Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Lekarze alarmują. Mamy wysyp "ozempicowych dzieci"
Marta Uler
Marta Uler 04.07.2025 10:55

Lekarze alarmują. Mamy wysyp "ozempicowych dzieci"

ciąża
Terapia Ozempikiem przynosi czasem zaskakujące skutki. Fot. Canva/dangutsu/Getty Images

Popularny lek na cukrzycę i otyłość powoduje też kilka zaskakujących skutków ubocznych. Są badania, z których wynika, że zmniejsza ryzyko demencji, choroby Alzheimera, chorób sercowo-naczyniowych, czy bezdechu podczas snu. Teraz okazuje się, że kobiety, które go przyjmują, często niespodziewanie zachodzą w ciążę.

To zjawisko dostało nawet swoją nazwę: „ozempic babies”, czyli „ozempikowe dzieci”. Leki z grupy GLP-1 zmniejszają czasem skuteczność doustnej antykoncepcji. 

  • Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, wpływa również na ryzyko chorób mózgu i serca
     
  • Poprawa zdrowia to m.in. efekt spadku masy ciała i zmniejszenia stanu zapalnego
     
  • U kobiet stosujących lek odnotowano więcej nieplanowanych ciąż – to może mieć związek z obniżeniem skuteczności antykoncepcji

Jak działa semtyglutyd?

Semaglutyd, znany pod nazwą handlową Ozempic, to lek z grupy analogów GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu-1. Substancja ta działa podobnie do naturalnie występującego hormonu, który wydziela się po posiłku i stymuluje wyrzut insuliny. Hamuje też apetyt, spowalnia opróżnianie żołądka i obniża poziom cukru we krwi.

Dzięki tym mechanizmom pacjenci szybciej się najadają i mniej jedzą – a w efekcie chudną. Właśnie dlatego lek ten zyskał ogromną popularność nie tylko wśród osób z cukrzycą typu 2, ale też w leczeniu otyłości.

Przeczytaj też: Co się dzieje po odstawieniu Ozempicu? Nowe badania budzą niepokój

5 chorób, które zaostrzają się w trakcie upałów – zwiększają ryzyko zawału i udaru "Choroba z piekła rodem” dotyczy 3 mln Polek. Wystartowało bezpłatne leczenie

Inne korzyści ze stosowaniu Ozempiku

Semaglutyd i inne leki z grupy GLP-1 coraz częściej są badane nie tylko pod kątem kontroli poziomu glukozy, ale także szerszego wpływu na zdrowie. Wyniki tych badań są bardzo obiecujące. Pokazują, że lek może:

  • zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (np. zawału i udaru),
     
  • obniżać prawdopodobieństwo rozwoju demencji i choroby Alzheimera,
     
  • poprawiać funkcje nerek,
     
  • redukować objawy zespołu bezdechu sennego.

Wiele z tych korzyści wiąże się z utratą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Otyłość to czynnik ryzyka wielu chorób – prowadzi m.in. do przewlekłego stanu zapalnego, miażdżycy, insulinooporności, a także do bezdechu sennego. Gdy pacjent chudnie, zmniejsza się nacisk na drogi oddechowe i poprawia się jakość snu. Ponadto, semaglutyd może wpływać na układ nerwowy i metabolizm mózgu, co może częściowo tłumaczyć jego potencjalny neuroprotekcyjny efekt.

Przeczytaj też: Nowy lek na odchudzanie. Działa jak Ozempic, ale nie niszczy mięśni

Chudnięcie to nie jest jedyny skutek przyjmowania Ozempiku. Fot. Canva/charliepix

Ozempikowe dzieci

Lekarze zauważyli, że kobiety w wieku rozrodczym stosujące semaglutydy częściej niż się spodziewano zachodzą w ciążę – mimo stosowania antykoncepcji doustnej.

Wynika to najprawdopodobniej z mechanizmu działania leku. Ozempic spowalnia opróżnianie żołądka, a to może wpływać na wchłanianie leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Choć nie ma jeszcze jednoznacznych wytycznych, producenci leków z grupy GLP-1 sugerują, że skuteczność doustnej antykoncepcji może być obniżona, zwłaszcza w pierwszych tygodniach terapii.

To ważna informacja dla kobiet, które nie planują ciąży. Powinny one rozważyć stosowanie innych, skuteczniejszych metod antykoncepcji – np. wkładek domacicznych lub prezerwatyw – przynajmniej w pierwszych miesiącach leczenia. 

O tym, jak ważna to kwestia, napisała na swoim profilu na Instagramie dietetyczka Paulina Przytuła-Woszczak. Podkreśla, że należy zdawać sobie sprawę, z tego, że:

• Ozempic nie jest środkiem antykoncepcyjnym
• Jeśli nie planujesz ciąży – zabezpieczaj się!
• Jeśli planujesz dziecko – skonsultuj z lekarzem dalsze stosowanie GLP-1.

I dodaje: 

Ozempic nie został zatwierdzony do stosowania w czasie ciąży – dlatego tak ważna jest świadomość i opieka lekarska.

Przeczytaj też: Kolejny skutek uboczny Ozempicu. Może wyniszczać niczym nowotwór

Źródła:

mp.pl, healthline.com/health/ozempic-and-birth-control