Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzić
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.02.2023 12:32

Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzić

katar
canva.com

Sezon przeziębień i grypy trwa. Objawem towarzyszącym infekcjom dróg oddechowych często jest katar. Zalegająca czy lejąca się z nosa wydzielina utrudnia oddychanie i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że sposób wydmuchiwania nosa ma duże znaczenie. Jeśli robimy to źle, możemy sobie zaszkodzić! 

Skąd się bierze katar?

Katar to objaw zapalenia błony śluzowej nosa. Może być spowodowany infekcją w organizmie, ale nie tylko. Oprócz kataru infekcyjnego, wyróżniamy także m.in. katar polekowy, hormonalny, naczynioruchowy, a także alergiczny. Katar na tle wirusowym, często związany z przeziębieniem trwa zazwyczaj od 6 do 10 dni. „Istnienie około 230 różnych rodzajów wirusów, które wywołują przeziębienie. Przy takim katarze mogą pojawić się dodatkowo ból gardła i kaszel.” - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. 


 

Czy odporność bierze się z brzucha? Wywiad z ekspertem

Jak leczyć katar infekcyjny?

Pierwsza faza kataru

W tej fazie rozszerzają się naczynka krwionośne w nosie, co prowadzi do wydzielania się wodnej wydzieliny pełnej wirusów. Może pojawić się osłabienie, stan podgorączkowy, a nawet odwodnienie. Bardzo ważne jest, aby dobrze się nawadniać. Musimy także zadbać o odpoczynek i sen, aby nasz organizm mógł się zregenerować.„Jeśli katar jest bardzo uporczywy, możemy zastosować preparaty obkurczające naczynka krwionośne. Pamiętajmy jednak, żeby w tej fazie, nie próbować zbytnio hamować kataru. Może to spowodować przedłuży okres infekcji." - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. Wydzielina z nosa to reakcja obronna organizmu i sposób na pozbycie się wirusów i zanieczyszczeń. Zbyt intensywne hamowanie kataru może więc paradoksalnie powodować jego większe zaleganie i rozwój infekcji. 

sick

Druga faza kataru

Druga faza trwa zazwyczaj około 3 - 5 dni. W tym okresie możemy mieć stan podgorączkowy, a także ból zatok. Musimy podjąć odpowiednia działania i w prawidłowy sposób usuwać zalegającą wydzielinę, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. „Warto wtedy sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest to moment decydujący, czy będziemy zdrowi, czy katar przejdzie w fazę trzecią, w zakażenie bakteryjne.” - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. Na tym etapie katar zaczyna gęstnieć i jest bardziej zalegający. Usunięcie go sprawia więc większe trudności. W aptekach mamy dostępne środki, które będą pomocne w wydostaniu zalegającej wydzielimy. „Aby rozrzedzić wydzielinę, warto sięgnąć po inhalacje z wodą morską, czy solą fizjologiczną. Możemy też zastosować roztwór soli hipertonicznej, jednak nie za długo. Ma działanie rozrzedzające wydzielinę, ale także obkurczające naczynka krwionośne, co może powodować nadmierne wysuszenie śluzówki, strupki i krwawienie.” - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. Pamiętajmy, aby tego typu produktów nie stosować przed snem, ponieważ pierwszym efektem ich działania jest wzmożona wydzielina, co może znacznie utrudniać zasypianie. 

Trzecia faza kataru 

Na tym etapie zazwyczaj pojawia się wysoka gorączka (powyżej 38,5 stopnia). Wydzielina jest bardziej gęsta i śluzowata. Może mieć nieprzyjemny zapach oraz żółte zabarwienie. Świadczy to o tym, że doszło do zakażenia bakteryjnego. „Jeżeli czujemy, że ból narasta, a temperatura utrzymuje się powyżej 38 i pół stopnia, należy udać się do lekarza. Jeśli infekcja przedłuża się do 10-14 dni, również powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jeżeli mamy bardzo silne bóle głowy, czy zaburzenia świadomości, to także sygnał, że trzeba skonsultować się z lekarzem.” - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. Zazwyczaj przy tego typu objawach należy przyjąć antybiotyki. 

Jak prawidłowo wydmuchiwać nos?

To, w jaki sposób wydmuchujemy nos ma bardzo duże znaczenie. Powinniśmy wiedzieć, jak robić to poprawnie, gdyż w przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić. „Zazwyczaj dmuchamy z całej siły i jednocześnie z dwóch dziurek. Takim działaniem nieświadomie „popychamy” patogeny jeszcze głębiej i rozsiewamy zakażenie. Każdą dziurkę należy wydmuchiwać osobno, w sposób niezbyt intensywny.” - powiedziała magister farmacji, Ilona Krzak. Przy wydmuchiwaniu jednej dziurki, pomocne będzie zakrycie sąsiedniej dziurki palcem. 

Czy katar jest zaraźliwy? Ekspert wyjaśnia
katar
pacjenci
Czym jest katar? Jakie są różnice między katarem infekcyjnym a katarem alergicznym? Kiedy dochodzi do zapalenia zatok? Czy katar jest zaraźliwy? Czy katar u dzieci może być niebezpieczny? Na te i na inne pytania odpowiada magister farmacji, Ilona Krzak.
Czytaj dalej
Co warto wiedzieć o katarze alergicznym
Alergia
Alergia
Aż 30% populacji zmaga się z chorobami alergicznymi! Objawy alergii potrafią znacząco obniżyć jakość życia, powodując pogorszenie się jakości snu, zmęczenie, drażliwość, a nawet zmniejszoną wydajność pracy mózgu i gorsze wyniki w szkole czy w pracy. Alergicy borykają się głównie z nieżytem nosa oraz zmianami skórnymi w postaci pokrzywki.Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to m.in. katar, kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu, a nawet obrzęk i zapalenie spojówek. Katar alergiczny to stan zapalny błony śluzowej, wywołany alergenami, które drażnią błonę śluzową w nosie i indukują przez to naszą odpowiedź immunologiczną. Wydziela się m.in. histamina, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i stan zapalny. W nosie pojawia się wysięk i tak właśnie powstaje wodnisty katar.Alergiczny nieżyt nosa dzielimy głównie na katar sienny sezonowy i całoroczny. Katar sienny wywoływany jest przede wszystkim alergenami, takimi jak m.in. pyłki drzew, pyłki traw oraz zarodniki grzybów. W zależności od wrażliwości na konkretne alergeny możemy odczuwać zaostrzenie objawów w różnych okresach w roku. W przypadku alergii na pyłki drzew objawy zaostrzają się w miesiącach wiosennych, od marca do maja. Nasilenie alergii na pyłki traw przypada na okres wiosenno-letni, od maja do sierpnia, ze szczytem w czerwcu i lipcu. Osoby uczulone na zarodniki grzybów odczuwają największe dolegliwości jesienią, od września do października. Całoroczny nieżyt nosa spowodowany jest najczęściej alergenami kurzu domowego, roztoczy lub białek naskórka zwierząt (szczególnie psa i kota). W tego typu alergii towarzyszy nam uczucie zatkanego nosa. Kichanie i swędzenie występują rzadziej. Pamiętajmy, że alergia na roztocza kurzu domowego nie wyklucza alergii na pyłki. Oznacza to, że z problemem zatkanego nosa możemy zmagać się przez cały rok.Katar alergiczny leczymy głównie lekami przeciwhistaminowymi. Wspomagająco w terapii doustnej możemy stosować leki miejscowe, m.in. krople do oczu i krople do nosa. Pamiętajmy jednak, aby kropli obkurczających śluzówkę nie aplikować zbyt długotrwale, ponieważ wiąże się to z wystąpieniem działań niepożądanych. Katar alergiczny można leczyć także sterydami donosowymi, które zmniejszają obrzęk śluzówki i hamują stan zapalny.Pokrzywka alergiczna objawia się w postaci bąbli, które zazwyczaj ustępują do 24 godzin. Może również dochodzić do obrzęku naczynioruchowego, trwającego do 72 godzin. Tutaj, podobnie jak w przypadku alergicznego nieżytu nosa, lekami pierwszego rzutu są leki przeciwhistaminowe. Zmniejszają świąd skóry oraz przyśpieszają znikanie bąbli pokrzywkowych.Klasycznym narzędziem do rozpoznania chorób alergicznych są testy skórne. Pozwalają na szybką diagnozę i identyfikację alergenów, które powodują przykre objawy. Testy skórne stosuje się przede wszystkim w przypadku takich alergenów, jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy zwierzęta domowe.
Czytaj dalej