Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 6 maja kolejnym dniem żałoby. O 12 zawyją syreny
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.05.2025 09:05

6 maja kolejnym dniem żałoby. O 12 zawyją syreny

żałoba
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową po śmierci papieża Franciszka. Niedawno odeszła kolejna ceniona osoba, w dodatku w dramatycznych okolicznościach. W związku z tym ogłoszono kolejną żałobę – tym razem lokalną, choć z tą tragedią utożsamiają się tysiące medyków w całej Polsce.

Zabójstwo lekarza w Krakowie

29 kwietnia 2025 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do dramatycznego zdarzenia. Kiedy lek. med. Tomasz Sołecki – ceniony ortopeda – badał pacjentkę, do jego gabinetu wtargnął mężczyzna, który kilkukrotnie ugodził medyka nożem. Pomimo szybkiej interwencji innych lekarzy, ortopeda zmarł.

To zabójstwo lekarza wstrząsnęło środowiskiem medycznym w całej Polsce. Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie wystosowała specjalne oświadczenie, w którym nie tylko upamiętniła zmarłego medyka, ale również wystąpiła o niezbędne zmiany.

"W dniu 29 kwietnia zginął tragicznie nasz kolega dr Tomasz Solecki, pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wyszedł do pracy, aby pomagać ludziom chorym, śmierć zastała go w szpitalnym gabinecie ambulatoryjnym" – czytamy. 

I dalej: "Tragedia ta poruszyła nas wszystkich, całą społeczność Szpitala i Uniwersytetu, mieszkańców Krakowa, nas Polaków. Jej okoliczności wstrząsnęły nami wszystkimi i połączyły w sprzeciwie przeciw agresji w życiu społecznym, szczególnie tej skierowanej przeciwko pracownikom służby zdrowia. Krakowska medycyna straciła świetnego specjalistę, człowieka życzliwego innym, pogodnego, z pasją niosącego pomoc swoim pacjentom".

6 maja dniem żałoby w Krakowie

We wtorek, 6 maja o godz. 12.00, Kraków uczci pamięć zmarłego lekarza minutą ciszy. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski apeluje do wszystkich mieszkańców, aby stali się częścią tego wzruszającego gestu i wyrazili solidarność ze wszystkimi medykami oraz rodziną zmarłego.

6 maja będzie również dniem żałoby w krakowskich instytucjach medycznych.

"My, osoby kierujące Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, UJ CM, medyczną częścią uczelni, oraz całym Uniwersytetem Jagiellońskim, a także Okręgową Radą Lekarską w Krakowie ogłaszamy wtorek 6 maja dniem żałoby w naszych instytucjach. Spotykamy się o godzinie 12.00 przed budynkiem SU w Krakowie, aby uczcić pamięć Doktora Tomasza Soleckiego oraz pokazać solidarność z jego Rodziną, a także, aby zaprotestować przeciw agresji w życiu społecznym, szczególnie tej kierowanej w stosunku do medyków" – czytamy w oświadczeniu Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

"Niech zawyją syreny, a potem niech zapadnie cisza. Wzywamy nasze Koleżanki i Kolegów pracowników służby zdrowia i środowisk akademickich z Krakowa, Małopolski oraz terenu całego kraju o przyłączenie się do nas w proteście przeciwko aktom przemocy i mowie nienawiści" – apelują medycy. Czytaj także: Tak wygląda miażdżyca nóg. Lekarz mówi, na co zwrócić uwagę

lekarz
Pogrzeb zamordowanego lekarza odbędzie się 7 maja na cmentarzu Batowickim w Krakowie Fot. Facebook

Czy szpitale są jeszcze bezpieczne?

Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala, w którym doszło do zabójstwa lekarza wyznał, że sprawcą ataku był 35-letni mężczyzna niezadowolony z przebiegu leczenia. Jak dodał szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar, sprawca był zatrudniony jako funkcjonariusz w Służbie Więziennej.

"Rozpocznę od kondolencji w imieniu swoim, w imieniu całego biura Rzecznika Praw Obywatelskich. To jest dramatyczna, tragiczna sytuacja, która nie miała prawa mieć miejsca. Jak wiemy, nie jest to jedyny przypadek, nie jest to jedyna sytuacja, kiedy lekarze, pielęgniarze spotykają się z agresją, spotykają się z hejtem, z nienawiścią. I myślę, że pora poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób doprowadzić do tego, aby takie sytuacje nie miały miejsca w przyszłości" – mówił na antenie TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

RPO przypomniał, że przepisy w obecnej formie nie chronią lekarzy. – Lekarze i pracownicy służby zdrowia podczas wykonywania swoich obowiązków są objęci ochroną prawa karnego, chociaż rzeczywiście należałoby się zastanowić, czy ta ochrona jest wystarczająca, być może należałoby ją rozszerzyć.

– Dobrym pomysłem byłoby zastanowienie się nad tym (...) czy nie należałoby przygotować wytycznych dla prokuratorów, wytycznych dla funkcjonariuszy policji co do tego, w jaki sposób reagować w takich przypadkach. Czytaj także: Pracownica hospicjum zdradziła, czego ludzie żałują tuż przed śmiercią