Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie densytometryczne - każda kobieta po menopauzie powinna je wykonać!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.06.2023 08:29

Badanie densytometryczne - każda kobieta po menopauzie powinna je wykonać!

badanie densometryczne
canva

Badanie densytometryczne to podstawowe badanie diagnostyczne przy osteoporozie, chorobie powodującej ubytki masy kostnej. Powinny w nim wziąć udział również kobiety po menopauzie, z powodu której kości mogą ulec osłabieniu. Na czym polega badanie densytometryczne? Jak się do niego przygotować? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, dr. Agatą Skwarek-Szewczyk.

Badanie densytometryczne a menopauza

Badanie densytometryczne jest prześwietleniem pokazującym gęstość mineralną kości. Wykonuje się je zarówno w celu zdiagnozowania osteoporozy, jak i by ocenić skuteczność jej leczenia. Osteoporoza powoduje ubytek tkanki kostnej z powodu utraty wapnia. Do czynników ryzyka należy m.in. menopauza. W okresie pomenopauzalnym w organizmie kobiety maleje poziom estrogenów, regulujących metabolizm kości.

Każda kobieta po menopauzie powinna udać się do poradni leczenia osteoporozy na badanie densytometryczne, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy jedynie wziąć skierowanie do lekarza rodzinnego”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista chorób wewnętrznych.

Ubywanie masy kostnej to nie tylko problem kobiet w okresie menopauzy. Zjawisko to występuje już u osób po 30. roku życia. W wieku 30 lat kości mają swój „najlepszy” okres, lecz później powoli zaczynają tracić masę, mimo iż przez jakiś czas jej poziom jeszcze jest stabilny. Dlatego też badanie densytometryczne może okazać się pomocne również dla młodszych osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Projekt bez nazwy (3).png

Główne zasady diety w osteoporozie. Te produkty powinniśmy jeść jak najczęściej Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Badanie densytometryczne – przebieg

Wykonuje się za pomocą aparatu densytometrycznego. To urządzenie zawierające mikrolampkę rentgenowską i czujnik promieniowania. Lampa RTG wysyła promieniowanie do czujnika, mierzącego natężenie promieniowania i obliczającego masę kostną. Badanie trwa nie dłużej niż 10 minut i nie wymaga przygotowania. Osoba biorąca w nim udział nie musi również być na czczo, lecz 24 godziny przed badaniem nie powinna przyjmować suplementów diety zawierających wapń. W trakcie badania nie powinna również mieć ubrań z metalowymi suwakami i guzikami.

„Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Za pomocą wiązki rentgenowskiej badamy głównie dwie lokalizacje, kość udową oraz kości nadgarstka i sprawdzamy, jaki jest ubytek gęstości kości. Na podstawie specjalnych parametrów jesteśmy w stanie rozpoznać, czy mamy do czynienia z osteopenią, czyli początkową fazą osteoporozy, czy jest już to osteoporoza, wymagająca leczenia”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista chorób wewnętrznych.

Osteoporoza po menopauzie – jak jej zapobiegać?

„Aktywność fizyczna jest lekarstwem na osteoporozę i powinniśmy się dużo ruszać! Wskazane są szczególnie aktywności, obciążające nasz szkielet, m.in. marsze, truchtanie, czy bieganie. Pamiętajmy, że ruch jest zbawienny dla naszych kości!”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista chorób wewnętrznych.

Ćwiczenia fizyczne i zbilansowana dieta to niezbędny element profilaktyki osteoporozy nie tylko dla kobiet w okresie pomenopauzalnym, ale i młodszych kobiet i mężczyzn. Ważne by ćwiczenia były związane z osiowym obciążenie i wzmacniały mięśnie posturalne. Kobiety w okresie pomenopauzalnym powinny wykonywać ćwiczenia:

  • wytrzymałościowe,
  • siłowe,
  • rozciągające
  • równoważne,
  • koordynacyjne.

Ćwiczenia tego rodzaju to wspomniane wcześniej marsze, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe i marszobieg – dobry rezultat da wykonywanie ich 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut. Ważne by ich intensywność była dostosowana do stanu zdrowia i ogólnej sprawności ćwiczącego.

Tagi: pacjent
Polecane