Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > 6 objawów raka kręgosłupa. Niektóre nie wydają się niepokojące
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.03.2024 13:38

6 objawów raka kręgosłupa. Niektóre nie wydają się niepokojące

ból pleców
Fot. Canva / Fizkes

Rak kręgosłupa rzadko kiedy jest pierwotny. W porównaniu z innymi nowotworami rzadziej się go też diagnozuje. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o nim, jest ból pleców. Jednak to tylko jeden z symptomów. Objawy choroby są niekiedy ukryte lub przypominają objawy niegroźnych dolegliwości. Dlatego też choroba bywa rozpoznana późno. 

Nowotwory mogą występować w całym ciele. Obecne są więc także w kanale kręgowym. Pocieszającym jest fakt, że zarówno wczesne rozpoznanie, jak i wczesne leczenia daje dużą szansę na wyzdrowienie. 

Najważniejsze objawy raka kręgosłupa

  • Ból pleców

Powodem są zmiany patologiczne rozwijające się w pobliżu kręgów i ucisk na rdzeń kręgowy i korzenie nerwów.

  • Zaburzenia czucia

Chorzy opisują ten rodzaj bólu jako promieniujący. Towarzyszy mu drętwienie kończyn i zaburzenia czucia.

Bywa mylony z objawami choroby niedokrwiennej serca. Choremu towarzyszyć mogą też zawroty głowy i bóle głowy. W tym przypadku leczenie przeciwbólowe daje tylko chwilową ulgą.

  • Osłabienie

Osoba w tym stanie traci apetyt i ma mniej energii do wykonywania codziennych czynności. 

  • Gorączka lub stan podgorączkowy

U osób chorujących na raka kręgosłupa pojawiają się gorączki i stany podgorączkowe o charakterze przewlekłym.

Zobacz też: Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia

fot. Canva / doucefleur
Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Objawy raka kręgosłupa są mylone z innymi chorobami

Wczesne symptomy raka kręgosłupa przypominają objawy zespołów zapalnych i zwyrodnieniowych. Mogą kojarzyć się również z chorobą niedokrwienną serca. Nowotwór najczęściej zlokalizowany jest w odcinkach lędźwiowym i piersiowym – i właśnie w tych obszarach chorzy przeważnie odczuwają ból. Często odnoszą mylne wrażenie, że powodem są dolegliwości: 

  • płuca, 
  • serca, 
  • narządy jamy brzusznej.

Jak wynika z artykułu autorstwa lek. med. Marcina Czternasteka, opublikowanego w serwisie profilaktykawmalopolsce.pl, ok. 30-50% chorych na nowotwór ma przerzuty do kręgosłupa. Najczęściej ich źródłem są nowotwory złośliwe nerki, sterczu i płuc. Przerzuty do kręgosłupa zauważalne są głównie wśród osób z przedziału wiekowego 40-70 – to właśnie wśród nich diagnozowanych jest najwięcej nowotworów. U 90% chorych najczęstszym objawem jest ból o różnym charakterze – pojawia się często w nocy, gdy chory przyjmuje pozycję leżącą.

Rokowanie raka kręgosłupa

Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Łagodne nowotwory zwykle mają dobre rokowania, o ile zostaną wcześnie rozpoznane i szybko usunięte chirurgicznie. W przypadku nowotworów złośliwych kręgosłupa rokowanie zależy również od wieku pacjenta oraz liczby i lokalizacji przerzutów oraz ich stopnia złośliwości. 

Guzy tego rodzaju wymagają przeważnie interdyscyplinarnego leczenia. W zespole powinien znajdować się chirurg i onkolog, o ile występuje guz przerzutowy. Pacjenci po usunięciu guza kręgosłupa niekiedy wymagają też pomocy fizjoterapeuty przy ćwiczeniach usprawniających. W niektórych przypadkach potrzebne jest również wsparcie psychologiczne. 

Źródło: Profilaktykawmalopolsce.pl. 

Czytaj też: 

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Lumbago może złapać przy gwałtownym wstawaniu. Niestety, bywa również objawem tętniaka

Bolą cię plecy po przebudzeniu? Sprawdź, co może być przyczyną

Polecane