Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clindacne - antybiotyk na trądzik
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clindacne - antybiotyk na trądzik

Clindacne - antybiotyk na trądzik
pixabay.com

Clindacne – co to jest?

Clindacne jest lekiem dostępnym w postaci żelu, który należy stosować miejscowo na powierzchnię skóry. W skład produktu wchodzi fosforan klindamycyny, ulegający przekształceniu w klindamycynę po aplikacji żelu. Substancja czynna należy do półsyntetycznych antybiotyków, tzw. linkozamidów. Preparat ogranicza rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie trądziku pospolitego.

Clindacne - działanie

Clindacne jest wydawany na receptę. Wskazania do stosowania leku dotyczą pacjentów z trądzikiem o łagodnej lub średnio nasilonej postaci. Klindamicyna zawarta w żelu zatrzymuje syntezę białek bakteryjnych, niszcząc bakterie tlenowe i beztlenowe. Ograniczeniu ulega produkcja kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za nasilanie się stanów zapalnych skóry. Wchłanianie żelu do organizmu w skutek miejscowej aplikacji następuje w minimalnym stopniu.

Clindacne – dawkowanie

Dorośli oraz dzieci powyżej 12 lat powinni nakładać żel na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry, po jej wcześniejszym, dokładnym oczyszczeniu. Po aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Przekroczenie zalecanej dawki może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Pominięcie jednej dawki nie może zostać później uzupełnione dawką podwójną.

Clindacne – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie jest znana szkodliwość żelu dla dzieci poniżej 12. roku życia. Możliwość stosowania leku Clindacne wyklucza nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub jeden z pozostałych składników żelu. Pacjenci ze stwierdzonym zapaleniem okrężnicy w skutek przyjmowania antybiotyków i ze zdiagnozowaną chorobą Leśniowskiego-Crohna, zapaleniem jelita i wrzodziejącym zapaleniem jelita powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania. Szczególną uwagę należy zachować, jeśli po przyjęciu antybiotyków pojawiła się biegunka. Jeśli występują ona razem ze skurczami brzucha, może to wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. W takiej sytuacji należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i wyznaczy sposób dalszego leczenia. W trakcie miejscowego nakładania żelu na skórę należy unikać kontaktu z oczami, błoną śluzową ust i nosa. Clindacne nie może być aplikowany na zranioną skórę. Przedostanie się substancji preparatu do błony śluzowej wymaga przemycia tego miejsca dużą ilością wody.

Tagi:
Polecane