W aptekach brakuje kilku ważnych leków. Sprawdź, jakich środków obecnie nie kupisz
Jak donosi raport Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w aptekach obecnie brakuje kilku leków, m.in. leku przeciwpsychotycznego, sterydu, który stosowany jest w infekcjach dróg oddechowych, ale również szczepionki przeciw krztuścowi. Kiedy planowana jest dostawa?
GIF poinformował o braku kilku lekarstw
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień sporządza raport z wyników analizy dostępności leków na podstawie informacji z aptek w całym kraju. Teraz zdaniem GIF największy problem pacjenci mogą mieć z zakupem leku Clozapinum (100 mg w postaci tabletek). Jak się okazuje, produkt został wstrzymany w obrocie, a dostawy planowane są dopiero na listopad 2024 r. Clozapinum to lek stosowany w leczeniu schizofrenii i psychoz.
To jeszcze nie wszystko, bo w aptekach brakuje też adrenaliny w formie roztworu do wstrzykiwań (300 ug/03, ml, 1 amp-strzyk 1. ml). Wszystko przez to, że zapas środka w hurtowniach farmaceutycznych uległ wyczerpaniu. Szczególnie jest to odczuwalne w szpitalach czy innych placówkach medycznych.
Utrudnienia w zakupie innego ważnego leku
Prognozowane są też utrudnienia w zakupie aerozolu do nosa Budesonidum w dawce 64. mcg. Ten środek zawiera kortykosteroid i stosowany jest do leczenia zapalenia błony śluzowej nosa, również o podłożu alergicznym. Aktualnie pacjenci mogą mieć problem ze zdobyciem szczepionek przeciw krztuścowi, choć jest to przejściowe.
"Z danych uzyskanych od podmiotów wynika, że w najbliższym czasie do obrotu trafi/trafiła pula przedmiotowych produktów zarówno w opakowaniach obcojęzycznych, jak i polskojęzycznych szczepionek Adacel pod nazwą handlową Triaxis. W najbliższych dniach powinna się rozpocząć dystrybucja do hurtowni" – podano w komunikacie.
Z kolei szczepionki przeciw grypie dostępne są w każdej aptece.
Wycofany lek na ból gardła
Dodajmy, że z obrotu został wycofany Faringan, który stosowany jest na bóle gardła. Sama opinia GIF jest negatywna dla tego leku, gdyż nie spełnia on ustalonych norm. Jak dowiodły badania, tabletki do ssania mają zbyt dużą ilość substancji aktywnej - benzokainy. Przekroczono też limit “zawartości substancji pokrewnych beznokainy dla pojedynczego nieznanego zanieczyszenia i dopuszczalnego limitu dla sumy zanieczyszczeń”. Kolejny zarzut GIF dotyczy z kolei niespełniających kryteriów rezultatów kontroli mającej ustalić, jaka jest odporność tabletek na ścieranie.
Czytaj też:
Ważny lek na nadciśnienie wycofany. GIF wydał pilny komunikat
Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy
Zmarł w samotności. Wybitny aktor zmagał się z podstępną chorobą. Pierwsze objawy łatwo zignorować