Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłek
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.02.2024 12:37

Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłek

jeść jabłko
canva.com

“Jedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny” - mówi stare brytyjskie powiedzonko. Czy ma jakiś sens? Tak! Jakie korzyści dla zdrowia ma codzienne jedzenie tych owoców? Mnóstwo. Przedstawiamy trzy najważniejsze. Będziecie zaskoczeni!

Co znajdziemy w jabłkach?

Jabłka to jedne z ulubionych owoców Polaków. Są niedrogie, powszechnie dostępne przez cały rok, a do tego znakomicie smakują! W zależności od odmiany mogą być bardziej słodkie lub kwaśne. Owoce te cechują się nie tylko walorami smakowymi, ale przede wszystkim zdrowotnymi.

W jabłkach znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, takich jak między innymi:

  • polifenole (fenolokwasy, flawonoidy, garbniki),
  • witaminy (C, A, E, B1 , B2, B6, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy), 
  • pierwiastki (azot, fosfor, wapń, siarka, żelazo i magnez),
  • karotenoidy (β-karoten, luteina, zeaksantyna), 
  • błonnik pokarmowy,
  • kwasy organiczne.

Zmieniła nawyki raz na zawsze. Teraz zdradza triki, żeby innym też się udało!

Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę Banany na dobry sen? Ten owoc posiada zbawienne właściwości

Chronią przed chorobami układu krążenia

Jabłka i ich przetwory mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Obecne w nich związki polifenolowe oraz błonnik pokarmowy pomagają obniżyć stężenie cholesterolu we krwi oraz chronić lipidy przed utlenianiem.

Badania wykazały, że nawet stosunkowo niewielkie spożycie jabłek pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, takich jak m.in. miażdżyca, zawał serca i udar mózgu. 

Projekt bez nazwy - 2024-02-17T211600.144.png

Chronią przed cukrzycą typu II

Spożywanie co najmniej jednego jabłka dziennie pomaga w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu II. Owoce te są bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanianie cukru z pokarmu, regulując jego poziom we krwi. Ponadto, zawarta w jabłkach kwercetyna poprawia wrażliwość komórek na insulinę .

Chronią przed chorobami Alzheimera i Parkinsona.

Obecne w jabłkach antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które stanowią istotny czynnik ryzyka schorzeń neurodegeneracyjnych, tak jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Szczególnie istotne znaczenie ma kwercetyna, która wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, chroniąc mózg przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym. 

źródła: "Właściwości prozdrowotne owoców jabłoni domowej w świetle najnowszych badań naukowych (Malus × domestica Borkh.), Aneta Starzec, Danuta Raj, Izabela Fecka, Katedra i Zakład Farmakognozji i Leku Roślinnego, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; verdum.pl

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
Lubisz tuńczyka w puszce? Poznaj 3 powody, by przestać go jeść
tuńczyk w puszce
Jest sycący i małokaloryczny. Świetnie pasuje do sałatek, a przy tym zawiera witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. I przecież jest to ryba, która stanowi ważny element zdrowej diety. Czy można chcieć czegoś więcej? Otóż mamy złą wiadomość – tuńczyk w puszce zawiera również związki metali ciężkich. Niestety, dowodów, by ograniczyć lub zrezygnować z jego spożycia jest więcej.
Czytaj dalej
Polecane