7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap
Wczesne rozpoznanie guza mózgu może uratować Ci życie. Jakie objawy mogą na niego wskazywać? Oto 7 najczęstszych – jeśli się pojawią, koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj badania.
Guzy mózgu rocznie są diagnozowane u ok. 1 osoby na 5 tysięcy, stanowiąc 9 proc. nowotworów u dorosłych i 20 proc. u dzieci. Ich najczęstsze przyczyny to urazy głowy, zakażenia wirusem HIV i ekspozycja na chemikalia. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Jak rozpoznać tę groźną chorobę? Oto 7 typowych objawów.
1. Wymioty i nudności (zwłaszcza poranne)
Częste poranne nudności i wymioty mogą być wczesnym objawem guza mózgu. Zazwyczaj są one wynikiem wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które nasila się w pozycji leżącej. Jeśli powtarzają się bez wyraźnej przyczyny, np. ciąży czy zatrucia, warto skonsultować się z lekarzem.
2. Silne i częste bóle głowy
Bóle głowy związane z guzem mózgu bardzo często są niezwykle intensywne, najczęściej występują rano. Mogą nasilać się przy zmianach ciśnienia, wysiłku fizycznym, kaszlu czy kichaniu. Charakterystyczne jest to, że są trudne do złagodzenia lekami przeciwbólowymi bez recepty, jak np. ibuprofen czy paracetamol.
3. Osłabienie sprawności
Guz mózgu może prowadzić do osłabienia mięśni lub trudności w poruszaniu się. Objawy te często dotyczą jednej strony ciała, wskazując na problem w konkretnej części mózgu. U niektórych pacjentów pojawiają się ponadto zaburzenia funkcji nerwu twarzowego lub nerwu trójdzielnego powodujące asymetrię twarzy.
Beata Kozidrak poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Wszyscy jesteście moją Białą Armią" Niepokojące sygnały raka przełyku. 10 objawów, które trzeba znać4. Zaburzenia pamięci
Problemy z zapamiętywaniem, dezorientacja lub trudności w koncentracji mogą wskazywać na nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, czyli guza mózgu. Bardzo często objawy pojawiają się nagle – z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień. Niestety często bywają mylone z demencją lub chorobą Alzheimera.
5. Zaburzenia snu i świadomości
Bezsenność, nagłe wybudzenia w nocy czy uczucie senności w ciągu dnia mogą wynikać z ucisku guza na ważne struktury. Szacuje się, że problemy ze snem i zmęczenie w ciągu dnia to objawy guza mózgu występujące u ok. 40 proc. chorych. U niektórych pacjentów sygnałem ostrzegawczym są częste omdlenia.
6. Napady padaczkowe
Napady padaczkowe u osób, które nigdy wcześniej ich nie doświadczyły, mogą świadczyć o rozwoju guza mózgu. Z danych statystycznych wynika, że napadów drgawkowych doświadczyło ok. 50 proc. chorych na nowotwór mózgu. Pamiętajmy, że każdy taki incydent wymaga wizyty u lekarza!
7. Zaburzenia psychiczne
Nagłe zmiany nastroju, drażliwość, depresja czy nieadekwatne reakcje emocjonalne mogą być objawami guza mózgu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy zmiany nowotworowe są zlokalizowane w częściach mózgu odpowiedzialnych za emocje, a więc w płacie czołowym lub skroniowym. Niestety zmiany osobowości bywają ignorowane.
Podejrzewasz u siebie guza mózgu? Koniecznie wykonaj te badania
Przy podejrzeniu guza mózgu kluczowe jest szybkie wykonanie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Uzupełnieniem diagnostyki mogą być badania neurologiczne, EEG oraz analiza płynu mózgowo-rdzeniowego. Pamiętaj, że życie jest jedno, a wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Zobacz też:
5 oczywistych oraz 5 nietypowych objawów raka nerek. Poznaj wczesne sygnały choroby
Skąd się bierze zapach starszych osób? Naukowcy odkryli źródło tej charakterystycznej woni
Dodaj do kawy. Te azjatyckie grzyby chronią wątrobę przed włóknieniem