Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”
Zakrzepica to dolegliwość, która dotyka wielu Polaków. Polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Jest często bagatelizowana, choć nieleczona prowadzi do groźnych powikłań. Podpowiadamy, z czego bierze się zakrzepica i jak sobie z nią radzić.
Jak podaje Medonet, w Polsce każdego roku choroba ta dotyka średnio 100 tys. nowych osób. W tym 57 tys. zapada na zakrzepicę kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych.
Z czego bierze się zakrzepica?
Zakrzepy pojawiają się, gdy występują czynniki ryzyka. Triada Virchowa to zespół trzech czynników, wśród których wyróżniamy: wzrost lepkości krwi (i związana z tym nadkrzepliwość), zwolnienie przepływu krwi w żyłach oraz uszkodzenie ściany naczyń. Występowanie choćby jednego z tych czynników może doprowadzić do zakrzepów w żyłach.
Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu Chorą trzustkę poznasz po oczach. Tych objawów nie bagatelizuj!- Zakrzepy najczęściej powstają w żyłach głębokich kończyn dolnych (np. żyłach podkolanowych, udowych) lub miednicy małej (znajduje się poniżej linii kości biodrowych). Żył tych nie widać, są głęboko "ukryte" w nogach lub w miednicy. Zdarza się też (choć rzadko), że zakrzepica rozwija się w żyłach górnej połowy ciała (dzieje się tak szczególnie u chorych z cewnikami - wenflonami - w układzie żylnym np. z wkłuciem centralnym) – informuje prof. dr hab. med. Agata Magdalena Bielecka-Dąbrowa.
Co sprawia, że zakrzepy powstają?
Wiek jest niezwykle istotnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy. Choroba ta może pojawiać się już od 40. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta po sześćdziesiątce. Nie oznacza to jednak, że młodzi i potencjalnie zdrowi ludzie nie mogą borykać się z tą dolegliwością. Takiemu stanowi sprzyja głównie brak ruchu.
- Z zakrzepicą nie ma żadnych żartów – ostrzega.
Zakrzepica prowadzi do zatoru płucnego
Jak rozpoznać, że zakrzepica doprowadziła do zatoru płucnego, czyli niezwykle groźnego powikłania? Charakterystyczne objawy to duszność ( 80 proc. chorych), ból w klatce piersiowej (50 proc. chorych), kaszel, zwykle suchy (20 proc.), zasłabnięcie lub omdlenie (14 proc.), krwioplucie (7 proc.).
Specjalistka informuje również, że „objawy kliniczne mogą też przypominać inne choroby, np. zapalenie płuc lub zawał serca, stąd zdarzają się trudności z ustaleniem właściwego rozpoznania”.
Zobacz też:
Państwo pójdzie Ci na rękę. Nowe zasady realizacji recept rocznych
Ten problem u większości chłopców rozwiąże się sam. Nie trzeba interweniować
Brak typowych objawów jest mylący. Ale ten rodzaj raka może uśpić naszą czujność