Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Contrahist
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Contrahist

Contrahist
pixabay.com

Contrahist – skład i dawkowanie

Contrahist jest dostępny w formie białych, obustronnie wypukłych, podłużnych tabletek, każda z nich zawiera 5 mg lewocetryzyny dichlorowodorku. Substancję pomocniczą stanowi laktoza jednowodna. Lek należy stosować przy objawach alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywce idiopatycznej. Preparat należy podawać doustnie, raz dziennie, popijając wodą. Dawka może przyjmowana niezależnie od posiłku. Osoby w podeszłym wieku i pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni otrzymać zmodyfikowaną dawkę. Lekarz ustala odstępy między kolejnymi dawkami na podstawie stopnia wydolności nerek (tzw. klirensu kreatyniny). Dodatkowo u dzieci z zaburzeniami czynności nerek należy dostosować dawkę do masy ciała. W przypadku zaburzeń czynności wątroby dawka dostosowanie dawki nie jest konieczne. Czas trwania leczenia zależy od występowania objawów. Zaleca się natychmiastowe przerwanie terapii po ustąpieniu objawów i wznowienie zaraz po nawrocie choroby. Podczas alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa o przewlekłym charakterze wskazane jest kontynuowanie przyjmowania leku Contrahist w czasie ekspozycji na alergeny.

Contrahist – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Przyjmowanie leku jest wykluczone przy uczuleniu na lewocetryzynę, pochodne piperazyny lub jedną z substancji pomocniczych. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą ciężkiego zaburzenia czynności nerek (klierns kreatyniny poniżej 10 ml/min.) i dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoboru laktozy albo zespołu złego wchłaniania glukozy/galaktozy. Lek Contrahist nie powinien być podawany dzieciom poniżej 6 lat w formie tabletek powlekanych, ze względu na trudności z dostosowaniem odpowiedniej dawki, zaleca się wówczas postaci farmaceutyczne produktu dostoswane do dzieci (roztwór doustny). Brakuje danych na temat wpływu leku na dzieci i niemowlęta poniżej 2 lat. Podawanie produktu przy jednoczesnym spożyciu napojów alkoholowych wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Badania nie wykazały szkodliwego działania leku na przebieg ciąży i rozwój płodu. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zachować szczególną ostrożność. W niektórych przypadkach lewocetyryzyna może obniżać zdolność koncentracji i szybkiego reagowania, dlatego pacjenci obsługujący maszyny i prowadzący pojazdy powinni obserwować swoją reakcję na lek.

Contrahist – interakcje z innymi lekami

Wielokrotne podawanie preparatu w leczeniu skojarzonym z teofiliną (400 mg raz dziennie) doprowadziło do niewielkiego zmniejszenia klirensu cetyryzyny (16%). W badaniach klinicznych nie zaobserwowano szkodliwych interakcji lewocetyryzyny z pseudoefedryną, cymetydyną, ketokonazolem, erytromycyną,azytromycyną, glipizydem i diazepamem. Przyjmowanie leku z pokarmem nie wpływa na poziom wchłaniania substancji czynnej leku Contrahist, natomiast zmienia się szybkość wchłaniania.

Contrahist – działania niepożądane

Najczęściej zaobserwowane działania niepożądane to bóle głowy, senność, suchość w jamie ustnej i zmęczenie. Bardzo rzadko występują:  zaburzenia układu immunologicznego (nadwrażliwość i anafilaksja), agresja, pobudzenie, drgawki, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, duszności i problemy z oddychaniem, nudności, zapalenie wątroby, bóle mięśni, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, wzrost masy ciała i niewłaściwe wyniki testów czynności wątroby. Charakterystyczne objawy przedawkowania leku Contrahist to senność u dorosłych oraz pobudzenie i niepokój ruchowy przechodzący w senność u dzieci. W przypadku przekroczenia zalecanej dawki konieczne jest leczenie objawowe i podtrzymujące, włączone może zostać płukanie żołądka.

Tagi:
Polecane