Dobrze znany objaw, który świadczy o zapaleniu jelit. Jest często bagatelizowany
Głód, procesy trawienne czy choroba? Burczenia w brzuchu zazwyczaj nie wiążemy z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Jednym z nich może być nieswoiste zapalenie jelit (IBD), objawiające się burczeniem brzucha, ale tez bólem czy biegunką. Stan zapalny w jelitach, który będziemy bagatelizować, może prowadzić do powikłań zdrowotnych, w tym uszkodzenia ściany jelit.
Dlaczego burczy mi w brzuchu
Burczenie w brzuchu to naturalny odgłos, mniej lub bardziej słyszalny, który jest efektem obecności gazów i płynów w naszym przewodzie pokarmowym. Bulgotanie w brzuchu świadczy zatem o pracy jelit i przesuwaniu się treści pokarmowej. Zbyt intensywne odgłosy, które występują dosyć często i towarzyszą im inne symptomy, warto jednak sprawdzić. Mogą bowiem wskazywać na problemy zdrowotne, w tym zapalenie jelit. O występowaniu choroby może świadczyć nadmierna produkcja gazów, a także większa aktywność perystaltyki jelit. Objawia się to głośnym burczeniem w brzuchu.
2 proste przepisy na domowe shoty witaminowe Na pewno masz w domu te tabletki. Chronią nie tylko przed bólem głowy, ale i nowotworem, nawet w 37%Zapalenie jelit – objawy
Warto wiedzieć, że samo burczenie w brzuchu nie musi świadczyć o chorobie. Jednak jeśli towarzysza mu inne charakterystyczne objawy, nie należy czekać z wizytą w poradni specjalistycznej. Nasza uwagę powinny przyciągnąć inne niepokojące, powtarzające się obawy:
Biegunka
Luźne, często występujące stolce mogą świadczyć o stanie zapalnym
Nudności
Złe samopoczucie po posiłku to sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć np. o nietolerancji pokarmowej
Bóle brzucha
W nieswoistym zapaleniu jelit charakterystyczne są skurczowe, nasilające się, uporczywe bóle brzucha, zwłaszcza po spożyciu posiłku
Wzdęcia i uczucie pełności
Są one efektem zaburzeń trawienia i nagromadzenia się gazów w jelitach
Nagła utrata masy ciała
Spadek wagi, a także często towarzyszące mu osłabienie organizmu mogą być wynikiem niedoborów składników pokarmowych
Krew w stolcu
Objaw, który powinien nas od razu zaalarmować, ponieważ wskazuje na występowanie choroby, m.in. zapalenia jelit, ale też nowotworu.
Zgłoś się do lekarza
Jeśli zmiana diety i stylu życia nie pomagają w walce z objawami, konsultacja z lekarzem to krok, którego nie należy odpuszczać. Nie każde burczenie w brzuchu czy skurcz żołądka świadczą o chorobie, czasem wystarczy wprowadzić zmiany w codziennym menu i postawić na sport, aby zniwelować nieprzyjemne efekty. Występowanie innych objawów – takich jak uporczywe bóle brzucha, krew w stolcu, a nawet gorączka – świadczyć już mogą o schorzeniach, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone choroby zapalne jelit, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą prowadzić do perforacji jelit, a nawet nowotworów.
Zobacz także:
Ten ból brzucha przy obiedzie może zwiastować nowotwór wątroby. Jaka jest grupa ryzyka?
#PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady
Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?