Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clemastin
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clemastin

Clemastin
pixabay.com

Clemastin – działanie

Lek został wyprodukowany przez firmę POLFA. Należy przechowywać go w lodówce, w opakowaniu szczelnie zamkniętym. Histamina jest odpowiedzialna za reakcje uczuleniowe w organizmie. Clemastin jest preparatem zapobiegającym uwalnianie się tej substancji. Zaleca się jego stosowanie w przypadku wystąpienia pokrzywki, w trakcie kontaktowego zapalenia skóry i przy pojawieniu się obrzęków spowodowanych ukąszeniem owadów. Substancja czynna preparatu niweluje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, tym samym w niektórych sytuacjach może uratować życie. Reakcja anafilaktyczna następuje, gdy składnik uczulający dostanie się do przewodu pokarmowego wraz z pożywieniem. Dochodzi do nagłego wyrzutu histaminy, u chorego pojawiają się problemy z oddychaniem, mogą wystąpić drgawki i widoczny obrzęk. Ugryzienie owadów również może przyczynić się do wstrząsu anafilaktycznego. Clemastin zaleca się przy nagłych reakcjach alergicznych oraz chorym na astmę.

Clemastin – przeciwwskazania

Lek Clemastin można nabyć w formie tabletek, syropu lub roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania. O postaci i dawce preparatu powinien decydować lekarz. Ze względu na ryzyko niebezpiecznych interakcji, zabrania się spożywania alkoholu, kofeiny i środków odurzających w czasie leczenia. Produkt wykazuje silne działanie i bardzo szybko uwalnia się w układzie krwionośnym, dlatego szansa wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych ulega zwiększeniu. Mogą to być: zaburzenia koncentracji, uczucie senności, rozkojarzenie, zawroty głowy i dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunki, zaparcia). Podczas długotrwałego dawkowania pacjenci często zgłaszają nadwrażliwość na światło dzienne. W trakcie kuracji nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Ze względu na przenikanie substancji czynnej do łożyska i mleka matki, nie wolno podawać leku Clemastin kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Klemastyna fałszuje wyniki testów alergicznych, dlatego powinno się przerwać terapię na 3 dni przed ich przeprowadzeniem.

Clemastin – środki ostrożności

Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci chorzy na jaskrę i ze stwierdzonym podwyższonym ciśnieniem w gałkach ocznych, chorzy ze stwierdzonym rozrostem prostaty, astmatycy, pacjenci powyżej 60. roku życia (nasilona senność, zmęczenie i wzrost ciśnienia krwi jest dla tych osób szczególnie niebezpieczny), chorzy na porfirię i z nadczynnością tarczycy.

Clemastin – interakcje z innymi lekami

Niektóre leki psychotropowe, nasenne i uspokajające są w stanie hamować działanie klemastyny. Dlatego kuracja wymaga ich odstawienia – powinien zadecydować o tym lekarz. W trakcie depresji i innych poważnych zaburzeń psychicznych pacjent powinien spędzić okres dawkowania pod opieką szpitalną.

Tagi: