Apo-Napro – skład, dawkowanie, stosowanie, skutki uboczne
Apo-Napro – charakterystyka leku
Apo-Napro to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego główną substancją czynną jest naproksen. Naproksen obniża odpowiedź zapalną organizmu taką jak np.: ból, sztywność stawów, gorączka czy obrzęk, dlatego lek z jego zawartością stosowany jest przy uśmierzaniu różnego rodzaju bólu, przy zbijaniu wysokiej temperatury ciała czy przy chorobach reumatologicznych. Apo-Napro wykazując działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe stosowany jest też przy różnego rodzaju infekcjach. Niewątpliwą zaletą tego leku jest to, że bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, co powoduje, iż maksymalne jego stężenie osiągane jest już po 2-4 godzinach. Lek ten występuje w formie tabletek po 30 oraz 90 sztuk w dawce 250 lub 500 mg.
Apo-Napro – wskazania do stosowania
Apo-Napro stosowany jest przede wszystkim w leczeniu:
· chorób reumatycznych a także reumatoidalnego zapalenia stawów,
· bólów mięśni,
· bólów miesiączkowych,
· ostrej dny moczanowej,
· gorączki różnego pochodzenia,
· bólów zębów,
· przeziębienia (używany wtedy jako lek przeciwbólowy).
Apo-Napro – skład
Jedna tabletka Apo-Napro zawiera 220 mg naproksenu sodowego oraz substancje pomocnicze takie jak: kroskarmeloza sodowa, krzemionka kolidalna bezwodna, metyloceluloza, magnezu stearynian.
Apo-Napro – dawkowanie
Apo-Napro stosuje się łącznie z jedzeniem lub po jedzeniu. Dawka zależy od wieku, masy ciała i dolegliwości, jakie mają być leczone przez pomocy tego leku.
W przypadku chorób reumatycznych chorzy przyjmują od 500 mg do 1 g na dobę w dwóch dawkach podzielonych co 12 godzin. Mogą przyjmować też taką dawkę jednorazowo. Oczywiście, jeśli lekarz uzna, że należy zastosować inną dawkę, bo u pacjenta wystąpiły np. bóle w nocy lub sztywnośc poranna, wtedy przyjmuje się inne, indywidualne dawkowanie.
Przy ostrych zaburzeniach mięśniowo-szkieletowych oraz gdy mamy do czynienia z bolesnym miesiączkowaniem, pierwsza początkowa dawka to 500 mg zastosowana jednorazowo, kolejne to dawki 250 mg zażywane co 6 do 8 godzin. Maksymalnie na dobę można przyjąć dawkę 1250 mg.
Gdy pacjent choruje na dnę moczanową pierwsza dawka wynosi 750 mg (łyka się trzy tabletki po 250 mg). Następnie łyka się tabletki po 250 mg co 8 godzin i tak aż do ustąpienia napadu.
Gorączka to stan, w którym zalecana dawka Apo-Napro to 250 mg co 8 godzin. Stosuje się ją do ustąpienia podwyższonej temperatury, jednak nie dłużej niż przez 3-5 dni.
Dzieci z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów w wieku powyżej 5 lat stosują dawkę dobową dostosowaną do ich wagi, czyli 10 mg na każdy kilogram masy ciała. Przyjmuje się ją w dwóch dawkach podzielonych. Lekarz przy ustalaniu dawkowania, oprócz wagi, bierze również pod uwagę wiek dziecka oraz sposób dawkowania.