Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Dwa litry dziennie okazują się mitem. Wreszcie wiadomo, ile trzeba pić wody
Marta Uler
Marta Uler 01.07.2025 15:51

Dwa litry dziennie okazują się mitem. Wreszcie wiadomo, ile trzeba pić wody

szklanka wody
Fot. Canva/eternalcreative/Getty Images

Dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, bardzo ważne jest właściwe nawodnienie. Od lat powtarza się, że należy wypijać dwa litry wody dziennie. W świetle najnowszych badań okazuje się jednak, że to nie jest do końca prawda.

Wystarczy chwile się nad tym zastanowić. Czy drobna kobieta, która waży 45 kg i rosły mężczyzna o masie ponad dwukrotnie większej mieliby rzeczywiście wypijać tyle samo wody?

  • Skutki odwodnienia są bardzo poważne
  • Już wiadomo, ile trzeba pić wody
  • 2 litry dziennie – to nie jest już norma

Woda to fundament życia

Ludzki organizm składa się w około 60 procentach z wody, a niektóre narządy, jak mózg czy serce, zawierają jej jeszcze więcej. Bez wody nie byłoby możliwe utrzymanie podstawowych funkcji życiowych – odpowiada ona m.in. za regulację temperatury ciała, transport substancji odżywczych i tlenu do komórek, nawilżanie błon śluzowych oraz usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.

Woda uczestniczy również w trawieniu, produkcji śliny, amortyzowaniu stawów oraz utrzymaniu elastyczności skóry. Jej niedobór szybko odbija się na samopoczuciu. Skutki odwodnienia mogą obejmować:

  • zawroty i bóle głowy, trudności z koncentracją,
  • osłabienie, senność, rozdrażnienie,
  • suchość skóry i błon śluzowych,
  • zaparcia,
  • zmniejszoną wydolność fizyczną,
  • ciemne, skoncentrowane zabarwienie moczu,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • ryzyko omdleń i zaburzeń rytmu serca (w skrajnych przypadkach).

Przeczytaj też: Pierwsze objawy odwodnienia mogą zmylić. Latem weź to pod uwagę 

Rewolucja w leczeniu raka pęcherza moczowego - nowe metody Najbrudniejsze miejsca na ciele. Ludzie ich praktycznie nie myją

2 litry dziennie to mit

Z badania opublikowanego w magazynie Science w 2022 r wynika, że te osławione 2 litry wody dziennie to mit. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison przeanalizowali dane od 5604 osób w wieku od 8 dni do 96 lat, pochodzących z 23 krajów. Uczestnicy wypijali odmierzoną ilość wody, zawierającej identyfikowalne izotopy wodoru i tlenu, czyli atomy, które mają nieco inną masę atomową niż sam wodór i tlen, dzięki czemu można je od nich odróżnić.

„Jeśli zmierzysz tempo, w jakim dana osoba eliminuje te stabilne izotopy z moczem w ciągu tygodnia, izotop wodoru może powiedzieć, ile wody uległo wymianie, a eliminacja izotopu tlenu może nam wskazać, ile kalorii spalono” – powiedział prof. Dale Schoeller z University of Wisconsin-Madison.

Okazało się, że zapotrzebowanie na wodę mieściło się dziennie w przedziale od 1 do 6 litrów wody dziennie, w zależności od danego człowieka. 

„Nauka nigdy nie poparła starej zasady ośmiu szklanek jako odpowiedniej wskazówki, choćby dlatego, że myliła ona całkowity obrót wody z wodą z napojów. Tymczasem dużo wody pochodzi z jedzenia, które spożywasz” – podkreślił Dale Schoeller.

Przeczytaj też: Tyle wody trzeba pić w ciągu dnia. GIS podaje normy

To, ile wody należy pić, zależy od wielu czynników. Fot. Canva/kieferpix/Getty Images

Co wpływa na zapotrzebowanie organizmu na wodę?

Zatem, ile wody dziennie należy wypijać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż to ZALEŻY, a mianowicie od szeregu różnych czynników, jak:

  • płeć – mężczyźni zazwyczaj mają większą masę ciała, wyższy poziom beztłuszczowej masy mięśniowej i szybszą przemianę materii niż kobiety – wszystkie te czynniki zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Ponadto mężczyźni zwykle więcej się pocą, co również przyczynia się do większej utraty płynów. U kobiet z kolei zapotrzebowanie na wodę może wzrastać w czasie ciąży i karmienia piersią;
     
  • temperatura otoczenia – w upalne dni ciało intensywniej się poci, aby się schłodzić, co zwiększa utratę płynów. W zimie natomiast powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach bywa bardzo suche, co prowadzi do odwodnienia przez skórę i drogi oddechowe – nawet jeśli nie czujemy pragnienia, zapotrzebowanie na wodę może być wyższe, niż się wydaje;
     
  • aktywność fizyczna – podczas wysiłku fizycznego organizm traci wodę przez pot i oddech. Im dłuższy i bardziej intensywny trening, tym większa utrata płynów – i tym większa potrzeba ich uzupełnienia;
Seniorzy powinni szczególnie pamiętać o wodzie, ponieważ z wiekiem odczuwanie pragnienia nie jest tak intensywne. Fot. Canva/seb_ra/Getty Images

Dietetycy są zdania, że optymalna ilość wody to 30-35 ml na kg masy ciała. Z kolei na oficjalnej stronie pacjent.gov.pl czytamy: 

„Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę”.

Przeczytaj też: Pragnienie budzi cię ze snu i musisz napić się wody? Organizm komunikuje coś ważnego

research.brighton.ac.uk/en/publications/variation-in-human-water-turnover-associated-with-environmental-a?utm_source=chatgpt.com, pacjent.gov.pl