem się wchłania, może pozostawić po sobie blizny, które trwale pogarszają jakość widzenia centralnego.

– Do takiego uszkodzenia może dojść np. przy długim patrzeniu w słońce lub podczas oglądania zaćmienia bez odpowiedniej ochrony – przestrzegła ekspertka. Skutkiem może być utrata możliwości czytania z powodu blizn powstałych po oparzeniu. - Przez to po prostu nie możemy czytać. Ponieważ bardzo często to dotyczy młodych osób, które nie do końca są świadome, jak dobrze chronić oczy, a np. usłyszą, że będzie jakieś zaćmienie słońca albo sobie chcą popatrzeć w słońce, jakie to ono jest piękne.

Okulary dla seniora, jakie wybrać

Okulistka przypomina też, że oczy powinny szczególnie chronić osoby starsze i które mają zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem, czyli tzw. AMD. 

- Powyżej 55. roku życia wzrasta ryzyko rozwoju tego schorzenia. Musimy pamiętać, że oprócz wieku, który sprawia, że niestety dochodzi do tego schorzenia, predyspozycji genetycznych, problemów naczyniowych, należy pamiętać, że światło słoneczne działa toksycznie na plamkę i u tych osób, jeżeli nie będą też chroniły oczu, może dojść do szybszej progresji tego schorzenia – ostrzega prof. Anita Lyssek-Boroń. 

 

Czerniak może się rozwijać też w oku

Wśród poważniejszych zagrożeń dla zdrowia oczu prof. Lyssek-Boroń wymienia czerniaka gałki ocznej. Mimo iż jest uznawany za dość rzadki nowotwór, to potencjalnie jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ długo nie daje objawów, które można zauważyć. Potem, gdy choroba się rozwinie, może pojawić się ból oka.  

– Czerniak może rozwijać się zarówno na powiekach, jak i wewnątrz gałki ocznej. Zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie UV – zarówno naturalne, jak i sztuczne, np. w solarium – zwiększa ryzyko jego rozwoju – tłumaczy okulistka.