Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Co w szpitalu jest za darmo, a za co trzeba zapłacić? Nie daj się naciągnąć
Daria Siemion
Daria Siemion 22.04.2024 16:28

Co w szpitalu jest za darmo, a za co trzeba zapłacić? Nie daj się naciągnąć

Lekarz
Fot. Canva

Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne. Odpłatne mogą być jednak niektóre usługi świadczone przez szpital. Za co i kiedy trzeba zapłacić?

Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale czasami bywa niezbędny, aby wyzdrowieć. Niestety, chociaż leczenie jest bezpłatne, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. opłatą za parking. Zdarza się też, że szpitale próbują naciągać pacjentów na wysokie opłaty za nocowanie bliskich, leki i prąd. Jak nie dać się oszukać i zadbać o swój interes? Zostańcie z nami.

Opłata za opiekę nad dorosłym bliskim

Zgodnie z przepisami szpitale mogą żądać opłat za dodatkową opiekę pielęgnacyjną, czyli towarzystwie osoby, która ma zajmować się chorym. Chodzi np. o mężów ciężarnych kobiet albo o dzieci starszych rodziców. Osoby te, ponieważ nie są pracownikami szpitala i nie są chore, za swoją obecność na oddziale lub przy porodzie muszą zapłacić. 

Opłata ma zrekompensować:

 • koszt udostępnienia mediów (wody, prądu, gazu),
 • koszt udostępnienia pomieszczenia socjalnego,
 • koszt udostępnienia odzieży ochronnej (np. przy porodzie),
 • koszt udostępnienia pościeli.

Wysokość opłaty ustala kierownik placówki, jednak nie może on kasować za towarzyszenie choremu bliskiemu, jak za wakacje – pobierana kwota ma odzwierciedlać rzeczywiste koszty, jakie poniósł szpital. Nie może być więc to 200 czy 500 zł za dobę. 

Informacje o wysokości opłat i sposobie ich ustalenia można znaleźć  na stronach internetowych szpitali lub tablicach ogłoszeń. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń należy skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta.
 

porod.png
W niektórych szpitalach trzeba zapłacić za towarzyszenie żonie przy porodzie Fot. Freepik
Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym Nie żyje pacjentka, która dzwoniła ze szpitala na 112. "To sytuacja niedopuszczalna"

Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej

Pacjent, który po pobycie w szpitalu chce uzyskać swoją dokumentację medyczną w postaci wyciągów, odpisów, płyt CD lub kopii i nie robi tego po raz pierwszy musi za to zapłacić. Wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustala szpital, jednak ustawa określa maksymalną kwotę.

Maksymalne kwoty opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej:

 • 13,47 zł za jedną  stronę wyciągu albo odpisu;
 • 0,47 zł za jedną stronę kopii albo wydruku;
 • 2,69 zł za dokumentację medyczną na informatycznym nośniku danych.

Jeśli opłata pobrana przez szpital przekracza te stawki lub jeśli szpital żąda opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej po raz pierwszy, należy skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta. 

Inne opłaty: parking, szatnia, telewizor

Przebywając w szpitalu lub odwiedzając w nim bliską osobę, może zaistnieć konieczność poniesienia dodatkowych opłat. W niektórych szpitalach w salach chorych znajdują się telewizory na monety lub żetony, a na korytarzach automaty z obuwiem ochronnym. Istnieją też placówki, w których pobierane są opłaty za parking, czy szatnię – to też trzeba uwzględnić, planując wydatki.

Wysokość opłat szpitale ustalają samodzielnie. Ustawodawca nie przewidział maksymalnych kwot, jak w przypadku udostępniania dokumentacji, jednak kwoty powinny uwzględniać zasady współżycia społecznego – szpital nie może naliczać za parkowanie opłaty w wysokości 100 zł na dobę. W przypadku zastrzeżeń, należy skontaktować się z kierownikiem placówki.

Opłaty, których szpitale nie mogą pobierać

Niestety ciągle zdarza się, że w szpitalu trzeba zapłacić za rzeczy, które powinny być darmowe. Tym bardziej warto znać swoje prawa i wiedzieć, co przysługuje pacjentowi i jego bliskim za darmo. Taką rzeczą jest chociażby znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – zdarza się, że szpitale prośbę pacjentki traktują jako możliwość dodatkowego zarobku. 

Zgodnie z przepisami szpital nie może naliczać opłat za żadne leki. To samo tyczy się wyrobów medycznych, czyli np. podkładów czy pieluch. Co więcej, jeśli chory leczy się na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, a trafi do szpitala z innego powodu, np. jako ofiara wypadku samochodowego, musi być leczony nie tylko z powodu wypadku, ale również na cukrzycę. 

"Pobyt w szpitalu nie może być powodem przerwania terapii" – czytamy w komunikacie RPP.

W niektórych placówkach można spotkać się z praktyką pobierania od pacjentów opłat za prąd, jednak jest to bezpodstawne, nawet jeżeli pacjenci ładują telefony, korzystają z laptopów itd. Jeżeli szpital pobrał od pacjenta taką opłatę lub jej zażądał, należy zgłosić ten fakt do NFZ, który na taką placówkę będzie mógł nałożyć karę.

Za to nigdy nie płać w szpitalu:

 • leki,
 • wyroby medyczne,
 • posiłki dla chorego,
 • znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie,
 • opieka nad małoletnim dzieckiem,
 • opieka nad osobą ze znacznym stopnień niepełnosprawności,
 • prąd.

Zobacz też:

Jak Polacy oceniają szpital, gdy już z niego wyjdą? Zaskakujące wyniki sondażu

Lekarz ujawnia prawdę o szpitalach psychiatrycznych. Elektrowstrząsy mają się dobrze! Pacjenci też. “To nie więzienie”

Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób

Polecane