Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Co się stanie z twoim organizmem, gdy nie będziesz jadł przez tydzień?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.03.2024 16:50

Co się stanie z twoim organizmem, gdy nie będziesz jadł przez tydzień?

post, zdrowie, poszczenie
Fot. Pixabay/ Silviarita

Post może być mylony z głodówką, lecz warto podkreślić, że ma inny charakter, niż głodówka, gdyż zakłada wykluczenie z diety pojedynczych potraw. Według naukowców post może zwiększyć odporność organizmu na stres oksydacyjny. 

Teraz pojawiło się nowe badanie, które ujawnia dodatkowe, ale też nieznane informacje odnośnie postu. Związane jest ono z poszczeniem nie przez jeden czy dwa dni, a przez siedem. Jak tygodniowy post wpływa na nasze ciało?
 

Jak działa długotrwały post?

Naukowe publikacje pokazują, że okresy niejedzenia mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.  Zarówno post, jak i głodówki są dla wielu z nas istotnym elementem życia, tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy chcemy być "fit" i zdrowo się odżywiać. 

Teraz naukowcy postanowili skupić się w nowych badaniach na tym, jak tygodniowy post może wpłynąć na nasz organizm. Jak się okazuje, długotrwały post wywołuje zmiany ogólnoustrojowe, mające jednakowo pozytywny, ale również negatywny wpływ na nasze zdrowie.

shutterstock_2313381347.jpg
Fot. Shutterstock/ Vidi Studio


 

Senność i brak energii? Może Ci brakować tych pięciu składników To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice

Tak ciało badanych zareagowało na badanie. Nie jedli przez siedem dni

W najnowszych badaniach wzięło udział 12 zdrowych osób, którzy zdecydowali się na post, trwający siedem dni. Post był dość restrykcyjny, gdyż przez ten czas ochotnicy nie mogli nic jeść-jedynie pić wodę. Przez ten czas poszczące osoby były cały czas monitorowane. 

Zmierzone zostały im również zmiany poziomów ok. 3000 różnych białek krwi. Co się wydarzyło w trakcie tych siedmiu dni?  Podczas postu ciała ochotników miały "zmienić źródła energii", a nastąpiło to już w ciągu kilku pierwszych dni postu. 

Spalił się też tłuszcz zmagazynowany w tkankach. Po tygodniu eksperymentu uczestnicy schudli 5,7 kg. W pierwszych dniach nie stwierdzono również większych zmian w poziomie białek we krwi. 
 

Co dzieje się po 3 dniu postu?

Natomiast zmieniło się to bardzo mocno po trzecim dniu postu. Wtedy właśnie zarejestrowano mocne wahania poziomów setek związków, mających wpływ na zdrowie. Później porównano wyniki z badaniami genetycznymi, które łączą wiele białek z poszczególnymi schorzeniami. 

Właśnie dzięki temu oszacowano konsekwencje zdrowotne dla aż 212 związków chemicznych w osoczu. Ich wahania poziomów odnotowano w trakcie postu. Jak się okazało przez niejedzenie  niczego przez ponad trzy dni. Obniżył się poziom białka 70 związanego z genem SWAP7P. 

Wcześniej skorelowano poziom tego markera ze zmniejszonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). W związku z czym naukowcy sugerują, że nowe odkrycie może częściowo wyjaśniać łagodzenie bólu u pacjentów z RZS podczas dość długiego postu. 

Naukowcy zbadali też, że dłuższe okresy bez jedzenia wpływają potencjalnie korzystnie na serce. W trakcie badań zauważono też dość negatywne skutki związane z niejedzeniem. Mowa o wzroście poziomu czynnika krzepnięcia XI, zwiększającego ryzyko zakrzepicy.

Czytaj też: 

Głodówka? O konsekwencjach dr Michał Sutkowski dla Pacjenci.pl

Krzysztof Rutkowski trafił do szpitala. Przeszedł trudną operację

Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

  

Polecane