Pacjenci.pl
Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021 - test motywacji 

fot.

Zrób sobie prezent na święta i… rzuć palenie!

21 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Redakcja Pacjenci.pl

Udostępnij:

Grudzień rozbrzmiewa życzeniami. Te najczęstsze, jakie sobie składamy, zaczynają się od: „Zdrowia…”. A gdyby tak w ten wyjątkowy czas obdarowywania się prezentami pomyśleć też o sobie i zadbać o własne zdrowie?

Jeśli palisz, na pewno omijasz wzrokiem drastyczne zdjęcia z opakowań papierosów. Prawda jest taka, że straszenie na nikogo z nas nie działa motywująco. Za to obiecana nagroda – ona może zdziałać cuda. Czy wiesz, że przestając palić, możesz podarować sobie dodatkowe lata życia? I to niemało, bo aż kilkanaście. Znane z restrykcyjnych badań 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób

podaje, że palenie skraca życie kobiety przeciętnie o czternaście i pół roku, a mężczyzny średnio o trzynaście lat i dwa miesiące. Spora stawka na szali. Kilkanaście lat życia to prezent, o który warto walczyć z całych sił.

Nikt nie ma wątpliwości, że palenie jest szkodliwe; szczególnie, gdy staje się nałogiem. Nie jest łatwo poradzić sobie z uzależnieniem –

. Bezskutecznie próbowali rzucić. Skąd o tym wiemy? Sprawdził to Narodowy Test Zdrowia Polaków przeprowadzony przez serwis Medonet. Na przełomie lutego i marca b.r. wzięło w nim udział ponad .

Z licznych badań wynika, że w paleniu najgorsze dla naszego zdrowia są substancje smoliste i toksyczne gazy, wchodzące w skład dymu tytoniowego. Znajduje się w nim wiele związków chemicznych, mających działanie rakotwórcze, takich jak: benzopiren, nitrozoaminy, aminy aromatyczne, pochodne fenolu, katechole i związki niektórych metali ciężkich. To dym nas truje, a razem z nim wchłaniamy wiele rakotwórczych substancji.

Od paru lat mamy na rynku alternatywne wobec papierosów produkty, których producenci deklarują, że w znaczny sposób minimalizują niekorzystny wpływ palenia na zdrowie. Nie dochodzi w nich bowiem do procesu  spalania tytoniu, wskutek czego nie emitują one dymu znanego z klasycznych papierosów, a jedynie mniej szkodliwe aerozole. Jeśli zastanawiasz się, czy te wszystkie nowinki są rzeczywiście lepszym wyborem, poszukaj badań.

Produkty tego typu regularnie poddawane są badaniom przez różnego rodzaju organizacje. Przykładowo: podgrzewacze tytoniu glo Hyper poddano dokładnym badaniom behawioralnym i klinicznym, a także analizom chemicznym i testom, by sprawdzić ich wpływ na ludzki organizm. Cztery brytyjskie kliniki przebadały pół tysiąca wolontariuszy w wieku od 23 do 55 lat. Wyniki są obiecujące:

Nie tylko podgrzewacze tytoniu, ale również papierosy elektroniczne  mają być mniej szkodliwe od zwykłych papierosów, dzięki dozowaniu ilości nikotyny i braku procesu spalania tytoniu E-papierosy nie tworzą też tzw. dymu bocznego, bardzo szkodliwego dla tzw. biernych palaczy, nie zawierają też substancji smolistych.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Sanitarnego, w Polsce mamy około 8 mln palaczy. Na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w 2019 roku eksperci poinformowali,Złóżmy sobie zatem grudniowe życzenia: szczęścia, pomyślności, ale nade wszystko zdrowia. Ostatni rok znów nam to dobitnie pokazał – nie ma większej wartości.

Redakcja Pacjenci.plAutor

redakcja pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy małpia ospa jest groźna? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Efekt jojo - wywiad z ekspertem. Co to jest? Jak zatrzymać efekt jojo?

Czytaj więcej >